1 kişinin öldüğü, 148 kişinin zehirlendiği Bolu’nun Yuva köyünde şüpheler muhtara yöneldi! Başsavcılık, anket izni aldı

Merkeze vabeste Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde, orak ayı ayında Kurban Bayramı ile başlayan süreçte, çoğu çocuklarda girmek üzere bellek ağrısı, göden bulantısı ve kanlı ishal görüldü. Hastaneye aralıklarla götürülen füru ve yetişkinlerin geçmiş belirlemelere bakarak sudan zehirlendiği tespit edildi. Tetkiklerde çocuklarda bağırsak enfeksiyonu görüldü, ara sıra hastalarda amel nedeniyle böbrek yetmezliği başladı. Durumu ağırlaşan hastalar, apayrı şehirlerdeki hastanelere götürüldü. 148 hayat zehirlendi, 1 kişi yaşamını yitirdi. Tedavileri tamamlanan 142 can taburcu oldu. Yavaş hizmet hastası bulunmazken, hastanede halen serviste tedavisi süren 5 güç kaldı. Bu hastaların da esenlik durumlarının iyiye gittiği anlatım edildi.

KAYNAKTA GÖRÜLMEYEN BAZI BAKTERİLER, ŞEBEKENİN DİĞER NOKTALARINDA VAR

Olayla ait adli soruşturma ise bitmeme ediyor. Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan bilgiye göre, özel olarak savcı görevlendirildi. Savcı koordinesinde hesaplı soruşturmada, köyün su yatağı ve evlerde makbul sulardan İl Keyif Müdürlüğü ekiplerinin aldığı numunelerin sonuçları sormaca dosyasına eklendi. Suyun kaynağından alınan örneklerde görülmeyen kâh bakteri ve ayrımsız unsurların, şebekenin diğer noktalarında bulunduğu tayin edildi.

KİMYASAL MADDELERİN İÇME SUYUNA KARIŞTIĞI İDDİASI

Karye çevresindeki değişik üretimlik ve işletmelere gereç taşıyan araçların bölgedeki bire bir tesiste yıkandığı ve burada ortaya çıkan kimyasal veya dirim bilimsel maddelerin toprak altındaki fay su borularından içme suyuna karıştığı iddiaları üstüne bölgede kazı yaptırılıp değişik örnekler aldırıldı.

KÖY MUHTARINA SORUŞTURMA

Ayrıca Başsavcılık vasıtasıyla köyde inceleme tahsis etmek amacıyla mikrobiyoloji ve ahali sağlığı uzmanlarıyla mühendislerden tıpkı heyet bile oluşturulacak. Gök Bilimi, yararlanma suları ve su kaynağı ilkin doğmak üzere köyün çeşitli alanlarında mufassal tetkik yapacak. Köy muhtarının ihmaline yönelik iddiaları da değerlendiren başsavcılık, Valilik’ten konuyla ait sormaca izni aldı.

OTOPSİ RAPORU BEKLENİYOR

Öte yandan hastanelere başvuran 147 kişinin ifadelerinin alınması devam ederken, hastane raporları bile soruşturma dosyasına ekleniyor. Havza halkının içme suyundan etkilenmesine ait soruşturmanın tamamlanması üzere Ankara’birlikte otama gördüğü hastanede 23 Temmuz’da ahiret yolculuğu eden Eyüp Ertem’in (49) ölü açımı raporu de bekleniyor.Share: