17 yaşındaki kızın ölümünde anne ve babaya ağırlaştırılmış müebbet cezaevi talebi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 17 yaşındaki Gamze Sakallıoğlu’nun yatağında geberik bulunmasıyla ait hesaplı soruşturmada hazırlanan iddianame mahkemece akseptans edildi. Tutuklanan zihayat kızın asıl ve babası, kalifiye isteyerek öldürme suçundan müebbet dam ile yargılanacak.

Mazı Mahallesi Yavru Mezarlığı mevkiinde ailesi ile gelişigüzel hayatiyetli 17 yaşındaki ortaöğretim öğrencisi Gamze Sakallıoğlu sabık sene ocak ayında annesi eliyle yatakta ölü bulunmuştu. Otopside boyun kemiğinin kırık olduğu ortaya çıkan dinç kızın esas ve babası tutuklanmıştı. Sakallıoğlu çifti, beş altı kamer sonra adli kontrolle başıboş kalmıştı. Koşa, cezaevinden çıktıktan sonra ulusal ayrımsız göstergeç kanalında yayınlanan programa çıkarak, çocuklarının katilinin bulunmasını istedi. Aylarca programa katılan Sakallıoğlu çifti, geçen teşrinievvel ayında yeniden gözaltına makbuz. Sakallıoğlu çifti ile birlikte dinç kızın ağabeyi M.S., yengesi N.S., amcası E.S., kuzeni G.S. ile erkek arkadaşı olduğu gelecek sürülen R.K. Bodrum’da, ablası F.K. ile eniştesi D.K. ise Milas’ta jandarma ekiplerince gözaltına aldı. Karakola götürülen 9 karanlık, işlemlerinin peşi sıra adliyeye atıf edildi. Anne ve ağababa tutuklanırken, başka şüpheliler serbest kaldı.

00.55’te yöre kameradan yağız ışık çekilmiş

Olayla ilişik savcılık vasıtasıyla düzenlenen iddianame mahkemece akseptans edildi. Zihayat kızın ana ve babası, “kalifiye bile bile öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezaevi cezası ile yargılanacak. İddianamede, eksper incelemesinde Gamze’nin çökertme telefonundan son işlemin Instagram üzerinden 24.01.2022 tarihinde saat 00.43 sıralarında yapıldığı, telefonun 00.49 bakımından erişiminin engellendiği yahut internetinin kapatıldığı, merhumun cep telefonundaki akıbet hareketin ise 00.55’te yöre kameradan çekildiği anlaşılan siyah bire bir ışık olduğunun tespit edildiği belirtildi. Gamze’nin normalde geberik kendisine bulunduğu odada henüz önceki on paralık uyumadığı, havanın itici olmasına karşın odadaki sobanın o tün yakılmadığından hareketle merhumun odada kendi tercihi ve rızasıyla uyumasının hayatın cılız akışına uymaz olduğu vurgulandı.

Bulunduğu yatağa geberik yerine yerleştirildi

Gamze’nin telefonundan rastgele akşam marifet akışı olmasına karşın fenomen gecesi fen akışının kesildiği, yatağın beraberinde prize muallak şarj aleti olmasına karşın telefonunun şarjının birkaç olduğu, ertesi çağ ise işe gideceği gözetildiğinde bu durumun beklenemeyeceği, yine maktulün saz dinleme alışkanlığı olduğu tabir edilmesine rağmen kulaklığının, şarj kablosunun asılmış vaziyette bulunduğu kaşbastı üzerinde olduğu kaydedildi. İfade edilen bu nedenlerin Gamze’nin bulunduğu yatağa geberik adına yerleştirildiğine dair şüpheyi desteklediği bildirildi. Sakallıoğlu çiftinin husumetli olduğu kimsenin olmadığını anlatım etmeleri, fenomen gecesi bölgede eğleşme eden vatandaşların araçlarının dışında suratsız bir açacak tespit edilmemesinden muhit Gamze’nin ölümünde üçüncü tıpkısı hayat etkisinin kabil görülmediği belirtildi.

Gizli tanığın ifadelerine yer verildi

Ana Turcen Sakallıoğlu’nun önce tutukluluğunda koğuş arkadaşının ifadesine saha verilen iddianamede, dinlenen bir tanığın şu sözlerine kayran verildi: “Turcen cezaevine geldikten sonra Gamze’nin ölümünden kestirmece 20 ahit büyüklüğünde geçtiği tıpkı zamanda bize cezaevinde aynı konferans hazırlamışlardı. O konferansa bizim koğuşumuz gittiğinde oradaki eğlencede Turcen’in baziçe oynayarak eğlendiğini gördüm. Bu hareketi ve koğuştaki hareketleri zaten dikkatimi çekmişti. Genelde havalandırmaya çıktıkça onunla muhabbet ederdik. Bu muhabbetler esnasında kendisi kimi zaman dalgınlıkla bile olsa ağzından bahis kaçırırdı. Bahçede bulunurken herkesten ırak durup bana anlattığı bir nice husus oldu. Hassaten ayrımsız defasında Gamze’nin henüz önceki kazıma olduğundan bahsetti. Kendisi bana bu muhabbetler esnasında larp çok emanet ile cinsî birliktelik yaşadığını anlattı. Gamze’nin bu konulardan bilgisi olduğunu söyledi. Hassaten benzeri defasında, ‘Görmeseydi, duymasaydı, beni üstelik yakmazdı’ dedi. Gamze’nin kendisini gördüğü şeyler ile zılgıt ettiğini söyledi. Kendisinin de Gamze’ye ağabeyini devre dışı bırakarak babasının umum mülk varlığının namına kalacağını söyleyerek oyaladığını bildirme etti.”

Servet karşılığı ilişkiye girmiş

Gizli tanık, “Kendisinin üstelik, Gamze’nin bile ansızın haddinden fazla eş ile servet karşılığı ilişkiye girdiğini, bu ilişkilerin kimi vakit evde gerçekleştiğini bana degaje bildirme etti. Bu muhabbetler esnasında ego da namına birçok çekinmezlik telkin ederek olayın aslını öğrenmeye çalışmıştım. Kendisine ‘İlk ifadende ne dediysen aynılarını söyle, elhak kerem sizi herhangi bir tip imkanı ile araştırıyordur, dışarıda olaydan sonra delil bırakmadıysan bir daha bile ayrımsız madde çıkmaz’ kadar telkinlerde bulundum. Kendisi birlikte herhangi bir konuyu benle abat ve engelsiz konuşabildiğini hissettikçe olay ile ilişkin konuşmaya başladı” diyerek sözlerini sürdürdü.

Delil karartmayı diziden öğür

“Bana birçok kez ‘Tez’ ünlü diziyi izlediğini, olayın bittabi kapatılabileceğini oradan yeterince öğrendiğini bildirme etti” diyen ana Sakallıoğlu’nun koğuş arkadaşı, “Gamze kendisini ilişkileri ile ait yıldırma etmeye başladığında Gamze’yi öldürmeyi düşündüğünü anladım. Ayrıca olay gecesi eşine kullanmakta olduğu gaflet haplarını verirken namına göstermeden elan aşkın verdiğini bana söyledi. Tutuklandıktan tahminî ayrımsız ay sonradan benzeri dönüş havalandırma esnasında kendisi ile bahçenin tıpkı köşesinde sevgi ederken ego kendisini zarflamak amacı ile ‘Aile arasında olan neyse olmuş, sen o kadar Iddia dizisini dahi izlemişsin. İyice gelişigüzel yeri temizledin mi? Yer altına giren girmiş, sen kendini kurtardın mı?’ diye niteleyerek sordum. Bunun üzerine Turcen bana, ‘Evde temas yeri temizledim, o geceleyin boyu uyumadım, kendime dayalı tek husus bırakmadım’ dedi. Ego hangi olduğunu sorduğumda kendisi bana Gamze’nin akşam 01.00 civarında can verdiğini söyledi. Aynı entelekt aynı boğuşma gerçekleştiğini ve Gamze’nin 01.00 civarında duygusal verdiğini, bunun üzerine Gamze’nin üzerinde ve evdeki kendisinden kalacak bilcümle izleri temizlediğini, henüz sonra Gamze’yi taşıyarak yatağa bıraktığını ve elan sonra sabahleyin uyandığında cesedi bu şekilde bulmuş kabil yaptığını söyledi” ifadelerini kullandı.

“Keşke götürüp ormana atsaydık”

“Ayrıca başka muhabbetler esnasında ‘Keşke sabahleyin saatinde ihbar edeceğime kapıyı çekip ormana gitseydik, döndüğümüzde ihbar etseydik yahut götürüp ormana atsaydık’ diye niteleyerek öz düşüncülerini dile getiren beyanlarda bulundu” diyen adsız tanık, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Bu merkez konuşmaları dikkatsiz olduğu esnalarda yapardı. Gece boyu Gamze’yi arama ettiğinde Gamze’nin döş kısmının mosmor olup kaldığını, boynunda morluklar kaldığını söyledi. Ben sebep morardığını sorduğumda ‘O andaki can telaşı ile dizleri ile üstüne çöktüğünü’ bildirme etti. Ayrıca Turcen’in bulunduğu beş on diliminde koğuşta cidal çıktığında Turcen’in kavga eden taraflardan birini epilepsi üstüne dizleri ile çöküp boğazladığını gördüm. Uğraş ayrıldıktan sonraları ona, kavgada Gamze’ye yaptığı şeyin aynısını cenk ettiği kadına üstelik yaptığını söyledim. O birlikte bana ‘Sen bunu nasıl gördün?’ diye niteleyerek yanıt verdi. Koğuşta kendisini sinirlendiren kişilere cebin beni uyararak, ‘Lütfen beni tut, benim ne yapacağım muhtemelen olanaksız. Müdrike yerine seçme şeyi yapabilirim, sen bana bağlanmış ol’ diyordu. Benim tanıdığım kadarı ile Turcen maddiyata çok önem veren ayrımsız insandır. Anladığım kadarı ile üstelik aile ortamında bir nice ayrıcalı ilişkileri var. Rastgele şeyden çok maddiyat ve paraya önem vermektedir. Kendisi ukubet yese da kocasının dışarıda olması halinde mal varlığı ile kendisini bayındır ettireceğini düşünmektedir. Bu yüzden kocasının bilgisi varsa bile ceza almasını istemediğini düşünmekteyim. Hatta biraz defa ‘Cezaevinde rahat edeceğimi sanıyordum, amma buradakiler bana rahat vermiyor’ kabil beyanlarda bulundu. Turcen Sakallıoğlu bana müstesna ilişkilerini ve bir nice birey ile yatıp kalktığından bahsettiği üzere ego bu konuşmalar sonrasında kendisinden tiksindiğimi söyledim ve ondan uzaklaşmaya çalıştım. Ancak geçmiş özellikle kendisine güven vermiş olmam sebebi ile cezaevinde bu konuşmaları gelip benle yaptı, Turcen Sakallıoğlu cinayeti kendisinin işlediğini bana yukarıda anlattığım şekilde yıldızlı beyan etmiştir. Ben kendisinden ve ailesinden korktuğum üzere dosyada tanıklık düzenlemek istemiyorum. Cezaevinden hariç çıktığımda başıma neler geleceğini bilmiyorum. Gördüğüm kadarı ile rastgele şeyi yapabilecek okkalı benzeri insandır. Bu yüzden korktuğumu aktarma etmek istiyorum. Bu kişiler ile hiçbir aşamada yüz yüze süzülmek istemiyorum. Olaya dayalı bildiğim başkaca tıpkı öz yoktur.”

Kavgada kocasından arkalama aldı

İddianamede, “Ölü Açımı raporuyla tayin edildiği için boğazı ıkına sıkına maktul 17 yaşındaki dimdik ve bilinci durumunda olan ayrımsız insanın, hayatın bayağı akışında boğazının sıkılması girişimine bağırarak veya kuvvetle karşı koyması üzerine çapraz namına ayrımsız patırtı ve uğraş yaşandığı, bu cenk esnasında direnci gedmek üzere kaka Turcen’in eşi olan kaknem Mehmet Halil’in gücünden feyizlenmek için yardım aldığı, maktulün cep telefonundaki serencam debi olan 00.55’te boyutları itibarıyla dolay kameradan çekildiği mahsus siyah fotoğrafın ise çarpışma esnasında veya sonrasında telefonu almaya yahut kapatmaya çalıştıkları tam bilmeyerek çekildiğinin anlaşıldığı, bu çerçevede nahoş Turcen’in olayı namına anlattığını bildirme eden bilinmeyen tanığın ifadesinde sabık ‘Tıpkı entelekt bir boğuşma gerçekleştiğini ve Gamze’nin 01.00 civarında can verdiğini’ şeklindeki beyanların olayla örtüştüğü, olayın gerçekleştiği ikamette tıpkı tanık yahut almaç kaydı bulunmadığı kabil ses ve olaylara şahit olabilecek yakınlıkta aynı ikametin dahi bulunmadığı, öldürülen Gamze’nin ölü namına bulunduğu odayı normalde odası yerine kullanmadığı, bulunduğu bölümdeki girişte sağdaki geçmiş odayı odası namına kullandığı ve daha evvel bulunduğu odada hiç uyumadığının tespit edildi” ifadeleri vadi aldı. – MUĞLA

Share: