17 yaşındaki kızın ölümünde anne ve babaya ağırlaştırılmış müebbet mahbes talebi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 17 yaşındaki Gamze Sakallıoğlu’nun yatağında ölü bulunmasıyla ilgili hesaplı soruşturmada hazırlanan iddianame mahkemece akseptans edildi. Tutuklanan gailesiz kızın anne ve babası, kalifiye bile bile katil suçundan müebbet hapishane ile yargılanacak.

Mazı Mahallesi Çocuk Mezarlığı mevkiinde ailesi ile birlikte hayatiyetli 17 yaşındaki ortaöğretim öğrencisi Gamze Sakallıoğlu sabık sene familya ayında annesi yoluyla yatakta geberik bulunmuştu. Otopside boyun kemiğinin fay olduğu ortaya çıkan taze kızın temel ve babası tutuklanmıştı. Sakallıoğlu çifti, beş altı ay bilahare adli kontrolle serbest kalmıştı. Çift, cezaevinden çıktıktan sonra ulusal bire bir göstergeç kanalında yayınlanan programa çıkarak, çocuklarının katilinin bulunmasını istedi. Aylarca programa katılan Sakallıoğlu çifti, geçen ilk teşrin ayında baştan gözaltına alındı. Sakallıoğlu çifti ile alay malay canlı kızın ağabeyi M.S., yengesi N.S., amcası E.S., kuzeni G.S. ile eş arkadaşı olduğu ileri sürülen R.K. Bodrum’birlikte, ablası F.K. ile eniştesi D.K. ise Milas’ta güllabi ekiplerince gözaltına aldı. Karakola götürülen 9 yabansı, işlemlerinin peşi sıra adliyeye gönderme edildi. Ana ve ağababa tutuklanırken, ayrıksı şüpheliler azade kaldı.

00.55’te yöre kameradan yağız ışık çekilmiş

Olayla ilgili müddeiumumilik yoluyla düzenlenen savca mahkemece kabul edildi. Gailesiz kızın temel ve babası, “nitelikli bilerek öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet mahbes cezası ile yargılanacak. İddianamede, ehlivukuf incelemesinde Gamze’nin cep telefonundan sonuç işlemin Instagram üzerinden 24.01.2022 tarihinde saat 00.43 sıralarında yapıldığı, telefonun 00.49 itibarıyla erişiminin engellendiği yahut internetinin kapatıldığı, merhumun cep telefonundaki serencam hareketin ise 00.55’te yöre kameradan çekildiği muhtemelen yağız ayrımsız fotoğraf olduğunun tayin edildiği belirtildi. Gamze’nin normalde ölü kendisine bulunduğu odada henüz önce on paralık uyumadığı, havanın soğuk olmasına karşın odadaki sobanın o geceleyin yakılmadığından hareketle merhumun odada kendi tercihi ve rızasıyla uyumasının hayatın kıytırık akışına aykırı olduğu vurgulandı.

Bulunduğu yatağa geberik namına yerleştirildi

Gamze’nin telefonundan herhangi bir şeb bilgelik akışı olmasına karşın görüngü gecesi veri akışının kesildiği, yatağın birlikte prize takılı şarj aleti olmasına rağmen telefonunun şarjının beş altı olduğu, devrisi dönem ise işe gideceği gözetildiğinde bu durumun beklenemeyeceği, esasen maktulün müzik dinleme alışkanlığı olduğu tabir edilmesine rağmen kulaklığının, şarj kablosunun muallak vaziyette bulunduğu kaşbastı üzerinde olduğu kaydedildi. İfade edilen bu nedenlerin Gamze’nin bulunduğu yatağa ölmüş olarak yerleştirildiğine dayalı şüpheyi desteklediği bildirildi. Sakallıoğlu çiftinin husumetli olduğu kimsenin olmadığını ifade etmeleri, fenomen gecesi bölgede eğleşme fail vatandaşların araçlarının dışında karanlık ayrımsız çevirici belirleme edilmemesinden kontekst Gamze’nin ölümünde üçüncü bir yaşama etkisinin olanaklı görülmediği belirtildi.

Gizli tanığın ifadelerine meydan verildi

Ana Turcen Sakallıoğlu’nun önceki tutukluluğunda koğuş arkadaşının ifadesine düzlük verilen iddianamede, dinlenen bir tanığın şu sözlerine düz verildi: “Turcen cezaevine geldikten sonraları Gamze’nin ölümünden kısaca 20 periyot kadar geçtiği bir zamanda bize cezaevinde bire bir konferans hazırlamışlardı. O konferansa bizim koğuşumuz gittiğinde oradaki eğlencede Turcen’in oyun oynayarak eğlendiğini gördüm. Bu hareketi ve koğuştaki hareketleri filhakika dikkatimi çekmişti. Genelde havalandırmaya çıktıkça onunla sevgi ederdik. Bu muhabbetler esnasında kendisi bazen dalgınlıkla da olsa ağzından bahis kaçırırdı. Bahçede bulunurken herkesten uzak durup bana anlattığı bir nice öz oldu. Hatta tıpkı defasında Gamze’nin elan önceki kürtaj olduğundan bahsetti. Kendisi bana bu muhabbetler esnasında larpadak haddinden fazla emanet ile cinsel birliktelik yaşadığını anlattı. Gamze’nin bu konulardan bilgisi olduğunu söyledi. Antrparantez ayrımsız defasında, ‘Görmeseydi, duymasaydı, beni de yakmazdı’ dedi. Gamze’nin kendisini gördüğü şeyler ile yıldırma ettiğini söyledi. Kendisinin de Gamze’ye ağabeyini baypas bırakarak babasının tekmil mülk varlığının kendisine kalacağını söyleyerek oyaladığını bildirme etti.”

Para karşılığı ilişkiye girmiş

Gizli tanık, “Kendisinin dahi, Gamze’nin bile larp haddinden fazla erkek ile mülk karşılığı ilişkiye girdiğini, bu ilişkilerin bazen evde gerçekleştiğini bana belirgin beyan etti. Bu muhabbetler esnasında ben da kendisine birçok yürek talkın ederek olayın aslını öğrenmeye çalışmıştım. Kendisine ‘İlk ifadende ne dediysen aynılarını söyle, zaten azamet sizi değme makule imkanı ile araştırıyordur, dışarıda olaydan sonraları kanıt bırakmadıysan tıpkısı elan de tıpkı molekül çıkmaz’ kadar telkinlerde bulundum. Kendisi dahi her konuyu benle şen ve belirgin konuşabildiğini hissettikçe görüngü ile ilişik konuşmaya başladı” diye sözlerini sürdürdü.

Delil karartmayı diziden öğür

“Bana bir nice kez ‘Iddia’ ünlü diziyi izlediğini, olayın bittabi kapatılabileceğini oradan yeterince öğrendiğini beyan etti” diyen asıl Sakallıoğlu’nun koğuş arkadaşı, “Gamze kendisini ilişkileri ile ilgilendiren gözdağı etmeye başladığında Gamze’yi öldürmeyi düşündüğünü anladım. Antrparantez fenomen gecesi eşine kullanmakta olduğu aymazlık haplarını verirken namına göstermeden henüz aşkın verdiğini bana söyledi. Tutuklandıktan kısaca benzeri kamer sonra ayrımsız gün havalandırma esnasında kendisi ile bahçenin tıpkı köşesinde yârenlik ederken ego kendisini zarflamak amacı ile ‘Aile arasında olan neyse olmuş, sen o büyüklüğünde Iddia dizisini bile izlemişsin. İyice seçkin yeri temizledin mi? Yer altına giren girmiş, sen kendini kurtardın mı?’ diye niteleyerek sordum. Bunun üstüne Turcen bana, ‘Evde her yeri temizledim, o tün boyu uyumadım, kendime dair tek özdek bırakmadım’ dedi. Ego ne olduğunu sorduğumda kendisi bana Gamze’nin geceleyin 01.00 civarında can verdiğini söyledi. Ayrımsız anlık tıpkısı boğuşma gerçekleştiğini ve Gamze’nin 01.00 civarında fert verdiğini, bunun üstüne Gamze’nin üstünde ve evdeki kendisinden kalacak bütün izleri temizlediğini, daha sonradan Gamze’yi taşıyarak yatağa bıraktığını ve henüz sonra sabahleyin uyandığında cesedi bu şekilde bulmuş üzere yaptığını söyledi” ifadelerini kullandı.

“Keşki götürüp ormana atsaydık”

“Hatta bambaşka muhabbetler esnasında ‘Keşki sabah saatinde ihbar edeceğime kapıyı çekip ormana gitseydik, döndüğümüzde ihbar etseydik yahut götürüp ormana atsaydık’ diye özlük düşüncülerini dile getiren beyanlarda bulundu” diyen bilinmeyen tanık, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu biçim konuşmaları dalgın olduğu esnalarda yapardı. Tün boyu Gamze’yi arama ettiğinde Gamze’nin sine kısmının mosmor olup kaldığını, boynunda morluklar kaldığını söyledi. Ben neden morardığını sorduğumda ‘O andaki fert telaşı ile dizleri ile üstüne çöktüğünü’ beyan etti. Hassaten Turcen’in bulunduğu biraz diliminde koğuşta cenk çıktığında Turcen’in cenk eden taraflardan birini epilepsi üstüne dizleri ile çöküp boğazladığını gördüm. Cenk ayrıldıktan bilahare ona, kavgada Gamze’ye yaptığı şeyin aynısını uğraş ettiği kadına birlikte yaptığını söyledim. O dahi bana ‘Sen bunu şüphesiz gördün?’ diyerek yanıt verdi. Koğuşta kendisini sinirlendiren kişilere cebin beni uyararak, ‘Lütfen beni tut, benim hangi yapacağım mahsus olamaz. Yargılama yerine rastgele şeyi yapabilirim, sen bana merbut ol’ diyordu. Benim tanıdığım kadarı ile Turcen maddiyata haddinden fazla önem veren aynı insandır. Anladığım kadarı ile bile sülale ortamında bir nice çarpık ilişkileri var. Değme şeyden haddinden fazla maddiyat ve paraya ehemmiyet vermektedir. Kendisi ukubet yese üstelik kocasının dışarıda olması halinde mamelek ile kendisini abat ettireceğini düşünmektedir. Bu yüzden kocasının bilgisi varsa dahi ceza almasını istemediğini düşünmekteyim. Üste birkaç defa ‘Cezaevinde rahat edeceğimi sanıyordum, ama buradakiler bana abat vermiyor’ üzere beyanlarda bulundu. Turcen Sakallıoğlu bana ayrıcalı ilişkilerini ve birçok birey ile yatıp kalktığından bahsettiği üzere ben bu konuşmalar sonrasında kendisinden tiksindiğimi söyledim ve ondan uzaklaşmaya çalıştım. Ancak geçmiş başta kendisine atılganlık vermiş olmam sebebi ile cezaevinde bu konuşmaları gelip benle yaptı, Turcen Sakallıoğlu cinayeti kendisinin işlediğini bana yukarıda anlattığım şekilde sarih beyan etmiştir. Ego kendisinden ve ailesinden korktuğum amacıyla dosyada tanıklık yarmak istemiyorum. Cezaevinden dışarı çıktığımda başıma neler geleceğini bilmiyorum. Gördüğüm kadarı ile gelişigüzel şeyi yapabilecek kilolu ayrımsız insandır. Bu yüzden korktuğumu aktarma etmek istiyorum. Bu şahıslar ile hiçbir aşamada karşı karşıya karışmak istemiyorum. Olaya dair bildiğim ayrıca tıpkısı özdek yoktur.”

Kavgada kocasından müzaheret aldı

İddianamede, “Ölü Açımı raporuyla tayin edildiği üzere boğazı ıkına sıkına öldürülen 17 yaşındaki dosdoğru ve bilinci yerinde olan tıpkısı insanın, hayatın cılız akışında boğazının sıkılması girişimine bağırarak yahut kuvvetle karşı koyması üzerine karşılıklı yerine ayrımsız çatışma ve savaş yaşandığı, bu kavga esnasında direnci yemek üzere keleş Turcen’in eşi olan berbat Mehmet Halil’in gücünden feyizlenmek amacıyla yardım aldığı, maktulün çökertme telefonundaki son cereyan olan 00.55’te boyutları bakımından dolay kameradan çekildiği anlaşılan siyah fotoğrafın ise çarpışma esnasında veya sonrasında telefonu almaya veya kapatmaya çalıştıkları tam yanlışlıkla çekildiğinin anlaşıldığı, bu çerçevede ibret Turcen’in olayı kendisine anlattığını beyan eden adsız tanığın ifadesinde geçen ‘Bir anlık ayrımsız boğuşma gerçekleştiğini ve Gamze’nin 01.00 civarında birey verdiğini’ şeklindeki beyanların olayla örtüştüğü, olayın gerçekleştiği ikamette tıpkı tanık veya müşteri kaydı bulunmadığı gibi ses ve olaylara şahit olabilecek yakınlıkta aynı ikametin birlikte bulunmadığı, öldürülmüş Gamze’nin ölmüş kendisine bulunduğu odayı normalde odası yerine kullanmadığı, bulunduğu bölümdeki girişte sağdaki geçmiş odayı odası yerine kullandığı ve daha ilk bulunduğu odada on paralık uyumadığının tespit edildi” ifadeleri düz aldı. – MUĞLA

Share: