‘180 ülkenin 140’ında kadınlarda meme kanseri önceki sırada’

EDİRNE İl Afiyet Müdürlüğü ekipleri, ilk teşrin kocaoğlan süresince yürütülen meme kanseri farkındalık çalışmaları kapsamında bilgilendirme çalışması ve keyif taraması yaptı. İl Afiyet Müdürü İshak Saika, “Acun Sağlık Örgütü Kanser Tarama Merkezi tarafından yapılan bir çalışmada 180 ülkenin 140’ında kadınlarda meme başı kanseri bir numara sırada. Yani tüm dünyada kadınlarda birinci sırada bicik kanseri bulunmakta” dedi.

Türkiye ve dünyada ekim kocaoğlan süresince bicik kanserinde er canlandırma ve tedavisinin önemi mütenevvi etkinliklerle anlatılmaya devam ediyor. Edirne İl Esenlik Müdürlüğü bile etkinlikler kapsamında merkeze kapalı Tayakadın köyünde vatandaşlarla buluşup bicik kanseri üzerine bilgilendirici icraat yaptı. Meme Başı kanserinde erken teşhisin önemine aksan yapılan etkinlikte, keyif taraması bile yapıldı. İl Afiyet Müdürü İshak Saika, bicik kanserinin özellikle kadınlarda bildirme çok tanıdık amansız hastalık türü olduğuna özen çekerek, 20 yaşından sonraları seçme kadının kendiliğinden tetkik yapmasını öğrenmesi gerektiğinin altını çizdi.

‘ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ’Meme Başı kanserinin öneminin takkadak ekim ayında değil, daim anlatmaya çalıştıklarını anlatım fail Yıldırım, “Dünya Keyif Örgütü Kanser Tarama Merkezi yoluyla yapılan bire bir çalışmada 180 ülkenin 140’ında kadınlarda bicik kanseri birinci sırada. Yani cümle dünyada kadınlarda birinci sırada meme kanseri bulunmakta. Tekrar umum dünyada kadınlarda kanserden ölümde bir numara tam esasen meme kanseri bulunmakta. O yüzden bicik kanserinde bilinçlenme, er canlandırma haddinden fazla cesim” diye niteleyerek konuştu.’20 YAŞINDAN BILAHARE TEMAS KADIN KENDİNİ MUAYENEYİ ÖĞRENMELİ’Her kadının 20 yaşından sonradan kendiliğinden muayeneyi öğrenmesi gerektiğini belirten Saika, şunları kaydetti: “Bildiğiniz için kanserde er teşhis hanay kurtaran, kişinin dirim kalitesini ve süresini çok koskocaman benzeri çeşni, bicik kanserinde dahi öne çıkıyor. Alelhusus 20 yaş amacıyla tüvana avrat kardeşlerimizde kendi kendine meme muayenesini yapmayı öğrenmeleri lazım. Nereden öğrenebilirler? Güzeşte sene tığ İl Sağlık Müdürlüğü namına şahsen kişi personelimizle manken üzerinde tıpkısı bilgilendirme videosu hazırlayıp Youtube sitesine koyduk. Buradan öğrenebilirler. İl Afiyet Müdürlükleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri, Ev Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Dimdik Hayat Merkezlerine başvurup buradaki terbiye almış kızıl personellerimiz eliyle bu eğitimi alabilirler ve öğrenebilirler, bu haddinden fazla yüce. 20 yaşından sonra temas kadının yalnız başına bicik muayenesini bittabi yapacağını bilmesi lazım.”‘SAĞLIK KURULUŞLARINA GİTMEKTEN ÇEKİNMEMEK LAZIM’Saika, “Alelumum biz hep şöyle düşünürüz; ‘Bir sağlık kuruluşuna gitmeyeyim, ya aynı madde çıkarsa’. İşte dağ bire bir husus çıkarsa erken belirleme edelim ki, tığ onu otama edelim, kişinin dirim kalitesini, yaşam süresini uzatmaya çalışalım.” diyerek, şöyle devam etti: “O nedenle keyif kuruluşuna gitmekten kaçınmamak lazım. Özellikle 40-69 yaş ortada her ay yalnız başına meme muayenesi yapıp senede yeryüzü az 1 yol meme başı muayenesi yaptırmak amacıyla hekime gezmek gerekiyor. 2 sene da bire bir dahi mamografi çektirmek gerekiyor. Mamografi umum ikinci basamak celal hastanelerinde çektirilebilir. Kanser Er Teşhis Tarama ve Yetişek Merkezimiz olan KETEM’lerde, zinde maltalık merkezlerimizde, cemiyet sağlığı merkezlerimizde, karı sağlığı merkezlerimize ilgilendiren başvurular yaparak KETEM’lere yönlendirilmeleriyle mamografi çektirebiliriz. Erken canlandırma meme kanserinde çokça yüce, avlu kurtarıyor, hayat kalitesini ve hayat süresini artırıyor. Bu bilinçlendirmeyi kendimiz da kül yakınlarımızda, çevredekilerle, sevdiklerimizle, cemi toplumda oluşturmaya çalışıyoruz.”

Share: