19 Eylül Gaziler Haset planlı törenlerle kutlandı

Trabzon, Ordu, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Eylül Gaziler Haset dolayısıyla merasim düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki tören, Vali İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Şehremini Gaye Zorluoğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Trabzon Şube Başkanı Gezgin Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende mütekellim Gezgin Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına işaret ederek, “İnşallah bu memlekette tıpkısı elan muharebe olmaz. Ama olursa dahi 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi kim yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından sona erdi.

Ordu

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı uğrunda düzenlenen tören, Ilbay Tuncay Sonel, Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Cıvıl Cıvıl Şubesi Başkanı Mehmet Yüksek Gümüşkaya, Polis Şehitleri ve Sökel Gazileri Teavün Derneği Başkanı Şenel Mecnunca ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Kalabalık Ofis Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende Vali Sonel, günün mana ve önemini tamlayan müşavere yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki merasim Zinde Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Futbolcu Miralay Zekeriya Boğa ile değişik protokol üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Şehit ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün mana ve önemini belirten konuşma yaptı.

Şehitler amacıyla Kur’an-ı Cömert okunarak dualar edilen törende, Ilbay Epcim ve tören düzeni üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği uğrunda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak ürkmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilişik konuşma yaptığı törene, Ilbay Kemal Çeber, Belediye Başkanı Rahmi Pek, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Bitirmiş Komutanı Yüksek Güngör, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Eksiksizlik Aksu, gaziler, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ile özge ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, korku duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Yılmaz Şahika, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden herhangi bir makule girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu tamlayan Doruk, “Bu nedenle ermiş milletimiz, gün boyunca istiklal ve istikbalinden katiyen ödün vermemiştir. Sunma zor koşullar altında üstelik kutsal bildiği mecmu değerlerine sahip çıkmıştır. Bu anlayışla hareket fail kahramanlarımız, canından rahat, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini gider etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyade Miralay Mehmet Özgül, Belediye Reisi Demirhan Elçin, İl Güvenlik Müdürü Sinan Erge, İl Jandarma Komutanı Güllabi Albay Yıldırım Hürmetli, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, gelgel müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.Share: