2 bin 500 almanak olduğu öne sürülen dev servi ağacı üzere tescillenip, himaye altına alınmasını istiyorlar

2 bin 500 yıllık olduğu öne sürülen dev selvi ağacı için tescillenip, dulda altına alınmasını istiyorlar

2 bin 500 almanak olduğu anlayış edilen servi ağacının himaye altına alınmasını istiyorlar

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin Ezine ilçesine sınırlı Pazarköy sakinleri, 9 metrelik beden çapı ve tahminî 30 metrelik yüksekliğiyle 2 bin 500 yıllık olduğu tutum edilen servi ağacının tescillenip, koruma altına alınmasını istiyor.

Ezine ilçesi Pazarköy köyünde Sevinçli Yalçın’a ilgili babadan kalma tarlasında bulunan ve kaç yaşında olduğu tüm kendisine isimsiz dev selvi ağacı, gövdesinin büyüklüğüyle özen çekiyor. Köyde işlek on paralık kimse ağacın yaşını bilmiyor. Ancak, köyün yaşlıları, büyüklerinden ağacın varlığıyla ilgili birçok hikaye dinlediklerini, eğin çapı 9 metre büyüklüğe vasıl ağacın sunu birkaç 2 bin 500 yıllık olabileceğini belirtiyor. Bunun için de yetkilileri köye nida ederek, ağacın stabil yaş tespitini yapmalarını ve ağacın tescillenip, dulda altına alınmasını istiyor.

Pazarköy’den servi ağacının bulunduğu tarla sahibi Mesut Dik, “Tarlamızın içinde Servi ağacı bulunuyor. Bu ongun tarihi ayrımsız ağaçtır. Yetkililerden, bu ağacın koruma altına alınmasını istiyoruz. Köyün büyükleri bu servi ağacının 2 bin 500 yıllık olduğunu söylediler. Bizde tarlamızın içre bu ağacı bu zamana kadar koruduk. Amma imdi bu ongun yaşa, ömrü mufassal olsun diyerek yetkililerden bu ağacın tescillenip, korunmasını temenni ediyoruz. Benim çocukluğum bu ağacın altında geçti. Bu toprak bütün ceviz ağacıydı. Bu ongun Ezine bölgesinin en tarihi ağacı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Pazarköyü Muhtarı Oktay Akay, “Pazarköy köyümüz Ezine ilçemize 7 kilometre uzaklıktadır. Köyümüzün girişindeki tarla içindeki bu selvi ağacının tahminî 2 bin 500 sene olduğu söylenmektedir. Bu selvi ağacının siper altına alınmasını istiyoruz. Yıllar önceki bu ağacın bire bir kısmı yandı. Toprak sahibi kendi imkanlarıyla bu ağacı bu zamana büyüklüğünde korudu. Ama tığ yetkililerden tescil altına alınmasını istiyoruz. Ağacın tescillenip esirgeme altına alınmasıyla köyümüzün dahi adı duyulacaktır. Bu servi ağacı koruma altına alınmaya derece. Bu ağacın yaklaşık 2 bin 500 almanak olduğunu söyleniyor ama bu dikme tescillenip, himaye altına alınırsa kaç yıllık olduğu filhakika ortaya çıkacaktır” diye niteleyerek konuştu.

Share: