26 mevki Ukrayna amacıyla benzeri araya geldi: Putin’i kızdıracak değişmeyen

Rusya’nın Ukrayna’evet saldırıları kestirmece 6 aydır bitmeme ederken, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta Danimarka, İngiltere ve Ukrayna’nın eş familya sahipliğinde Ukrayna amacıyla hediye konferansı düzenlendi.

Ukrayna Defans Bakanı Oleksii Reznikov, İngiltere Savunma Bakanı Ego Wallace ve Danimarka Defans Bakanı Morton Bodskov’un katılımıyla gerçekleşen ödül konferansında bakanlar, Ukrayna’ya kaslı ek mali yardımla beraber cebe sistemleri, askeri eğitim, çokça namlulu roket sistemleri bağışlanacağını söyledi.

26 ÜLKEDEN BINDI KARARI

Danimarka Defans Bakanı Morten Bodskov yaptığı açıklamada, 26 Mağribî ülkenin Ukrayna’nın Rusya’ya cebin askeri yeteneklerini bırakmak amacıyla 1,55 milyar dolarlık askeri arkalama sözü verdiğini belirterek, Danimarka’nın Ukrayna’evet mali yardımını 113 milyon dolar elan artıracağını belirtti.

Bodskov, “Bu, Avrupa ve bağımsız milletvekili dünyanın üzerine mensur edildiği değerlere cebin benzeri savaştır. Bugün Ukrayna’yı destekleme taahhüdümüzü baştan tasdik ediyoruz” ifadelerini kullanarak, Ukrayna halkına seslenerek, “Sizi manzara kırıklığına uğratmayacağız” dedi. Bodskov, Polonya, Slovakya ve Çekya savunma bakanlarının topçu sistemleri, cephane ve diğer askeri teçhizat üretimini Ukrayna’ya genişletmeye istekli olduklarının sinyallerini verdiğini söyledi.

“ORTAKLARIMIZ FİNANSMANA İHTİYACIMIZ OLDUĞUNU BİLİYORLAR”

Ukrayna Defans Bakanı Reznikov ise, “Ortaklarımız finansmana ihtiyacımız olduğunu biliyorlar ve bizi finansal olarak desteklemeye amade olduklarını dile getirdiler” ifadelerini kullandı.

“UKRAYNA’EVET YARDIM IKA KONUSUNDAKİ İSTEĞİMİZ ARTIYOR”

İngiltere Defans Bakanı Wallace yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

*Ukrayna’evet arkalama ika konusundaki isteğimiz daha dahi artıyor. Bu toplantıdan elan aşkın üstenme, elan fazla finansman, henüz çok terbiye sözü ve askeri müzaheret sözüyle çıktık. Hepsinin amacı Ukrayna’nın kazanmasına, egemenliğini savunmasına yardımcı olmak ve Putin’in emellerinin başarısız olmasını icat etmek için tasarlandı.

*Bu son askeri destek dilimi, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Rus saldırganlığına ve alt bölüm gözetmeden kullandığı silahlara alın savunmasına bitmeme etmesini sağlayacaktır.

*Devam eden desteğimiz çokça belirtik bire bir kanı gönderiyor, İngiltere ve uluslararası topluluk bu yasadışı savaşa karşı olmaya devam ediyor. baş başa duracak ve Putin’mağara işgaline karşı savunmalarına destek olmak için Ukrayna’ya askeri müzaheret sağlayacağız.

“RUSYA BİRÇOK KONUDA BAŞARISIZ OLDU”

Rusya’nın birçok alanda kayıplara uğradığını belirten Wallace, “Rusya birçok konuda şimdiye kadar başarısız oldu ve Ukrayna’yı obstrüksiyon etmeyi katiyen başaramayacaklar. İstilaları bocaladı ve sürekli olarak değiştirildi. Tahminî 6 kamer içinde şişman ve yetişkin zayiat verdiler. Başkan Putin, bu bellek almaz saldırıyı yapmamaları konusunda uyarıldı fakat o bunu görmezden geldi. Bugün, 6 kamer sonraları, ona ve tehdide cebin durmaya, Ukrayna’ya müzaheret etmeye uluslararası bire bir ansambl adına hala kararlı olduğumuzu yorumlamak için buradayız” dedi.

YARISINDAN FAZLASI SİLAH ÜRETİMİ VE TEDARİKİNE HARCANACAK

Mağribî ülkeler vasıtasıyla üstlenme edilen mali yardımın, yarısından elan fazlasının silah tedariki ve silah üretiminin desteklenmesi amacıyla harcanacağı kafasız kalanının ise zırh ve askeri teçhizatın birlikte askeri eğitime harcanacağı belirtildi. Ukrayna’ya antrparantez 80 kilometre menzile eş “mehabetli sayıda” hassas güdülebilen M31A1 füzesi de bağışlanacağı aktarıldı.

Ukrayna hükümeti, Rusya’nın 24 Küçük Ay’ta başlattığı işgalinin gidişatını tahvil amacıyla ayrıntılı menzilli futbolcu silahlar de dahil girmek amacıyla daha fazla zırh göndermesi için Garplı ülkelerden talepte bulunmuştu. Acımasız hükümeti ise, Günindi’yı Ukrayna’evet henüz çok zırh vererek çatışmayı uzatmakla suçluyor.

Rusya’dahi vatandaşlar rekor düzeyde döviz aldı

 

Rusya: ABD’nin Ukrayna’evet desteği çatışmaları uzatıyor

 

Kremlin’den izah: Putin-Zelenskiy zirvesi olacak mı?

 

Share: