30 Ağustos Utku Bayramı, Atatürk’ün Büyük Taarruz’u yönettiği Zafertepe’de coşkuyla kutlandı

30 Ağustos Yengi Bayramı ve Kütahya’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü, Mustafa Kemal Atatürk’ün Büyük Taarruz’u yönettiği Kütahya’nın Dumlupınar ilçesi ile Altıntaş ilçesine sınırlı Zafertepeçalköy’dahi coşkuyla kutlandı.

30 Ağustos Yengi Bayramı ve Kütahya’nın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü, Atatürk’ün Büyük Taarruz’u yönettiği Kütahya’nın Dumlupınar ilçesi ile Altıntaş ilçesine sadık Zafertepeçalköy’bile coşkuyla kutlandı.

Törenlere Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu birlikte katıldı. Merasim, taarruzun yönetildiği Altıntaş’ta, Yengi Abidesi’ne çelenklerin konulmasıyla başladı, tırsmak duruşundan sonra İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Vekil Kasapoğlu, “30 Ağustos, bütün mazlum milletlere sabah yeli veren varoluşun mücadelesidir. Bu mücadeleyi istiklalimizin ve istikbalimiz amacıyla verdik. Kavim yerine girdiğimiz savaşlarda canlarımızı ve mallarımı ortaya koyduk. Amma asla tasdik olmadık. Vatanı böldürmedik. Milletin bütünlüğüne asla helal getirmedik. Ezanımızı ve bayrağımızı asla ayaklar altına aldırmadık. Esarete asla boğun eğmedik. Bu kebir ecdat cemaziyelevvel şüphesiz canı pahasına bittabi saye etmişse, biz dahi ayrımsız ruhla bu değerleri koruma etmeye bitmeme edeceğiz. Türkiye sevmenin zayıf ayrımsız yürek ile olabilir olacağını zannedenlere temerrüt, ahali ele vererek, üreterek daha dallı güllü tıpkı Türkiye amacıyla çalışacağız. Tığ, şehir sevgisinin çalışmaktan ve alın terinden geçtiğine inanıyoruz. Cumhurbaşkanımız liderliğinde eğitimden, spora, sağlıktan enerjiye büyüklüğünde tıpkısı çokça alanda devrin niteliğinde himmet ve atılımlar yaptık, yapmaya birlikte bitmeme edeceğiz” dedi.

Merasim Utku Haftası etkinlikleri boyunca gerçekleştirilen çeşitli alanlardaki müsabakalarda dereceye girenlere ödülleri Icra Vekili Kasapoğlu ve protokol mensuplarınca arz edildi.

Programa, Afyonkarahisar ve Kütahya valileri, milletvekilleri, şehremaneti başkanları, garnizon komutanları, askeri erkan, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Kağnılarla dönemin çekişme dokusunun canlandığını geçit töreni mülevven görüntülere sahne oldu. Vatandaşlar, argıt töreninde gazileri ve askeri birlikleri ayakta alkışladı.

Merasim sonrası gösteri uçuşu gerçekleştiren Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi Solo Türk, izleyenlere unutulmaz dakikalar yaşattı. – KÜTAHYA

Share: