6 ildeki kâh yerlere ilişkin “sit alanı” ve “korunması muktezi taşınmaz hars varlığı” kararları

Ekin ve Turizm Bakanlığının, altı ildeki bazen yerlerin “sit alanı” yahut “korunması mukteza emlak ekin varlığı” kendisine tescillenmesine ilgili kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan Van Kültür Varlıklarını Himaye Mıntıka Yerleşmiş, Diyarbakır ve İstanbul 4 Numaralı Hars Varlıklarını Dulda Bölge Müesses ile Gelibolu Tarihi Alanı Hars ve Zevk Varlıklarını Himaye Komisyonu kararlarına göre, Bitlis’in Ahlat ilçesindeki Güzelsu Köyü mağarası ve yerleşim merkezi ile Siirt’in Kurtalan ilçesi Konakpınar köyündeki Musa Deresi In Yerleşimi 1. aşama arkeolojik sit alanı olarak tescillendi.

Elazığ’ın Baskil ilçesi Bozoğlak köyünün Eşek Deresi mevkisindeki “Kelke Kaya Oyma Sarnıcı 1” ve “Kelke Kaya Oyma Sarnıcı 2”, korunması lazım gayrimenkul firez varlığı olarak ilan edildi.

Conkbayırı’ndaki tarihi sit alanı, 1. ve 3. rütbe kazı bilimsel sit alanı oldu

İstanbul’un Fatih ilçesindeki 2351 cezire, 8 ve 7 parsellerde düz kayran ve hususi mülkiyete ilişkin gayrimenkul, korunması lüzumlu taşınmaz hars varlığı zar edildi.

Çanakkale’nin Eceabat ilçesi Büyükanafarta köyü Conkbayırı mevkisindeki tarihi sit alanı bile 1. ve 3. rütbe kazı bilimsel sit alanı adına tescillendi.

Share: