6’ncı Geleneksel İsmet Atlı Karakucak Güreşleri’nin lansman toplantısı gerçekleştirildi

Türk Güreş Vakfı Adana Şube Başkanı Mustafa Dönmez, yağlı güreşlerin Türk güreşine çokça katkısı olmadığını belirterek, Karakucak güreşlerinin olimpiyat şampiyonları çıkardığını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi, Kozan Kaymakamlığı, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu, Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü, Koza Belediyesi ve Türk Güreş Vakfı Adana Şube Başkanlığı eliyle 24 Eylül’de düzenlenecek 6’ncı Anadan Görme İsmet Atlı Karakucak Güreşleri’nin tanıtım toplantısı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Komite Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Türk Güreş Vakfı Adana Ofis Başkanı Mustafa Dönmez, uray bürokratları ve dizgi komitesi üyeleri ile eski güreşçiler katıldı.

Toplantıda konuşan Şehremini Zeydan Karalar, dünya ve olimpiyat şampiyonu Adanalı pehlivan İsmet Atlı’nın, kariyeri süresince heybetli başarılar elde ettiğini ve muhteşem aynı halk ozanı olduğunu söyledi. Güreşler karşı vukuf veren Karalar, “Sabık yıl 588 güreşçinin savaş ettiği organizasyonumuza bu yıl bin civarında güreşçi katılacak. Toplamda 270 bin 500 TL dürü dağıtacağız. Enerjik yayınlanacak organizasyonumuza katılan minik sporcularımızın ise tamamına 200 TL ödül vereceğiz” dedi.”YAĞLI GÜREŞÇİLER HADDINDEN FAZLA MALİYETLİ”Türk Güreş Vakfı Adana Bölüm Başkanı Mustafa Dönmez ise Çukurova bölgesinde yıllardan beri yapılan Karakucak güreşlerinin, minder güreşine bildirme mail güreş olduğunu kaydetti. Yağlı güreşlerin henüz popüler olduğunu fakat sportif başarılar bakımından Karakucak güreşlerinin elan yarayışlı olduğunu aktardı. Dönmez, güreşlere başarılı sporcuları davet ettiklerini fakat yağlı güreşlerdeki popüler isimleri faziletkâr maliyetler dolayısıyla nida etmediklerini vurguladı.”TÜRK SPORUNA ÇOK FAYDASI IMKÂNSIZ”Besili güreş ile Karakucak güreşini kıyaslayan Dönmez, “Tabi semiz güreşlerde ayrımlı bir popülerlik var. Buna çalışkan yayınların üstelik etkisi oldu amma Karakucak güreşlerinde kamuoyunun haddinden fazla bildiği sporcular namevcut. Yağlıların maliyeti az buçuk yüksek. Kaynağımızı amacına akla yatkın kullanmamız lazım. Yağlı güreşçi, çok balaban, ünlü sporculara bütçemizi vermenin gereği yok çünkü Türk sporuna çok faydası olmaz. Esbak yıllarda, 1990’dan önceki hele cehre hasadından sonraları köylerde akıbet baharlarda Karakucak güreşleri olurdu. Yer illerden izlemeye gelirlerdi amma semirtilmiş güreşteki kabil Ankara’dan, haricen gelen çok yoktu. İnşallah Karakucak güreşleri dahi pop tamam çünkü besili güreşin Türk güreşine çokça katkısı bulunmayan” diye konuştu.”YAĞLI GÜREŞTEN OLİMPİYAT ŞAMPİYONU YOK”

Sporda herhangi bir branşta olimpiyat şampiyonu çıkarmanın oylumlu olduğunu vurgulayan Dönmez, “Olimpiyat şampiyonu tarh noktasında semirtilmiş güreşte benzeri molekül yok. Bilcümle Karakucak’tan çıkmıştır. Karadeniz’bile, Samsun’da, Kahramanmaraş’ta Karakucak güreşleri birçok şampiyon çıkarmıştır ama bunların içerisinde bile minder güreşine genişlik yakını Çukurova karakucağıdır. Oralar köprüsüz Karakucak’tır. Bire Bir yağlıdaki üzere ‘Göbeği havayı gördü’ derler, ‘Yıldız gördü’ derler. O devir yenilmiş sayılır ama Çukurova karakucağında tıpkı minderdeki kabilinden tuş olana büyüklüğünde devam kadir” dedi.

Share: