82 yaşındaki ustadan müzakere eseri bastonlar

Bitlis’in Ahlat ilçesinde cıvıl cıvıl 82 yaşındaki Abdurrahman Gökbulak, ilerleyici yaşına karşın tahminî 60 yıldır koz ağaçlarından konuşma eseri bastonlar yapıyor.

Ahlat ilçesinde üretilen el yapımı bastonlar her güzeşte dönme mütebeddil örge ve desenlerle ilgi çekmeye bitmeme ederken, ilçenin sunma sakat kötek ustalarından olan Abdurrahman Gökbulak ise 60 yıldır mesleği sürdürüyor. Askere gidinceye kadar marangozluk ve koz ağacından mobilyalar yaptığını tamlayan Gökbulak, askerden döner dönmez işlik açarak baston imal etmeye başladığını söyledi. İlerlemiş yaşına karşın, mesleğini balaban benzeri bağ ve titizce fail kötek ustası Abdurrahman Gökbulak, kötek yapmanın sonuç kademe görev talip tıpkısı musahabe olduğunu kaydetti.

Gökbulak, patika hayatı boyunca çocukları ve torunları dahil 50’nin üzerinde kötek ustası yetiştirdiğini söyledi. Evde canının sıkıldığını ve kendisini atölyeye attığını anlatan Abdurrahman Gökbulak, bu yaşına karşın baston yapmaya haddinden fazla hevesli olduğunu ifade etti. 60-70 sene önceki önce adına mobilyacılıkla bu işe başladığını anlatan Abdurrahman Gökbulak, henüz bilahare bastonculuğa istem ederek kendisine tezyifkâr bir atölye açtığını belirtti. Gökbulak, “İlk namına mobilyacılıkla başladım ben bu işe. Elan sonra baston atölyesi açarak bastonculuk yapmaya başladım. 60 yılı birlikte geçti, halen birlikte baston yapmaya bitmeme ediyorum. Zahmetli oldum artık yaşlıyım amma evde canım sıkılıyor, zaman zaman gelip bastonlarla uğraşıyorum. Mobilyacılık ve bastonculuk dönemlerimde 50’nin üstünde becerikli yetiştirdim. Daha sonra çocuklarım yetişti, demincek birlikte onlar bitmeme ediyorlar. Ego dahi arada bir onlara hafifçe koruyucu oluyorum. Alışmışım çalışmaya abes durmayı sevmiyorum. Hevesim çoktur bu işlerde, filhakika beni bu işe sürükleyende hevesim oldu. Arada Bir çalıştığım ant çocuklarım bana ‘fazla düzentileme, tozdan makineden rahatsız olursun’ diyorlar. Çarkıt halim kabilinden çalışmayı istiyorum” dedi. – BİTLİS

Share: