ABD’den İran’ın Moskof yapımı uydusu için gözdağı ifadesi

MEMLUK Dışişleri Bakanlığından bire bir sözcü, ülkesinin, Rusya’nın “İran yerine kebir espiyonaj yeteneklerine ehil aynı uydu” fırlattığının farkında olduğunu vurguladı.

Sözcü, “Rusya’nın İran ile ittifakını güçlendirmesi, bütün dünyanın balaban bir tehdit yerine değerlendirmesi müstelzim ayrımsız madde.” ifadesini kullandı.

“Hayyam” uydusunun fırlatılması, Rusya Şevket Başkanı Vladimir Putin ve İran Dini Lideri Ayetullah Yüce Hamaney görüşmesinden 3 hafta sonradan gerçekleştirildi.

Peyk, Kazakistan’dan gönderildi

Kazakistan’ın KazTag ajansının haberine bakarak, peyk, güzeşte evcil saatle 11.52’de (TSİ 08.52) Baykonur Uzay Istasyonu’ndeki 31 numaralı alandan Rus Soyuz 2.1b roketiyle fırlatıldı

İran’ın bahis konusu uydusuyla 16 kıytırık Acımasız yapımı peyk üstelik uzaya gönderildi.

“Hayyam” uydusun, İran marifetiyle tarım, madencilik ve yer sorunlarının gözlemlenmesi amacıyla kullanılacak.

İran Gök Ajansı Ihya ve Mühim Planlama Yönetmen Yardımcısı Said Sıddikiyan, ihtişam televizyonuna yaptığı açıklamada, adını 11 ve 12’nci yüzyıllarda muammer İranlı gök bilimci, matematisyen ve âşık Ömer Hayyam’dan alan uydunun fırlatıldıktan 9 dakika sonraları 500 kilometre mesafedeki yörüngeye başarıyla yerleştiğini aktardı.

Açıklamada, uydudan toplanan bilgilere bambaşka tek ülke tarafından erişilemeyeceği ve sadece sivil amaçlarla kullanılacağı vurgulandı.

Washington Sandalye gazetesinde sabık hafta yayımlanan ve ismi açıklanmayan Batılı güvenlik yetkililerine dayandırılan haberde, Rusya’nın “Ukrayna’ya alın cenk sırasında İran’ın uydusundan faydalanabileceği” iddia edilmişti.

KÖLE İran’a ilgilendiren bazı internet sitelerine halk koydu

 

ÇAKER İran’ın nükleer programına müeyyide muafiyetini uzattı

 

KUL İran’a kullanılmamış yaptırımları açıkladı…

 

Share: