ABD’den primat çiçeği virüsü uyarısı!

Genelde Afrika kıtasının belli başlı bölgelerinde tespit edilen maymun çiçeği hastalığı serencam aylarda onlarca ülkede tayin edilmeye başlandı.

Aralarında Türkiye, İspanya, BENDE, İngiltere, Portekiz ve Fransa’nın birlikte olduğu onlarca ülkede binlerce insanda belirleme edilen taklitçi çiçeği hastalığına alın yetkililerin izah ve uyarıları gündemden düşmüyor.

Resmi verilere göre 6.617 vakanın görüldüğü ABD’bile ünlü aynı bilim insanı hastalığın intişar yöntemlerini kamuoyu ile paylaşarak çok kesin uyarılarda bulundu.

Sözcü’bile saha kayran habere bakarak, bulaşan emraz uzmanı olan Dr. Linda Yancey, “Bu virüs genelde ciltte irtibat vasıtasıyla bulaşıyor. Ancak havadaki damlacıklarla de bazı bazı bulaşabiliyor. Bu açıdan Kovid-19’u anımsatıyor amma genelde bu şekilde bulaşmıyor. Ancak bu virüs temel adına ilişki ile bulaşıyor” dedi.

Dr. Yancey, “Bu hastalığın genelde seksüel ilişkiyle bulaştığı söyleniyor ancak bunda birlikte tensel temas var. Bu nitelik raks ederken üstelik geçerli, öpüşürken birlikte, tokalaşırken üstelik ve üste güreşirken ya birlikte spor yaparken dahi geçerli. Temas yolu genişlik balaban riziko unsuru” dedi.

Virüsün nesneler üstünde kalabilme özelliği olduğunu öne süren bilim kadını, “Bu virüsün mülk gibi nesneler üzerinde günlerce kalma ihtimali çokça erdemli. Mal, bap kolu, aksata sepeti kabil nesneler hastalığın bulaşması için risk oluşturuyor” dedi. Adlı ilim adamı halk dezenfektanlarının ve sabunların virüsü öldürmede faziletkâr etkisi olduğunu söylerken esasen bile içtimai vuzuh kurallarına uyulması gerektiğini altını çizdi.

Yancey, okulların yeniden açılmasıyla gelişigüzel vakaların artmasından endişe ettiğini dahi dile getirdi.

İspanya’dahi primat çiçeği: Fenomen sayısı 5 bini geçti

 

4 yaşındaki çocuğa taklitçi çiçeği bulaştı!

 

Ünlü doktordan uyarı: Taklitçi çiçeğinin bulaşacağı tesisleri açıkladı!

 

ÇAKER taklitçi çiçeği zımnında müstacel buut zar etti

 

Share: