ABD’yi müzakere eden Türk heyetinden milletvekili diplomasinin müspet sonuç getirdiği vurgusu

DÜRÜST Parti Umumi Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala, vekil diplomasinin tamamlayıcı ve zenginleştirici ayrımsız yönünün olduğunu belirterek, bu diplomasinin olumlu sonuçlarının olmaya başladığını söyledi.

Ala’nın öncülüğünde, AK Fırka Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Tığ, NATO Mebus Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve SELIM Fırka Rize Mebus Osman Çok Bak ile DOĞRU Parti İstanbul Mebus Yanardağ Step, Washington’dahi yürüttükleri temasların peşi sıra Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinde Türk gazetecileri bilgilendirdi.

10-13 Mayıs’taki ziyaretlerinin peşi sıra bu ikinci ziyaretin da yarayışlı geçtiğini dile getiren Ala, bu konuşma kapsamında 2’si Senatör, 14’ü Temsilciler Meclisi üyesi görünmek için 7 Demokrat ve 9 Cumhuriyetçi Kongre üyesi ile benzeri araya geldiklerini kaydetti.

Alabalık, temaslarında F-16’lar üstelik dahil girmek üzere ikili ve lehçe konuları ele aldıklarını anlatım ederek, “Vekil diplomasinin, hükümetler ortada tınlamalı şekilde bitmeme eden temasları tamamlayıcı ve zenginleştirici aynı yönü var. Bu yıl Türkiye’den KÖLE’ye 5, ÇAKER’den Türkiye’ye 4 parlamenter heyetin seyahati oldu. Sene sonundan geçmiş bu sayı artabilir. Hükümetimiz ile Biden yönetimi arasındaki dal seviyeli temaslardaki çokluk büyüklüğünde saylav heyetlerin ziyaretlerinde bire bir süredir görmeyi heves ettiğimiz bire bir artış var.” dedi.

Ukrayna ilkin koyulmak amacıyla yakın coğrafyada yaşanan gelişmelerin, Türkiye’nin elden bölgesinde değil, küresel anlamda birlikte hangi büyüklüğünde nazik bire bir cila oynadığının Kongre’bile elan mebzul anlaşılmasına yardım sağladığına dikkati çeken Alabalık, “Mayıs ayındaki ziyaretimizde azık güvenliği üzerine keder beyan eden ve bizden hal rica eden çokça sayıda Kurultay üyesi olmuştu. Bu nöbet muhataplarımız, İstanbul Hububat Girişimi’nin müzakeresi ve yürürlüğe konulması zımnında takdirlerini defaatle tabir ettiler.” şeklinde konuştu.

Ala, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin ortaya koyduğu diplomatik çabaların de cümle vasıtasıyla takdirle karşılandığını belirterek, şunları kaydetti:

“İşte parçalanmamış de bu sebeple, içinden geçmekte olduğumuz dönemde Türkiye’nin murat ettiği F-16 modernleşme ve hazırlık paketinin, ülkemizin güvenliği, NATO’nun caydırıcılığı ve bölgemizin istikrarı üzere ne kadar lazım olduğu ayrımsız kat daha gözler önüne serilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın New York’ta kâh Kongre üyeleriyle yaptığı görüşmelerde olduğu kadar, burada görüştüğümüz Kurultay üyeleri de ayrımsız NATO müttefiki namına ülkemizin F-16 filosunun modernize edilmesine müteveccih müspet mesajlar vermişlerdir. Başbuğ Biden’ın da Madrid’üstelik anlatım ettiği için yönetim, zaten bu satışı desteklemektedir.”

Senato Aut İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in Senato’üstelik 2023 yılı Ulusal Savunma Düzenlilik Yasası’na (NDAA) devrolmak için, ÇAKER’nin Türkiye’ye F-16 tedarikini Yunanistan’la ilişkilerine bağlayan ayrımsız kanun maddesi önerisini sunduğuna meni fail Ala, “Türkiye’ye F-16 satışını, ayrıksı bire bir NATO müttefikiyle düet ilişkilerimize bağlayan bu maddeyi nahak ve mesnetsiz buluyoruz. ÇAKER Kongresi’nden iki NATO müttefiki olan Türkiye ve Yunanistan’a cebin hakkaniyetli ve kıymet mesafede durmasını, Veli sorunları üstüne ülkemizin hassasiyetlerine bile saygı göstermesini ve NATO’nun geleceğini ferdî menfaatlerinden mualla tutmasını bekliyoruz.” görüşünü paylaştı.

Türkiye ile ÇAKER arasındaki anlaşmazlık konularına gerçekçi şekilde yaklaşılması gerektiğinin altını çizen Ala, “F-16 tedbir sürecinin olumlu neticelenmesinin, taraflar arasında güvenin yeniden pekiştirilmesine ve kâin anlaşmazlıklarımızın çözümüne olumlu etkide bulunacağına inanıyoruz.” dedi.

Ala, Türkiye ile ESIR arasındaki konuların ayrımsız günde çözümünün kabil olmadığına işaret ederek, “Amma lüzum ciddi düzenek altında yapılan temasların lazım F-16 tedarik sürecinde Kongre’yle yürütülen bu görüşmelerin müspet sonuçlarının, Türkiye ile MEMLUK arasındaki pozitif gündeme ve önemli ortaklığa katkı sağlayacağı ikircik götürmez tıpkısı gerçektir.” dedi.

“Yunanistan, diplomatik cepçilik yapıyor”

Türkiye’nin Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) konusundaki pozisyonunun net olduğunu ve yıllardır politikasının değişmediğini tamlayan Ala, şunları dile getirdi:

“Biz bu konuda cebin tarafın olumlu, artı hamle atmasını bekliyoruz çünkü üzerimize düşeni referandum döneminde de daha sonraki dönemde birlikte yaptık. Demin da oradaki gelişmelere olan itirazımızı söylüyoruz ve yanlışları dile getiriyoruz ve Türkiye’nin bu konularda oldubittiye müsaade vermeyeceğinin altını üstelik seçkin devir çiziyoruz ama Yunanistan kimi zaman iklim ergonomik olunca, kendine bakarak değerlendirdiğinde vesile bulunca tabiri caizse diplomatik yankesicilik yapıyor, yapmaya çalışıyor. Fırsattan istifade etmeye çalışıyor kendine bakarak. Meğer onlar üzere vesile değil bunlar. Türkiye, zat politikalarını, özlük haklarını asla örselettirmez. ve yapılması gereken neyse o yapılır, bunu üstelik Sayın Cumhurbaşkanı’mız da kerem başkanı kendisine dile getirdi, Dışişleri Bakanı’mız dile getirdi, biz dahi dile getiriyoruz ve herkesi orada uluslararası hukuka harfiyen kaçınmak göstermeye çağırıyoruz. Onun dışında seçkin evolüsyon Türkiye itibarıyla doğrusu akseptans edilebilir değil.”

Share: