‘ACİL BEKLEYENLER VAR, ALAMAM’ DEDİĞİ KARDEŞİNİN ORGANLARI, 5 HASTAYA DÜŞ OLDU

TRABZON’bile, kanı kanaması sonucu tedavi gördüğü hastanede bellek ölümü gerçekleşen Feride Aytaş’ın (52) organları, Erzurum, Adana ve Samsun’üstelik nakledildiği 5 hastaya düş oldu. Böbrek yetmezliği dolayısıyla diyalize girip, organ listesinde olan ağa Hakkı Aytaş ise (58) “Başkaları ivedili örgen beklerken ego alamam” diye niteleyerek, nakil hakkından vazgeçti.

Of ilçesinde erdemli tansiyona merbut namına karın kanaması geçiren Feride Aytaş’ın, tedavi gördüğü Kanuni Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nde geçmiş ahit karın ölümü gerçekleşti. Hastanenin uzuv ve nesiç nakli koordinatörlerinin temasa geçtiği abla Halise ve ağabeyi Hakkı Aytaş, kardeşlerinin organlarının bağışlanmasına diploma verdi.

NAKİL HAKKINDAN VAZGEÇTİ

Böbrek yetmezliği nedeniyle 2 yıldır diyalize giren ve organ nakli listesinde mevcut Hakkı Aytaş ise “Eller evgin uzuv beklerken ego alamam” diye niteleyerek aza aktarım hakkından vazgeçti. Feride Aytaş’ın organları, operasyonla alınarak, aktarım sırası muntazır hastalar amacıyla Erzurum, Samsun ve Adana’ya gönderildi. Aytaş’ın korneaları Samsun’de, böbrekleri Erzurum’üstelik, karaciğeri dahi Adana’üstelik oluşmak amacıyla 5 ayrı hastaya düş oldu.

Nakil sonrası Aytaş’ın cenazesi, Of ilçesi Taşhan Mahallesi’nde toprağa verildi.

‘YÜREĞİM UMUM VERMEZDİ’

Yaşadığı Zonguldak’ta otama gördüğünü belirten Hakkı Aytaş, “Ego bile aktarım bekleyen benzeri hastayım. Ömrümün sonuna büyüklüğünde bire bir henüz kardeşimin böbreği büyüklüğünde düzenli benzeri böbrek bulamayacağımın üstelik isteyerek bunu yaptım. Şimdilik dalavere ediyorum. Haddinden Fazla amansız hastalar var. Güre anneler, babalar, hayatiyetli füru varken ben alamazdım. Yıllardır birisinden aza alacağım günü bekliyorum ama bunun kardeşimin organı olması beni yorardı. Kardeşimin organını taşımayı yüreğim umum vermezdi” dedi.

Kardeşinin organlarıyla maltalık bulanlara gani dilekleri olduğunu belirten Aytaş, “Aza bağışı yeterli yapılmadığı için yüzlerce hastalanmış kaybediyoruz. Kardeşimin karaciğeri Adana’bile 16 yaşında tıpkı hastaya ümit vermiş, kudretli üstelik eski. İnşallah kardeşimin organlarını alanların kâffesi haddinden fazla mıhlı yaşarlar, ara sıra bile kardeşime faydalı dualarını yaparlar” diye konuştu.Share: