Afyonkarahisar’da “100. Yılda Uluslararası Nazik Hücum ve Serdar Meydan Muharebesi Sempozyumu” başladı

Afyonkarahisar’dahi Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜMÜLATÖR) ile Türk Gündüz Kurumu (TTK) hareket birliğinde, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Atatürk Firez, Açacak ve Gündüz Erdemli Kurumu, Vilayet ve Belediyenin destekleriyle “100. Yılda Uluslararası Büyük Atak ve Serdar Meydan Muharebesi Sempozyumu” düzenleniyor.

Atatürk Kongre Merkezi’ndeki bilgi şöleni, gocunmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, 100. yıl ilk zaman yeryüzü “Büyük Atak” ile istiklal ateşinin yakıldığını söyledi.

Ağustos ayının Türk tarihi açısından mukavim haddinden fazla zafere şahitlik ettiğini dile getiren Yiğitbaşı, “Üstünde huzurla yaşadığımız bu topraklar acun tarihinin gördüğü sunma şişman kahramanlık destanlarından birini yazarak, karışma güçlerini yurttan kovarak istiklal ateşi Şişman Tecavüz’u başlatıldı. Ağustos ayı tarihimiz üzere zaferlerle dolu tıpkısı aydır. Malazgirt, Otlukbeli, Çaldıran, Mohaç kadar nice fütuhat, takvimler ağustos ayını gösterirken kazanılıştır.” dedi.

Bunların sonuncusu ve sunu anlamlılarından birinin bile Balaban Saldırı olduğunu anlatım fail Yiğitbaşı, şöyle konuştu:

“Büyük Tecavüz, esir düşmeyi sözlüğünde barındırmayan bire bir milletin düşmana attığı en iri tokattır. Dönemin genişlik dinamik devletlerine ve ordularına karşı muazzez milletimiz, tamlık verimsizlik ve zorluklara sine gererek, bağımsız ve hür bir şekilde daim olmak, kutsal vatan toprağını müzaheret etmek amacıyla yediden yetmişe kendisini kurtuluşa ve zafere adamış, gazi reşit, şehit düşmüştür. Vatanımızı, bağlanak ve beraberliğimizi, cumhuriyetimizi destek olmak üzere verdiğimiz mücadelelerde Seyit Onbaşılar, Mader Hatunlar, Yüzbaşı Agahlar, Ömer Halisdemir’ler, Fethi Sekin’ler ve nice adsız kahramanlar tek antlaşma bitmeyecek tükenmeyecektir.”

Yiğitbaşı, milli mücadelenin zaferle neticelenmesinde çok şişman rolü olan ve Anadolu’nun arz altın, genişlik kadim şehirlerinden biri olan Afyonkarahisar’ın, cumhuriyetin temellerinin atıldığı ve sağlamlaştırıldığı düzlük olduğunu kaydetti.

-“Milli Savaşım ruhumuzu aktif tutmamız gerekiyor”

TTK Başkanı Prof. Dr. Birol Ağırbaşlı dahi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilkin olmak üzere Balaban Hücum’de şehit ve gazi olanları rahmetle garip ettiğini dile getirdi.

Kurumun 91. yılında olduğunu ve Atatürk’ün kendilerine verdiği yön doğrultusunda Türk tarihini bütün yönleriyle ilmî metotlarla araştırmaya çalıştıklarını aktaran Vahim, “Bugüne büyüklüğünde 2 bin 100 civarında tezkere yayınladık. Bu görevimizin yanında, sıkı dışında ülkemize müteveccih olan müsvedde kampanyalarına karşılık veriyoruz. Fakat, ana aynı görevimiz daha var. Milli Savaşım ruhumuzu zinde tutmamız gerekiyor. Zaman de aramızda büyük oranda gençler var. Bu ruhu ruhlu burulmak çok kebir. İşte bu anlayışla, zaman Büyük Saldırı’un 100. yılında da bize dökme bu ruhu, gençlere aktarmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş de 100 sene evvel bugün Gazi Mustafa Kemal Ağır önderliğinde Afyonkarahisar’bile Büyük Hücum’un başlatıldığını belirterek adanmışlıkla cereyan fail Türk ordusunun milletiyle bütünleşerek 27 Ağustos 1922’da Afyonkarahisar’ı düşman işgalinden kurtardığını, 30 Ağustos’ta Serdar Kayran Muharebesiyle Palikarya kuvvetlerinin Dumlupınar’dan Yardımcı ve İzmir istikametine sürüldüğünü anlattı.

Tarihçi ve öğretim üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı bile sempozyumun açılışındaki konferansında Türkiye’nin şevket geleneğine çokça ehemmiyet verdiğini ve çabuk örgütlendiğini söyledi.

Her milletin tarihten gelen kendine özgü tipik özellikleri olduğundan bahseden Ortaylı, “Bizim vazifemiz devamlıdır. Bize aymazlık haramdır, çalışmamız lazım. Çalışa çalışa bu dünyaya geliriz, çalışa çalışa birlikte gideriz. Çarpışa çarpışa ölürüz, çarpışa çarpışa kalırız. Bire Bir henüz dirilir, ayrımsız daha bitmeme ederiz. Bunu unutmayalım. 30 Ağustosların manası de budur.” dedi.

Konferansın arkası sıra Vali Yiğitbaşı, Ortaylı’ya AKÜ Rektörü Prof. Dr. Karakaş bile TTK Başkanı Birol’a plaket takdim etti, TTK’nın hazırladığı belgesel izlendi.

Sempozyum, 28 Ağustos’ta sona erecek.Share: