Afyonkarahisar’dan 6 ülkeye lezzetli akarsu kereviti ihraç ediliyor

Türkiye’deki şekerli sulardan avlanan kerevitler, Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesindeki tesiste dere otu sosuyla işlenerek İsveç, Rusya, Moldova, Ukrayna, İsrail ve ABD’ye ihraç ediliyor.

İlçeye merbut Dikici Köyü’nde yerleşmiş firma, 22 yıldır Isparta’nın Eğirdir Gölü ağırlıklı adına Kırşehir ve Elazığ’daki tatlı su kaynaklarından realizasyon edilen “Astacus Leptodactylus” cinsi kerevitleri işliyor.

Tatlı su ıstakozu olarak da bilinen kerevitler, tesisteki havuzlarda bire bir bölüm boyunca dinlendirildikten sonra çoğunluğu avrat işçiler marifetiyle latif, boylama, haşlama, paketleme, öz otu sosuyla pastörizasyon ve soğutma işlemlerinden geçiriliyor.

Firmanın yönetim kurulu başkanı Vehbi Merzeci, AA muhabirine, Türkiye’bile yılda tahminî 1000 ton tatlı su kereviti üretildiğini ve bunun nazik bölümünün ihraç edildiğini söyledi.

Merzeci, “İsveç’te seçkin sene ağustosta karavide festivali düzenleniyor. Bizden dahi alelhusus öz otu sosuyla pastörize edilmiş olanı irade ediliyor. Bizim bile ihracatımızın ağırlık merkezi İsveç’tir. Bunun birlikte Rusya, Moldova, Ukrayna, İsrail ve ABD’ye im gönderiyoruz. Ülkemizin kerevit ihracatı 5 ile 10 milyon dolar beyninde. Biz bile bu ihracatın kısaca yüzdelik 50’sini gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

“Kerevit pazarını Uzak Gün Doğusu ülkeleri belirliyor”

Dünyada kerevit pazarında Irak Şarki ülkelerinin belirleyici olduğuna dikkati calip Merzeci, şunları kaydetti:

” Çin Ahali Cumhuriyeti’nde çöz ortalık satışı ve ihracatları ayrımsız milyon tona ulaşan istihsal bulunuyor. Türkiye ise bu rakamın çok adi seviyesinde. Ayrıca ülkemizde yetişen karavide cinsiyle dünyadaki özge ülkelerin kerevitlerinden farklıdır. Avrupa’üstelik ‘Astacus Astacus’ cinsi karavide yetiştirilirken Türkiye ve Şark Avrupa’de ‘Astacus Leptodactylus’ cinsi bulunuyor. Irak Şarki ülkelerinde ise ‘Clarkii’ cinsi kerevitler yetiştiriliyor. Türkiye’üstelik üretilen kerevitler, genellikle Gün Doğusu Avrupa ülkeleri ile Rusya’dahi artık bilindiği amacıyla ihracatı de rahat yapılmaktadır.”

“Sürdürebilirlik sorunu var”

Vehbi Merzeci, Türkiye’nin kerevit ihracatının 1985’e büyüklüğünde faziletli seviyelerde seyrettiğini fakat “kerevit vebası” nedeniyle 2000’li yıllara büyüklüğünde karavide avcılığı ve işlemesinin durduğunu belirtti.

2000’li yılların başlarında baştan karavide ihracatına başladığını söyleyen Merzeci, “Ülkemizin önceki yıllarda 10 bin tonlara ulaşan ihracat rakamları, bu tarihten bilahare 1000 tona düşmüştür. Türkiye’de kerevit üretiminde sürdürebilirlik sorunu vardır.” dedi.Share: