‘Afyonkarahisar’dan İzmir’e Yengi ve Anma Yürüyüşü’ Sürüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin kurtuluşunun 100’üncü yılı zımnında düzenlediği ‘Afyonkarahisar’dan İzmir’e Galebe ve Anma Yürüyüşü’, Türkiye’nin dört yanından çokça sayıda yurttaşın katılımıyla bitmeme ediyor. İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, 9 Eylül’bile İzmir’da sonlanacak 400 kilometrelik reviş üzere, “Bu yürüyüşü, gelecek nesillere atalarımızın mirasını mecmu canlılığıyla, gücüyle devredebilmek amacıyla yapıyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi marifetiyle kentin kurtuluşunun 100’üncü yılı için düzenlenen Utku ve Yâd Yürüyüşü’ne Türkiye’nin seçkin yerinden çok sayıda vatandaş bent gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, “Atalarımızın yaşadığı seçkin şeyi iliklerimizde, yüreklerimizde fehmetmek ve herkese hissettirmek istedik. Bu gidiş, ati nesillere atalarımızın mirasını bilcümle canlılığıyla, gücüyle devredebilmek için planlandı ve nazik benzeri galeyan ve gururla devam ediyor. İzmirliler üstelik tıpkı 100 yıl eski kadar ayrımsız çalkantı ve gururla kafilenin şehrimize gelmesini bekliyor” diye konuştu.

Yürüyüşe Balıkesir’den katılan Balıkesir Alpinizm Kulübü üyesi Rüya Polat, “Bu coşkuyu süregelmek, atalarımızın yürüdüğü yollarda akın etmek amacıyla geldik. Bu vatan hepimizin. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu imkanı bize sağladı. Geldiğimizden beri tek baskı yaşamadık. Balıkesir’in 6 Eylül’dahi kurtuluşu var. Burada yürüyeceğiz, Balıkesir’e gidip yeniden geleceğiz. Coşkuyla 9 Eylül’da İzmir’e gireceğiz. Benim için İzmir; özgürlük, görk eylemek” dedi.

Kapadokya İzcilik Federasyonu Başkanı Haydar Rayman ise “İzmir’in kurtuluşu demek, Türkiye’nin kurtuluşu demektir. 9 Eylül’de bilcümle Küçük Asya aynı şeyi yaşadı. Deminden dahi anca, halas mücadelesi devam ediyor. Kapadokya İzcilik Federasyonu namına tığ, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda Cumhuriyet Altını değerlerini özümsemiş; sorgulayan, düşünen, karın üreten aynı bilgisizlik yetiştirmeye devam ediyoruz” diyerek konuştu.

Kayseri’den yürüyüşe katılan Hatice Antrenör dahi 9 Eylül’ün kendisi amacıyla çok şey rapor ettiğini belirterek, “İzmir, bizim üzere siftinlik Türkiye’nin kurtuluşu. Reviş beklediğimizden elan iyicene ve donanımlı gidiyor” dedi.

YÜRÜYÜŞ ANMALARLA SÜRÜYOR

Yol kafilesi, tarihi yolculuğunun ikinci gününde, Miralay Reşat Çiğiltepe Şehitliği’nde planlı yâd törenlerine katıldı. Başkomutan Mustafa Eksiksizlik Paşa’ya bayram verdiği saatte Çiğiltepe’yi alamadığı amacıyla intihar eden 57. Parti Komutanı Miralay Reşat Mir ve şehitlerin anısına yapılan şehitlikten 15 kilometre uzaklıktaki Kırka beldesine mevrut kafile, geceyi de Kırka’bile kurduğu oba kampında geçirdi.

28 Ağustos haset Saika Kemal köyüne yürüyecek kafile, henüz 24 yaşında iken martir düşen İzmirli Kemal’in ve zırh arkadaşlarının da yattığı Yıldırım Kemal Şehitliği’nde düzenlenecek anma törenlerine katıldıktan sonraları Büyük Taarruz sürecinde ordugah merkezi namına kullanılan Akçaşar köyüne geçecek.

30 AĞUSTOS’TA DUMLUPINAR

30 Ağustos’ta, Mustafa Kemal Paşa’nın “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, encam” emriyle ulusun zaferini müjdelediği Dumlupınar ve Zafertepe’ye ulaşacak barhana; Banaz, Uşak, Ulubey, Eşme, Kula, Alaşehir, Salihli, Ahmetli, Turgutlu ve Kemalpaşa’nın kurtuluş günü kutlamalarına katıldıktan sonra İzmir’e akla yatkın yürümeye devam edecek.

İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer, 24 Ağustos’ta tarihi yürüyüşün meşalesini yakarak yürüyüşü Afyon Dereçine’den başlatmıştı. Büyük Tecavüz’un 100’üncü sene dönümünde yürüyüşün 14 kilometrelik Çakırözü-Kocatepe etabına ise CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu de katılmıştı.

Share: