Afyonkarahisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü kutlandı

Afyonkarahisar’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü törenlerle kutlandı.

Anıtpark uğrunda planlı törene, Ilbay Kübra Güran Yiğitbaşı, Demokrat Parti Umumi Başkanı Gültekin Tevazulu, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Alp, SELIM Fırka Afyonkarahisar milletvekilleri Mürtefi Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, CHP Afyonkarahisar Saylav Burcu Köksal, Belediye Başkanı Mehmet Yiğit, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, askeri erkan ile vatandaşlar katıldı.

Program, tırsmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Belediye Başkanı Mehmet Yiğit, burada yaptığı konuşmada, Afyonkarahisar’üstelik “Evet istiklal ya ahiret yolculuğu” parolası ile yiğit Türk askerinin, 6 ayda aşılamaz denilen istihkamları saatler zarfında paramparça ettiğini söyledi.

Düşman ordusunu önce anda hezimete uğratan Mehmetçikler’in, acun tarihinde eşine az rastlanır aynı savaşım sonucu 5 aktarılma, 5 akşam süren bire bir savaşla zafere ulaştığını hatırlatan Yiğit, “Kocatepe, Belentepe, Tınaztepe, Sivritepe, Kurtkaya, Erkmentepe adeta martir kanlarıyla sulanmış, bildirme aheste savaşların geçtiği mekanlar namına anıtlaşmıştır. Afyonkarahisar halkı, işgale rağmen direncini kaybetmemiş, Büyük Saldırı’un ikinci gününde 27 Ağustos 1922 haset saat 17.00’de zaman Deper Çeşmesi’nin bulunduğu Hıdırlık’taki noktadan site merkezine giren yiğit Türk askerlerini karşılamıştır.” diye konuştu.

Şairin “Türk milletinin yeniden doğduğu yer” dediği Afyonkarahisar’ın, Şişman Zafer’le karışma altındaki eksiksiz toprakların kurtuluşunun önce işareti olduğunu vurgulayan Kaptan, şöyle devam etti:

“Afyonkarahisarlılar, Kocatepe ve onun sembolize ettiği değme şeyle gurur duymakta ve bu tamam gururu temas zaman taşımaktadır. Dünyada mazlum ülkelerin kurtuluşuna eş yerine gösterilen Türk Kurtuluş Savaşı’nın akıbet safhası Şişman Hücum harekatıdır. Ermiş şehitlerin, bizlere can ettiği bu vatanın savunmasında bayrağı onlardan devraldığımızın zihin ve idraki içindeyiz. Ülkeyi ve şehri henüz birlikte ileriye atmak ve sizlere müstahak olabilmek üzere elimizden mevrut azim ve gayreti gösterdiğimizden şüpheniz olmasın.”

Törende, umum oyunları ekiplerinin yanı sıra Güllabi Umumi Komutanlığı merasim ekibinin silahlı hareketler ve Güllabi Umumi Komutanlığı helikopterlerinin üzüm salkımı gösterileri sunuldu.

Tören, Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığı Mehteran Birliğinin konseriyle sona erdi.Share: