Ahlat’taki “İç Kermen”üstelik hafriyat çalışmaları sürüyor

Bitlis’in Ahlat ilçesindeki “İç Kermen”de yapılan hafriyat çalışmalarında 5 bin sene öncesine ilgilendiren olduğu değerlendirilen çanak-çömlekçilik parçaları bulundu.

İlçedeki Harabeşehir bölgesinde Firez ve Turizm Bakanlığının izniyle ölçülü kazı çalışmaları, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Danışma Tarihi Bölümü Dr. Akademisyen Mehmet Kulaz başkanlığında devam ediyor.

Kazı başkanı Kulaz, gazetecilere, icraat sırasında elde ettikleri verilerin, hafriyat yapılan bölgenin Yabani Armut’ın arz sakat yerleşme yeri olduğunu gösterdiğini söyledi.

Milattan önce üçüncü bin yılda burada yerleşimin olduğunu düşündüklerini tamlayan Kulaz, “Bulgular de onu gösteriyor. Esas amacımız bu bulgular dışında mimarlık dokuları üstelik ortaya çıkararak buranın Çakal Armudu’ın sunu çarkıt yerleşim yeri olduğunu hep yönleriyle izah etmek.” dedi.

Van YYÜ Literatür Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sinan Kılıç ise 2019 yılından bu yana kalede hafriyat yaptıklarını aktardı.

“İç Kale” denilen içtima Ortaçağ’dan kaldığını anlatım fail Tığ, şunları kaydetti:

“4 yıldır kazı yaptığımız İç Kale’de 3 ayrı alanda çalıştık ve mehabetli bulgulara rastladık. Kazı çalışmalarında milattan önceki üçüncü bin yıla ilişkin Karaz kültürünü yansıtan çanak çömlek parçaları bulduk. Onları değerlendirmeye alıyoruz. Bu, şu vukuf geliyor. Ahlat ilçe merkezinin bildirme bozuk iskân yeri burasıdır. Tarihî derinliği olan benzeri kayran. Milattan önceki üçüncü bin sene kültürünü Van Gölü çevresinden ve Muş Ovası’ndan gayet bol biliyorduk amma Bozuk Çakal Armudu Kalesi’nde bu döneme ilişkin ayrımsız yerleşme yeri olduğunu birkaç senedir biliyoruz. Burada hafriyat yapmamızın nedeni dahi o höyüğü bulmaktı. Yani bu yerleşimin kalıntılarına yayılmak, arkeolojik adına temaşa etmek ve anahtar altına almaktı.”

Share: