AK Fırka İl Başkanı Başaran: “Kuvayi Milliye ruhu bizim özümüz, ecdadımızla hava duyuyoruz”

Kuvayi Milliye Şehri Balıkesir’in kurtuluşunun 100’üncü yılında DÜRÜST Tümen Balıkesir İl Başkanı Dt. Ekrem Başaran kutlama mesajı yayınladı.

DÜRÜST Fırka İl Başkanı Dt. Başaran, Kuvayi Milliye Şehri Balıkesir’in kurtuluşunun 100. Yılında yaptığı açıklama dahi şu ifadelere meydan verdi.

“15 Mayıs 1919’dahi İzmir’in işgaline karşı, Balıkesirli vatanseverler Okuma Yurdu’nda tıpkı araya gelerek protesto etmişler ve Alaca Mescit’te yapılan toplantı ile alay malay vatanın kurtuluşu üzere önce meşaleyi yakarak Milli Mücadeleyi başlatmışlardı. İşte zaman, Milli uğraş meşalesinin yakıldığı Kuvayi Milliye şehrimiz Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümünü temas, beraberlik içerisinde coşkuyla ve heyecanla kutluyoruz.

Milli Mücadele Dönemi; tarihi muhteşem zaferlerle meşgul aziz Türk milletinin esarete dal eğmeyeceğinin, bağımsızlığından asla karşılık vermeyeceğinin benzeri kat henüz tarihe denli olarak düşüldüğü ve Halas Savaşı’nın bildirme mehabetli safhalarından biridir.

Kahraman Balıkesirliler; hiçbir yerden arkalama almadan hemen öz gayretleriyle düşmana alın adeta etten ayrımsız zar olup aman vermediler. Düşmanı kül 13 ay süresince bulundukları yere hapsettiler. Anadolu’ya geçişlerini engellediler. Balıkesir’in bu direnişi; Mustafa Kemal ve arkadaşlarına yeterli zamanı tanıdı ve eksiksiz hazırlıklar tamamlandı. İstiklal Harbi’nde Kuvayi Milliye Şehrimiz Balıkesir’in önemi işte bu mücadelede yatmaktadır.

Tarihimizin değme döneminde, değme cins zorluğa temas zarfında karşı koyan milletimiz, bu tarihi dönüm noktasını birlikte kontak ve beraberlik süresince zaferle noktalayarak, bu günkü dünyanın arz dinamik ve arz yaşanabilir ülkeleri beyninde yerini almıştır. Bizler yiğit ecdadımızın torunları adına Kuvayi Milliye Şehri olmanın değme zaman gururunu yaşıyoruz.

Başta Gazi Mustafa Kemal ve zırh arkadaşları gelmek üzere vatanımız, istiklalimiz ve istikbalimiz için kanlarını ve canlarını feda etmiş bütün şehitlerimize, gazilerimize, Kuvayi Milliyecilerimiz’e Allahtan rahmet diliyor, minnet ve şükranlarımızı sunuyorum. Kuvayi Milliye Şehri Balıkesir’imizin 100’üncü halas yıldönümü mutlu olsun.” – BALIKESİR

Share: