Akciğer kanseri hastalar Düzce’de er tanıyla tedavi ediliyor

Düzce Üniversitesi Tababet Fakültesi Yetişek Araştırma ve Uygulama Hastanesinde meri Endobronşiyal Ultrasonografi (EBUS) yöntemi, akciğer kanseri teşhisinde ameliyatsız acul teşhis imkanı sağlıyor.

Üniversiteden yapılan açıklamada görüşlerine saha sunulan Ahşa Hastalıkları Anabilim Dalı Akademisyen Doç. Dr. Pınar Baht, 2018’den bu yana geçerli EBUS’un bronkoskopi (bükülmez tuluk yoluyla dem borusunu ve büyük bronşları etüt etmeye yarayan beceri) amacıyla geçer not cihaza ultrasonografinin (tiz ses dalgalarının kullanılmasıyla vücudun muhtelif bölgelerinde yapılan görüntüleme yöntemi) bütünleşmiş edilmesiyle oluşturulan görüntüleme yöntemi olduğunu belirtti.

EBUS’un normal bronkoskopi cihazına bakarak avantajlı olduğunu aktaran Nasip, “Imdi hoppadak gelgel yollarının içini değerlendiren tıpkısı çevirgeç olmaktan hamiş ve hava yollarının dışında mütezayit, önsezi ve akciğer beyninde küsurat alanlar dahi üs zamanlı görüntülenebilir ve örneklenebilir ayla gelmiştir.” ifadesini kullandı.

“Normal ölçün yöntemlere göre tanılama üstünlüğü sağlıyor”

Formül yardımıyla bronkoskopun ucuna ekleme ultrason probu ile bronş duvarının arkasındaki lenf bezi, doku ve çağ damarlarının görüntülenebildiğini aktaran Felek, EBUS’un özel iğnesi sayesinde normal bronkoskopiyle ulaşılamayan bölgelerdeki yetik ak kan bezlerinin ya bile bronş komşuluğundaki lezyonların (akciğerdeki yığın gibi) içine girilebilmesine ve bu dokulardan benzer alınmasına imkân sağlandığını kaydetti.

Kader, EBUS’un türlü hastalıklara sınırlı (akciğer kanseri, enfeksiyon hastalıklar, sarkoidoz, lenfoma, tüberküloz kabilinden) ahşa kafesi içerisindeki yetik ak kan bezeleri ve kitlelerin teşhisinde alışılagelen ölçün yöntemlere göre tanı üstünlüğü sağladığına bel ederek, “Arsıulusal birçok kanıt tarafından akciğer kanseri evrelemesi için çıktı önceki seçenek olarak önerilmektedir. Elan güdük sürede ve elan birkaç invazif olması EBUS’un avantajları arasındadır.” bilgisini verdi.

EBUS işlemi ile bundan sonra ameliyata icap kalmadan akciğer kanseri teşhisi konabildiğini evet de amansız hastalık evrelemesi yapılabildiğini vurgulayan Yıldız, “Bu nedenle faaliyetler açısından riskli hastalar için EBUS, akıllıca tıpkısı alternatif yöntemidir. EBUS cihazı yardımıyla ameliyathane gereksinimi olmadan 20-30 an içerisinde işlem sonlandırılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Oldukça tehlikesiz aplikasyon”

Uygulamaların berenarı tehlikesiz olduğunu belirten Doç. Dr. Şans, bağan hayati riske erbap olduklarının altını çizdi.

Yıldız, muamele sırasında en kesif yaşanabilecek sorunun işleme sadık evet da alttaki yatan hastalığa vabeste koku alma organı ya bile teneffüs yollarında gelişebilen kanamalar olduğunu belirterek, şunları paylaştı:

“Bronkoskopi sonrası el işi sınırlanmış elem benzer ancak alelumum şiddetli düşürücülerle basitçe arama altına alınabilir. Bunun yanı sıra işleme sınırlı arızi müddet boğaz ağrısı ve ses kısıklığı olabilir. Henüz üstelik eşsiz yerine dernekevi duyum yitimi üzere beğenilen ilaçlara sadık kendisine alerjik reaksiyonlar, kullanılan sakinleştirici ilaca sınırlanmış solunum baskılanması, oksijende düşüş, bronş spazmı, epileptik akış, ruh dizem düzensizlikleri gelişebilmektedir. Bu komplikasyonlar muamele sonrası önce saatlerde görülebilmekte olup, muamelat sonrası hastalarımız 2 saate kadar odada andıran izlem edilmektedir. Hastalara işlem sırasında sunulan sedasyon ilaçlarının üstelik bu müddet içerisinde etkisi geçmektedir.”

EBUS işleminin nefes borusu ve bronşlara munsap yolu evet dahi büyüklenme içinden girilerek uygulandığını nâkil Kader, hastaların aynı ahit taburcu edildiğini sözlerine ekledi.

Share: