Akdeniz Belediyesi cemi birimleriyle depremzedelerin yanı sıra

Mersin’in tarz kaymakamlık Akdeniz Belediyesi, 6 Gücük Ay tarihinde meydana mevrut sarsıntı felaketi sonrası Mersin’e göç ederek Akdeniz ilçesine yerleşen afetzede binlerce vatandaşa yönelik hizmetlerine muttasıl bitmeme ediyor, yer sarsıntısı mağduru vatandaşların ihtiyaç duyduğu hizmetleri adına getirerek afetin yaralarını sarıyor.

Felaketin yaşandığı geçmiş günden itibaren Belediye Reisi Mustafa Gültak’ın talimatıyla zelzele bölgesine arama kurtarma faaliyeti için yaklaşık 100 personel, onlarca hareket makinesi, kurgu, malzeme ve donatı, besin ve müzaheret tırları gönderen Akdeniz Belediyesi, kente barhana eden ve firez nutuk evleri ile sosyal tesislerde konaklayan binlerce sarsıntı mağduru vatandaşın ihtiyaçlarını bile karşılıyor.

Ailelere müşavirlik hizmeti, annelere körpe geldin bebek çantası

Kadın ve Ocak Hizmetleri Müdürü Mualla Turna, Mersin’e barhana ederek Akdeniz ilçesi sınırlarına yerleşen zelzele mağduru vatandaşlara sağladıkları hizmetleri anlattı. Ekin sanat evlerinde barınan afetzede 500 vatandaşa, ehlivukuf psikologlar eşliğinde ocak danışmanlık hizmeti ve psikolojik destek sunduklarını tamlayan Turna, bebeği olan yahut bakir tevellüt özne depremzede 34 anneye dahi aldatıcı geldin bebek çantası bergüzar ettiklerini söyledi. Turna; “Akdeniz’birlikte mihman ettiğimiz depremzede vatandaşlarımıza boydak olmadıklarını hissettirmeye ve elimizden geldiğince bindi olmaya çalışıyoruz. Bilcümle ekibimizle seferber olarak bu desteği olanaklı olan en üst seviyede sağlamakta kararlıyız” dedi.

Ulaşım, evde hizmet ve temizlik hizmeti üstelik veriliyor

Kente gelen depremzedelere muvasala hizmeti üstelik verdiklerini nâkil Büyük Turna, depremde yaralanan ve Mersin’e gelen vatandaşları arama üzere hastanelere ulaştırdıklarını, 130 vatandaşa evde ferdî hizmet ve kovanlık hizmeti verdiklerini, çıkarmak yardımı ulaştırdıklarını, afetzede vatandaşların barındığı kültür ve müzakere evlerinin temizliğini yaptıklarını anlattı.

Turna, onkoloji tedavisi gören depremzede vatandaşların da 2020 yılı Mart ayında başlayan onkobüs sistemine dahil edildiğini ve tedavileri için hastanelere ulaştırıldıklarını belirtti. Turna, 8 Mart Dünya Kadınlar Haset zımnında depremzede kadınlar ve çocukların yararına gezi ve kemirmek programları düzenlemeyi planladıklarını de sözlerine ekledi. – MERSİN

Share: