Akıbet zaman olgun: 3 milyon TL hastalıklı eden çekici çetesine işler: 5 denetim

ANKARA’dahi engin akrabaları olan mânialı, çocuk ve yaşlılara dilencilik yaptıran çeteye müteveccih polisin düzenlediği operasyonda 5 birey gözaltına alındı. Şüphelilerin vezneci hesaplarında akıbet 1 yılda 3 milyon teklik mal akışı olduğu tayin edildi.

Ankara Itimat Müdürlüğü Finansal Suçlarla Uğraş Şubesi ekipleri, kentin ağır yerlerinde engelli, yavru ve nemli kişilerin dilendirildiğine müteveccih ihbar ve şikayetler üstüne inceleme başlattı. Yaklaşık 3 ay süren izlem sonucu 5 nefis çetenin, bazıları akrabaları olan 2 çocuk ile özürlü ve buğulu kalkmak üzere toplam 5 kişiye dilencilik yaptırdığı belirlendi. Adresleri belirlenen şüphelilere müteveccih eş zamanlı ameliyat düzenlendi. Operasyonda çete lideri Yunus Emre D. ile alay malay Hayriye D., Hatice D., Ercan C. ve Orhan C. gözaltına makbuz.

Çete üyelerinin, dilendirdikleri kişileri seçkin sabah kendilerine ait araçlarla alarak, kentin ayrımlı ve çetin bölgelerine bıraktıkları, ihtiyaç sahibi adına göstermek üzere üstelik sakat ve çak urba giydirdikleri belirlendi. Çete üyelerinin, dilenen mağdurlara verilen parayı dolaşma sonunda topladığı, günce sayı farkı 2 bin-2 bin 500 teklik parayı tınlamalı adına PTT ve vezneci hesaplarına yatırdıkları belirleme edildi. Dilencilik yaptırırken ve topladıkları parayı hesaplarına yatırırken polis yoluyla etap adıp strateji edilip, görüntülenen şüphelilerin banka hesaplarında son 1 yılda 3 milyon teklik dünyalık hareketinin bulunduğu da belirlendi. Şüphelilerin emniyette işlemleri sürüyor.

Share: