AKM Millet Bahçesi yargıya taşınacak

“Budun bahçesi adı altında, kentin yer mühim noktaları, AKM alanları ranta ve iktidarın ideolojik söylemlerinin mekansal ara bulucu haline dönüşemez” diyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi Ulus Bahçesi projesini yargıya taşımaya hazırlanıyor. Mimarlar Odası Ankara Idarehane Başkanı Tezcan Karakuş Özden, projenin “şeş beton, üstü yeşil” aldatmacasıyla şeş üstelik üstü da rant ve Cumhuriyet değerlerinin yıkımı aynı proje olduğunu ve alanın tamamında park yeri planlayan, Ankara’nın ulaşımını birlikte tıkayacak bire bir plan değişikliğini içerdiğini belirterek, yargıya başvuracaklarını söyledi. Yürekten, “Hep bu çekim değişiklikleri 644 çevrilmiş Kanun hükümleri çerçevesinde yapılırken, Dulda Kurulu’nda bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi temsilcisinden muhtemel ise bu yıkımın altına imza atması değil, mugayeret şerhi koymasıdır. Tıpkı şekilde Himaye Oturmuş kararını bile yargıya taşıyacağız” dedi.

NİYET DEĞERLERİ EKSILTMEK

Yürekten, AKP’nin 2016’dahi intihap yatırımı kendisine ulus bahçesi argümanıyla arenaya çıktığını belirterek, “Seçilen yerlere baktığımızda; kentlerin bildirme mühim ekolojik eşiklerini (Ankara’dahi AKM alanları, İmrahor Vadisi, Burdur’de Salda Gölü, İstanbul’birlikte Baht Parkı vb.) sulak ve natürel alanlarını, kentsel açıklıkları, koridorlarını ve yeşil etap taşlarını, Cumhuriyet Altını’mağara bayrak değeri yapılarını birlikte içeren stat alanlarını, askeri lojmanlar ve askeri şifahane alanları kadar elhak kentlerin örtüsüz-albeni koridorlarında saha almış şişman alanları görüyoruz” dedi. Alan büyükleri ile kentlerin gelişmişlik ölçütlerini belirleyen adam başına sakıt yeşil alan miktarını tezyit etmek kabil tıpkısı kentsel standardı fark etmek olmadığının görüldüğünü dile getiren Samimi,  “Niyetin, dibe vuran inşaat sektörünün önünü beğenmek ve değerlerimizi çekmek olduğu açıktır. Nerede benzeri millet bahçesi varsa yanı sıra ya iri ölçekli rant projeleri evet da kisaltmak istedikleri Cumhuriyet Altını değerleri vardır. Kavim bahçesi, ‘Yeşil alan yapıyoruz’ aldatmacası altında lüks bire bir yıkım ve rant projesidir” ifadesine vadi verdi.

MERASIM PİSTİ YIKILDI

“5 bölgeden oluşan AKM alanlarının 1. etabında başlayan, 398.5 milyon liraya eksiltme edilen millet bahçesinin, umum üzere değil BEN hangarlarının yerine yapılan devasa Form Ankara adı altındaki balaban ölçekli getirim projesinin satışının artırılması ve Cumhuriyet Altını değerlerinin yok edilmesi üzere planlandığı haddinden fazla açıktır” diyen Yürekten, şöyle devam etti: “Durumunda yaptığımız tespitlerde tescilli kültür varlığı olan Uray Otopark ve Bahçeler Müdürlüğü Binası’nın ve Merasim Pisti’nin yıkıldığı belirleme edilmiştir. Kavim bahçesi görsellerinde AKM binasının dahi yıkılarak hesabına cami yapıldığı görülmektedir.”

Tezcan Karakuş Istekle

Medipol’e mi devredilecek

“15.01.2019 tarihinde onaylanan kentsel tasarım projesine bakarak, ‘Yapılaşma park yeri giriş çıkışları belirlenecek’ denen traksiyon notlarında, sürecin asetat yürütülmediği ve planın kamusallık ilkesinin çiğnendiği de çokça açıktır” diyen Özden, şunları kaydetti: “Tasrif notlarında, AKM alanlarında spor alanı olarak belirlenen 2. bölgenin bir anda karşısına mevrut parantez içerisinde elle yazılan afiyet merkezi ibaresi ise tartışmalıdır. Gelecekte TCDD Gar yerleşkesinin tıpkı bölümünün devredildiği Medipol Üniversitesi’hangi andıran olan bu alanın birlikte Medipol’e mi devredileceği kuşkularını oluşturmaktadır. Bu tasrif değişikliği budun bahçesi değil, lüks rant bahçesinin plan değişikliğidir.”

 

Share: