Almanya Başbakanı Scholz: “Ukrayna’yı desteklemeye bitmeme edeceğiz”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğiz. Rusya, savaşın dikte edilmiş tıpkısı barışla sonlanmayacağını anlamalıdır” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, başkent Berlin’dahi planlı matbuat toplantısında açıklamalarda bulundu. Scholz, toplantıda Covid-19 salgını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında mütezayit fiyatlar ve faziletkâr erke faturalarıyla uğraş eden insanlara yardım etmek için idrak indirimi de karışma görünmek amacıyla yeni bire bir tılsım paketi sözü verdi. Maliye Bakanı Lindner’ın rüşvet planlarını çokça müfit namına nitelendiren Scholz, mevcut enerji ve enflasyon krizinde vatandaşları desteklemeye beklemek istediklerini açıkladı. Hem müzaheret alanlarının hem de düşük veya itidalli gelirli kişilerin desteklendiğini söyleyen Scholz, ayrıksı yıpranmamış müzaheret paketlerinin olacağını ve paketlerin hep tutarının 30 bilyon euro olduğunu duyurdu.

“Amacımız on paralık kimsenin çözülemeyecek sorunlarla yüz yüze kalmamasıdır”

Hartz IV sisteminin namına daha yüksek asgari ücret, ev yardımlarında iyileştirmeler, ati yıl için planlanan vatandaş yardımları gibi önlemler alınacağından bahseden Scholz, “Amacımız tek kimsenin çözülemeyecek sorunlarla karşı karşıya kalmamasıdır” dedi. Scholz, küsurat enerji fiyatlarına rağmen Almanya’daki olumlu istihdam durumuna bile atıfta bulunarak, “Zorlaşsa bile bu dönemi gür aldatmak için herhangi bir tür şansımız var. Vatandaşları bekâr bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

“LNG terminalleri şita aylarında devreye girecek”

Sıvılaştırılmış gaz (LNG) terminallerinin kışın faaliyete geçmesinin planlandığını belirten Scholz, önce sıvılaştırılmış gaz terminallerinin ati yılın başında bağlanacağını açıklayarak, “LNG terminallerinin devreye alınması derakap ilerliyor. Hedef, gelecek yıl boyunca benzer olduğunca çok sayıda terminali meşgul duruma anlatmak” dedi.

Şu anda doğal gaz temininin pahalı olduğunu tamlayan Scholz, Acımasız petrolü amacıyla tavan karşılık görüşmelerinde ilerleme olduğunu söyledi. Böyle ayrımsız fiyat sınırının yalnızca

küresel yerine kombinasyon edildiğinde işe yarayacağının altını çizen Scholz, Portekiz’den İspanya ve Fransa üzerinden Mutedil Avrupa’ya geçecek bakir tıpkısı boru hattından yana olduğunu açıkladı. Tarih enerjisinden rüzgar enerjisine yenilenebilir enerjinin genişletilmesi gerektiğini vurgulayan Scholz, fosil kaynaklardan hür kalkmak amacıyla muktezi sınai modernleşmeyi sağlamanın bir tane yolunun bu olduğunu söyledi.

“Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğiz”

Ukrayna-Rusya savaşına birlikte değinen Scholz, Rusya’nın Ukrayna’de başlattığı savaşı arz balaban vadi okuma adına nitelendirerek, Almanya’nın Ukrayna’yı mali ve askeri namına desteklemeye devam edeceklerinin altını çizdi. Scholz, savaşla ait kendisine, “Rusya Heybet Başkanı ve siyasi liderleri savaşın yazdırım edilmiş benzeri barışla sona ermeyeceğini anlamalıdır” ifadesini kullandı. Rusya’nın savaş suçu işlediğini söyleyen Scholz, sorumluluğu Rusya şevket başkanının taşıdığını söyleyerek, “Bu ayrımsız yanlışlık savaşıdır, buna hiç kararsızlık namevcut” dedi.

“Warburg Bank’ta siyasi kudret namevcut”

Scholz, Hamburg Warburg Bank’ın karıştığı cum-ex vergi skandalında siyesi sorumluluğu reddederek, “her siyasi tartı olduğuna dayalı tıpkı kanıt namevcut” dedi. Scholz, Bundestag’ın sakat SPD üyesi Johannes Kahrs’ın kasasındaki dünyalık karşı ise hiçbir öz bilmediğini söyledi.

“Trafik ışığı çalışıyor”

Scholz, “gidiş geliş ışığı koalisyonu” adına adlandırılan koalisyon hükümetinin akıbeti üzerine ittifakın aktarılma sonuna kadar süreceğine inandığını ve başkaca detaylı vadeli planların olduğunu söyledi. Hükümetin öngörülemeyen birçok sorunla karşı karşıya olduğunu tamlayan Scholz, “Üç partili hükümetlerin gerçekçi olduğunu akseptans ediyorsanız, ülkenin geleceği üzere üç partili önerilerin yapıldığını birlikte akseptans etmelisiniz. Gidiş Geliş ışığı çalışıyor” şeklinde konuştu. – BERLİN

Share: