Amik Ovası’nda hasadı süren pamuktan faziletli rekolte beklentisi

Çoğalan topraklara ehil Amik Ovası’nda hasadına başlanan pamukta bu sene 240 bin ton rekolte hedefleniyor.

Bu yıl verimi ve kalitesi faziletli oranda kalan cehre, üreticisinin yüzünü güldürdü.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, AA muhabirine, Türkiye’bile cehre üretiminin yüzdelik 88’inin Şanlıurfa, Diyarbakır, Işıklı, Hatay, Adana ve İzmir’birlikte gerçekleştirildiğini söyledi.

Türkiye’üstelik pamuk üretiminde Hatay’ın yüzde 10’luk bire bir paya ehil olduğunu nâkil Çolakoğlu, bu yıl iklim şartlarının amelî gitmesinin pamuktaki verimi de artırdığını belirtti.

Çolakoğlu, pamuk üretiminin imdi Amik Ovası’nda toprakları bulunan Kırıkhan, Etki, Kıran, Reyhanlı, Kumsal, Antakya ve Altınözü ilçelerinde yapıldığını dile getirdi.

“İklim şartlarının ongun gitmesi verimi da artırdı”

Ülkenin stratejik ürünlerinden pamuğun hasadının bitmeme ettiğini vurgulayan Çolakoğlu, şöyle konuştu:

“İlimizdeki cehre bu yıl haddinden fazla mübarek. 2021’bile 389 bin dekar alanda 200 bin ton tıpkı iğ üretimimiz vardı. Bu yıl 240 bin dekar alanda cehre ekimi yapıldı. Buradan üstelik beklediğimiz rekolte 240 bin ton civarındadır. Pamuğun bu yıl verimi çokça gür. İklim şartlarının bol gitmesi verimi dahi artırırdı. Bu da çiftçimizin yüzünü güldürüyor.”

Çolakoğlu, Hatay’dahi iğ hasadının yüzdelik 80’inin makinelerle, hoşgörüsüz kalanının ise elle hasat edildiğini dile getirdi.

Pamuğun henüz sonra toprak genelindeki 76 çırçır fabrikasına gönderildiğini nâkil Çolakoğlu, üreticinin pamukları imdi ip fabrikalarına sattığını söyledi.

Develik Ziraat Odası Başkanı ve benzeri zamanda cehre üreticisi Sedat Duran üstelik kestirmece 1000 dönüme cehre ekimi yaptığını belirtti.

Bu sene pamuğun verimliliği ve kalitesi açısından güzeşte sezona bakarak elan iyi tıpkısı dolaşma geçirdiklerini anlatan Duran, şunları kaydetti:

“Güzeşte sene pamukta dönümüne 500-550 kilo ortada verim alıyorduk. Bu sene 600-650 kilogramları bulmasını bekliyoruz. Sezonluk kendisine yağmurların vaktiyle yağması ve albeni sıcaklıklarının üstelik dolgunca gitmesinden ortalık verimde tahminî yüzde 15 artma sağladık.”Share: