ANITKAYA ŞEHİTLİĞİ’NDE IHTIFAL TÖRENİ

BÜYÜK Taarruz’un 100. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Afyonkarahisar Anıtkaya köyünde 28 Ağustos 1922 günkü muharebelerde martir sakıt 12 subay ve 6 erin mezarlarının bulunduğu şehitlikte anma töreni düzenlendi.

Törene Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, SELIM Fırka milletvekilleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İbrahim Yurdunuseven, MHP Milletvekili Mehmet Taytak, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Yiğit, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Açıkgöz Komutanı Bitirmiş Miralay Yılmayan Kırgel, İl Güvenlik Müdürü Mualla Akman, İl Umumi Meclisi Başkanı Burhanettin Sürücü, askeri erkan, diyar müdürleri ile Anıtkayalı vatandaşlar katıldı.

Ilbay Yiğitbaşı, tören alanındaki vatandaşları selamlayarak Galibiyet Bayramı’nı kutlamasının arkası sıra kaçınmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende Üsteğmen Yanardağ Altun yoluyla Anıtkaya şehitleri üzerine bilgiler verildi. Anıtkaya Muhtarı Metiner İdis müracaat yaptı. Konuşmaların arkası sıra yakarış edildi.

Konuşmaların sonrasında askeri takım takımı eşliğinde karaca, bahir ve gelgel askeri birlikler ile atlı birliklerin katılımı ile tören geçişi yapıldı. Anıtkaya’da gerçekleştirilen merasim, Ilbay Yiğitbaşı ve tören düzeni üyeleri vasıtasıyla şehitliği gezerek karanfil bırakması ile sona erdi.Share: