Ankara’daki dilencilik operasyonunda 5 meşkûk gözaltına alındı

Başkentte polis güçleri ekiplerince dilencilik çetesine yönelik eş zamanlı operasyonda 5 berbat yakalandı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Savaşım Büro Müdürlüğü ekipleri, mali profili bağan kişilerin hesaplarında aylı miktarda muamelat yapıldığını tespit etti.

Bunun konusunda çalışmayı genişleten ekipler, bu kişilerin vatandaşların manevi duygularını sömürme ederek halkın yavaş namına bulunduğu bölgelerde özürlü ve çocukları dilendirdiğini belirledi.

Yaklaşık 3 ay süren takibin arkası sıra belirlenen adreslere ekiplerce planlı senkronik operasyonlarda 5 keleş gözaltına alındı.

Para vermek istemeyenlerin araçlarına kötülük verdiler

Dilencilik çetesinin her sabah sakat, nemli ve çocukları kendilerine ait araçlarla topladıkları daha bilahare farklı bölgelerde mevcut okkalı cadde, vadi ve kavşaklara dağıttıkları belirleme edildi.

Çete üyelerinin kendisini yegâne başına yönetim edemeyen buğulanmış, sakat ve çocukları halk arabası veya tekerlekli koltuk ile dilendirdikleri, gerekseme sahibi yerine görünmeleri için çarkıt, yarık ve düzensiz giysi giydirdikleri belirlendi.

Trafik ışıklarında dilencilik yaptırılanların sâri ve araç güvenliğini tehlikeye soktukları, şüphelilerin mal vermek istemeyen kişilerin araçlarına kötülük verdikleri ve “dikiz” diye niteleyerek anlatım edilen ara sıra çete üyelerinin polis güçleri ve zabıtaya cebin gözcülük yaptığı anlaşıldı.

Bir sene içerisinde tahminî 3 milyon teklik servet hareketliliği

Öte yandan, dilendirilen mağdurların dönme içre topladıkları tahminî 2 bin-2 bin 500 teklik arasındaki parayı çağ böylelikle düz çete üyelerinin eğlenceli namına PTT ve vezneci hesaplarına yatırdıkları belirlendi.

Şüphelilerin banka hesaplarının incelenmesi sonucu, benzeri yıl içerisinde kısaca 3 milyon lira para hareketliliği tayin edildi.

Geçimlerini dilencilikten sağlayan çete üyelerinin başka tıpkısı hareket yapmadıkları ve dilenciliği meslek haline getirdikleri antrparantez vatandaşları hem maddesel hem manevi olarak beis uğrattıkları ortaya çıktı.

Öte yandan, bu kişilerle ait çok sayıda şikayet bulunduğu, alelhusus toplumsal medya platformlarında birçok paylaşım yapıldığı ve sosyete üstünde huzursuzluğa bozukluk oldukları belirlendi.Share: