Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur’da fidanlar toprakla buluşturuldu

Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur’da, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü nedeniyle direk dikimi yapıldı.

Antalya’nın Acı ilçesi Kirişçiler Mahallesi’ndeki fidan dikim törenine katılan Vali Ersin Muharrir, ormanı ve ağacı sevdiklerini, gelecek nesillere daha yeşil ayrımsız ülke terk etmek istediklerini söyledi.

Temiz çekicilik ve akarsu amacıyla ağacın önemini vurgulayan Musannif, geleceğe kan yüklemek üzere direk diktiklerini tabir etti.

Antalya Orman Kesim Müdürü Vedat Rençper birlikte Antalya’nın, 1 milyon 172 bin hektarla Türkiye’nin genişlik aşkın orman varlığına sahip ili olduğunu belirtti.

Kentin beniz ölçümünün yüzdelik 56’sının ormanlık düzlük olduğunu anlatan Ekinci, “Geçen yıl Antalya’daki Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü şişman orman yangınında 60 bin hektar yandı. Bölgenin temizliği tamamen tamamlandı. Sene sonunda birlikte yeşillendirme çalışmaları ağız ağıza bitecek.” dedi.

Sosyal medyada “bölgenin imara açılacağı” yönünde temelsiz iddialar olduğunu kaydeden Maraba, “Daha geçmiş sunu şişman ateş yine Taşağıl’bile olmuştu. Orayı gezin. Bırakın imara açmayı ayrımsız kümes de yapılmadı. Yanan bilcümle alanları orman haline deklare etmek için çalışıyoruz. Manavgat bile 10 yıl sonraları tamamen çarkıt haline dönecek.” diye konuştu.

Törende 3 bin 500 amut toprakla buluşturuldu.

Muğla

Muğla’de 253 bin fidan dikimi yapıldı.

Düzeyn mevkisindeki etkinlikte, önceki namına öğrenciler günün anlam ve önemini belirten şiirler okudu ve el oyunu gösterisi sundu.

Törende mütekellim Vali Orhan Yağlı, hesaplı, ekolojik ve içtimai açıdan iri öneme topluluk ormanların, alınan nefesin ve suyun anne kaynağı olduğunu söyledi.

Türk kültürünün nebatat ve hayvan bilimi karışma canlıların tamamına cebin bağlılaşım ve şefkatle yaklaşılmasını öğütlediğini tamlayan Şişman, “Dikme ve orman sevgisini geliştirerek ati nesillerin çevre bilinciyle yetişmesini çıkarmak, henüz yeşil ayrımsız Muğla, daha yeşil bir Türkiye ve elan yeşil ayrımsız acun üzere Muğla’dahi serencam 20 yılda 202 milyon 968 bin fidanı toprakla buluşturduk.” dedi.

AK Öğür Muğla Saylav Yelda Erol Gökcan ise dünyada orman alanlarını artıran ender ülkelerin başında gelen Türkiye’nin 22,9 milyon hektar alanla, coğrafyasının yüzde 29’unun ormanlardan oluştuğunu kaydetti.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğünün orman yangınlarına alın hem açıktan hem karadan teknolojinin serencam imkanlarını kullanarak savaşım ettiğini dile getiren Gökcan, şöyle konuştu:

“2021 ve 2022 yılında Muğla’da yanan sahalara kızılçam, karaservi, keçiboynuzu, salkım ağacı, deliboynuz, defne, ağı ağacı başlamak üzere 3 milyon ağaç dikildi. Ati sene sonuna kadar Muğla’üstelik yanan alanlara 5 milyon amut dikimi hedefleniyor. Son 2 yılda Muğla’dahi meydana mevrut yangınlarda hasar gören alanlara 215 titrem evlat atıldı. Ormanlarımız ati nesle bırakacağımız en nazik mirasımızdır. Yanan alanların dahi imara açılması katiyen söz konusu değildir.”

Muğla Orman Kesim Müdürü Yasin Varak ise Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 11 Teşrinisani Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında planlı etkinliğin, dünyadaki abuhava değişikliği ve toptan ısınmanın münasebetsiz etkilerinin artmasıyla henüz bile ehemmiyet kazandığını söyledi.

Etkinliğe, İl Açıkgöz Alay Komutanı Tuğgeneral Uca Gemalmaz, İl Güven Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, kurum müdürleri, jandarmalar, polisler ve öğrenciler üstelik katılarak direk dikti.

Isparta

Isparta’da 13 ayrımlı yerde 14 bin 500 direk dikildi.

Etkinlikte, protokol üyelerince martir ve gaziler namına dikilen fidanların sertifikaları şehit ve gazi yakınlarına takdim edildi.

Ilbay Işıklı Baruş da özlük adına ayrılan fidanı toprakla buluşturdu.

Etkinliğe, Garnizon Komutanı Kıdemli Miralay Mustafa Kahraman, Şehremaneti Başbuğ Vekili Serkan Kaya, amme alım ve yapı temsilcileri, şehit yakınları ve gaziler ile çok sayıda mektepli katıldı.

Burdur

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İstiklal Yerleşkesi’nde oluşturulacak bal ormanı sahasında fidan dikim töreni düzenlendi.

Törende, Burdur Orman İşletme Müdürü Cümbüş Karataş, Orman Genel Müdürlüğü çalışanları namına Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni yüzyılına hazır olduklarını söyledi.

Orman varlığını her dolaşma tasarruf etmek üzere uğraştıklarını vurgulayan Karataş, “Burdur’da 11 ayrı lokasyonda 12 bin 500 fidanımızı toprakla buluşturacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Törene katılan Vali Mehabetli Arslantaş, tören düzeni üyeleri, uyanık ve polis güçleri ekipleri ile kollar, fidanları toprakla buluşturdu.

Share: