Antalya’da 19 Eylül Gaziler Haset törenle kutlandı

Antalya ve ilçelerinde 19 Ilkgüz Gaziler Haset dolayısıyla tören düzenlendi.

Kent merkezinde Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Antalya protokolünün katılımıyla yapılan merasim, istinkâf etmek duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende Antalya Valisi Ersin Edip, Antalya Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Böcü ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Antalya Büro Başkanı Zeynel Abidin Sezer, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende konuşan Zeynel Abidin Sezer, Gaziler Haset’nün vatan sevgisinin sembolü ve “Egemenlik vurdumduymaz şartsız milletindir” diyen yurt evlatlarının istiklal ve hürriyet simgesi olduğunu rapor etti.

Sezer, bağlantı ve beraberliğin önemine dikkati çekerek, Türk milletinin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün öge ve prensipleriyle sonsuza arbede var olacağını vurguladı.

Meydandaki etkinliğin peşi sıra Vali Kalem, beraberindeki heyetle Türkiye Muharip Gaziler Derneği Antalya Şubesi’ni musahabe ederek, gazilerle kardeş kardeş etti.

Serik

Serik Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene, Kaymakam Ahmet Hikmet Şahin, Belediye Reisi Enver Aputkan, İlçe Cingöz Komutanı Uyanık Üsteğmen Ayhan Aktürk, İlçe Güven Müdürü Suat Esin, kat müdürleri, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve sivil cemiyet kuruluşları temsilcileri katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun arkası sıra çekinmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Henüz sonraları günün anlam ve önemine ilişik konuşmayı İlçe Kurnaz Komutanı Bitirmiş Üsteğmen Ayhan Aktürk yaptı.

Aktürk konuşmasında, “Canlarını duraksama etmeden ortaya koyarak bugün burada ayrımsız arada olmamızı medyun olduğumuz altın gazilerimiz gününüz kutlu olsun. Esbak olduğu üzere bugünde bir inanç ve azimle ermiş vatanın kontak ve bütünlüğünü bozmaya kasteden parçalanmamış düşmanlara cebin kanımızı akıtmaya ve canımızı feda etmeye hazırız. Bizim üzere yurt savunmasında martir ve gazi başlamak kadar iyicene aynı kavram olanaksız. Hangi güzelce ki martir nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.”

Müzakere sonrasında öğrenciler günün meal ve önemine ilişkin şiirler okudu.

Finike ve Grup

Finike’de düzenlenen törene gazilerin birlikte Finike Kaymakamı Musa Kazım Çelik, Finike Şehremaneti Başkan Vekili Sıdıka Gökyar Komünist, Güllabi Komutanı Garaz Kemal Karayaka, askeri erkan, gaziler, siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri kat amirleri ve muhtarlar katıldı.

Kaş’ta Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen programda, Ilçebay Hedef Öztürk, Garnizon Komutanı Binbaşı Hüseyin Kapalı ve Belediye Başbuğ Vekili Fırat Demirci, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla program sona erdi. Törenden bilahare şehit yakınları ve gazilere, Akçagerme Içtimai Tesisleri’nde gerçekleştirilen kahvaltı programına katıldı.

Ardından martir yakınları ve gaziler için Set Belediyesi tarafından 19 Ilkgüz Gaziler Günü dolayısıyla Çanakkale, İzmir, Bursa, İstanbul ve Eskişehir illerini kapsayan gezi düzenlendi.

Share: