Antipatik havaların onma deposu: ‘Menengiç kahvesi’

Itici havaların felah deposu: ‘Çıtlık kahvesi’

GAZİANTEP – Güneydoğu’nun derakap herhangi bir kentinde bildik ve kahvehane kültürünün vazgeçilmezi olan çitlembik kahvesi, sağlığa faydaları zımnında şita aylarında de vahim olarak tüketiliyor.

Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır gibi Güneydoğu illerinin tamamında bildik ve tüketilen çitlembik kahvesi, yöreye mevrut domestik ve yabancı turistler vasıtasıyla Türkiye’nin ve dünyanın dört köşesinde üstelik tanınmaya başladı. kendine özgü aroması, tadı, rengi ve kokusuyla herkesi cezbeden menengiç, sağlığa faydası dolayısıyla dört sezon tüketiliyor. Antipatik algınlığı, grip, astım kabil hastalıkların tedavisinden, zayıflamaya büyüklüğünde eş sağlığında faydası olduğu aşina ve önerilen çitlembik kahvesi, içerisinde kafein bulunmaması dolayısıyla aheste olarak tercih ediliyor. Türkiye’nin ayrımlı illerinden ve dünyanın farklı şehirlerinden yöreye gelen insanlar da, tarihi, kültürel yerleri gezisinde menengiç kahvesini tanıma ve lezzetine iaşe fırsatı buluyor. İlginç aroma ve lezzetini tadanlar ise bu kahveyi gittikleri yerlerde tanıtıyor.

Van’dan Gastronominin başkenti Gaziantep’e gelen Fatma Çelimsiz, “Menengiç kahvesini bilcümle duyuyoruz seçkin antlaşma kaynak edilen angın kıraathane, Antep’e gelince yeğleme edelim istedik. Lezzetli ve güzelce” dedi.

Tarihi Kaleoğlu mağarasında menengiç kahvesi özne Yakup Mermer, çıtlık kahvesinin bir nice hastalığa gani geldiğini belirterek, “Kısaca 10-12 yıldır turizm işindeyim. Gaziantep’e başmaklık menengiç kahvesi yapıyoruz. Menengiç kahvesi Gaziantep’e katışıksız tıpkısı kıraathane tıpkısı zamanda, mideye, cilde, boğaza sağlığa çok bereketli geliyor. Dünya’nın rastgele yerinden akış akın turistlerimiz geliyor. Menengiç kahvesi arz çokça şita aylarında tüketilen yunak içeceklerimizden ayrımsız tanesidir. Benzen ile yapılıyor fıstığın yabani zayi aşılandığı ant şam fıstığı oluyor. Antep yöresinde biz buna çıtlık diyoruz. Kebap haliyle çerezi dahi var” diye konuştu.

“Fiyatta çoğalma olmasına karşın ikbal görüyor”

Kahve ve Baharat satışı eden Celalettin Demirkurt, “İnsanların şuan da arz çokça tüketmiş olduğu Türk kahvesinin yanında Osmanlı, Dibek ve Çıtlık kahvesidir. Şita aylarında daha çok tüketilen çıtlık kahvesidir ve umu görüyor. Değer yerine ise güzeşte sene 70 TL’ydi, bu yıl 90 TL onun 90 TL olması insanları çok etkilemiyor. Değer artışı çok efdal değil, Türk kahvesi haddinden fazla çoğalma gördü sabık sene 50 TL’ydi, bu yıl ise 150 TL oldu. Fiyatta artış olmasına rağmen istek görüyor. Kıraathane içiminde kimsenin eksikliği yok ama bildirme çokça tüketilen çitlembik kahvesi oluyor. Kış aylarında hem hayır, menengiç kahvesinin 2 nev var sıvısı ve toz hali, insanlar bu yüzden çitlembik kahvesinin tüketimini yapıyorlar. İnsanlara sunma çok kaynak ettiğimiz likit olanını almaları, çünkü nakit olan çitlembik kahvesi yağlı olduğundan ufuk faydası henüz çoktur, boğazdaki ağrı ve şişkinliklerine çok etkisi var” ifadelerini kullandı.

Menengiç nedir?

April-Haziran ayları arasında, yeşilimsi renkte çiçekler açan, 2-6 metre yüksekliğinde, kışın yaprağını döken ağaçlardır. Çıtlık namına dahi bilinir. Meyveleri ilk kırmızımtırak olup, elan sonra kahverengiye döner sermaye. Ağacın dallarına yapılan yaralamalarla yahut de bizatihi sızmayla ciklet elde edilir. Bu sakız, bal kıvamında, sarımtırak yahut grimtırak mülevven ve hoş kokulu olup menengiç sakızı adını alır. Garp Anadolu’dahi olgunlaşmamış menengiçleri aşılamak kanalıyla Antepfıstığı elde edilmektedir. Gaziantep bölgesinde meyveleri kavrularak menengiç kahvesi adı altında kahvehane yerine kullanılmaktadır.

Çıtlık Kahvesinin faydaları

Öksürüğü kerki, balgam söktürür, nefes açıcıdır, zaman darlığına gür gelir, antiseptik özelliği vardır, göğsü yumuşatır, solunum yollarına faydası vardır, ayak terlemelerini önler, yaraları tedavi bedel, böbrek kumlarının dökülmesine havari tamam, gürültülü tellerine bereketli gelir, işkembe ağrılarını dindirir, önsezi yetmezliği riskini azaltır, afrodizyak etkisi vardır, yağlı tıpkı içecektir, faziletli E vitamini ve doymamış yağ asidi düzeyi ile kandaki kolesterolü düşürmeye, kalp ve huy sertliğini önlemeye apotr peki.

Share: