Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin: “Biz Bu Kentleri Koordinasyonla Yeniden Ayağa Kaldırırız”

GARAZ İSTANBULLU

Artvin Belediye Reisi Demirhan Elçin, “Zir yukarı 13-14 milyon insanın bulunduğu alanı etkileyen yer sarsıntısı oldu. Izzet namına bunun altından hasrolunmak basit değil amma iyi aynı koordineyle bu kentleri baştan kurabiliriz amma yeniden söylüyorum devletin hep kurumlarıyla bereketli tıpkı koordinasyonla bunu aşarız” dedi.

13-14 MİLYON İNSANI ETKİLEYEN BİR YER SARSINTISI OLDU”

Komutan Elçin, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana mevrut ve 11 ilin etkilendiği depremlerle ilişkin bölgeye müzaheret çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Depremzedeler birlikte önce devletin şefkati tıpkısı zamanda hem milletin şefkati onları hiç değilse bu sevimsiz havada ve karda kışta barınabilecekleri, ana ihtiyaçlarını karşılayabilecek ortamların sağlanmasını murat ediyorum çünkü bayağı fevk 13-14 milyon insanın bulunduğu alanı etkileyen yer sarsıntısı oldu. Zelzele bölgesinde yaşayanlar amacıyla bu rakam ve dışardaki akrabaları bire bir zamanda eşleri dostları bire bir baktığında iri bir geçim etkilendi ne efsus ki bu depremde” dedi.

Başbuğ Elçin şöyle konuştu:

“ÇÖZÜLEMEYECEK MASLAHAT DEĞİL”

“Filhakika ululuk kendisine bunun altından kalkmakta yalınç birlikte değil. Bilelim kim kilolu sorundur ama çözülemeyecek tıpkı özdek da değildir.  İyi tıpkı koordine olunursa bu şekilde çözülür. Her molekül mal değil yeri sağlık yurtdışı mal kaynaklarından krediler alıyoruz kimi köprü için birtakım baraj üzere alıyoruz oparaları. Bire Bir zamanda Konfedere Milletler’den da bağışlar geliyor. Farklı ülkelerden alınan yardımlar bile evet, faiziyle dahi olsa bu nukut realizasyon edilir. 0 kentler baştan kurulur. Kentlerdeki insanların benzeri zamanda psikolojileri üstelik düzeltilerek yine o kente ‘dökülen su o kabı doldurmaz’ derler amma on paralık değilse onu telafi edecek benzeri şekilde deprem nedeniyle kafile eden insanlarımızın tekrar bire bir memleketlerine dönüp yaşamlarını sürdürebilmeleri amacıyla belediyeler  ve mülki idarenin üstelik üzerinde bile tıpkı büyük külfet vardır ve bu sorumluluğun üstelik hesabına getirilmesi gerekiyor.

“YARDIMLARI İLÇE BELEDİYELERLE KOORDİNELİ BİR ŞEKİLDE BÖLGEYE GÖNDERDİK”

Tığ Artvin Belediyesi olarak geçmiş günden örtmek amacıyla yardımlar göndermeye başladık en üst kendisine yakıt sorunu olarak odun gönderdik öncesinde ise ısıtıcı göndertilmiştik. İlçe Belediyelerimizle koordineli olarak beherglas belediyemiz değişik noktalara yardımları göndermeye çalıştık. Gaziantep’ten başlayarak Hatay’a kadar yardımları gönderdik. en üst Malatya Battalgazi’ye odun gönderdik. Gine valimizin dahi talebiyle da Kahramanmaraş’a AFAD’a dahi itfaiyemizi gönderdik. Yapılan yardımların bölgede akıllıcasına dağıtılmadığını üstelik maatteessüf ekranlardan gördük bu bile elhak bizi üzdü.

“EĞİTİMLE OYNANMAMALI”

Şunu terennüm etmek istiyorum pandemi döneminde yaşadık deminden dahi yaşıyoruz; tıpkısı ülkenin eğitimiyle oynanmaması lazım ve haddinden fazla berrak ve net söylüyorum. Zelzele olmuşsa ve pandemi yaşanmışsa da o çevrim depremden ve pandemiden muhit terbiye görememişse şayet ya yazın telafi eğitim bilimi almalı ya birlikte yıl kaybıyla eğitimine devam edebilmeli. Pandemi döneminde iki yıllık teknisyenlik okuyan gençlerimizi gördük ve bu iki yıllık okuyan gençlerimizin yüzdelik doksanı okula gitmedi engin eğitimle okulu bitirdi. Okulu bitirince üstelik doğrusu terbiye az diyoruz ve yeterli değil diyoruz. Maalesef tek yetişek alamadan okulu bitiriyorlar ve biz Belediyeye teknisyen alacağız ki tığ bir vakitler diyorduk ‘mühendis geliyor mühendis tek şey bilmiyor’ diyorduk.  Evet demin hangi diyeceğiz? Onun amacıyla tekrarlıyorum sarsıntı bölgesi dışındaki okullarımız açılmalı ve üniversitelerimiz açılmalı eğitime devam edilmeli. KYK Yurtları çözüm değil ve KYK yurtlarının kapasitelerini biliyoruz. Zaten ülke genelinde öğrencilerin yarısından ilavesi dışarda ve Artvin’da birlikte böyle.

“ARTVİN’E KATILMAK İSTEYENLERİ GETİRİYORUZ”

Deprem bölgesinden çıkan evet de çıkmaya çalışıp üstelik imkanı sıfır vatandaşlarımızın belediyemize müracaat etmeleri halinde deprem bölgesinden Artvin’e gelmelerini sağlıyoruz. Tıpkı zamanda hareket bölgesinde etkili amma iş gereği Artvin da olan vatandaşlarımızın sarsıntı bölgesine ücretsiz bir şekilde gitmelerini sağlıyoruz.

“PANDEMİDE OLDUĞU GİBİ KRİZ MASASINA DEPREMDE ÜSTELIK ÇAĞRILMADIK”

Burada Artvin’birlikte Valilikte oluşan akse masası ise bize ‘ne yapacağız, toplanalım mı ve vatandaşlarımıza şüphesiz havari olacağız ya bile Belediye kendisine ayrımsız katkınız tamam mu’ kabilinden bire bir talepleri olmadı. Gelen vatandaşlarımızın lağım döşemi, su sorunu olacak ve saflık sorunu olacak. Bu konuda ‘belediye tam olamadı uray keskin ve yeterli olmadı’ denecek. Belediye ızdırap benzer ya üstelik yeterli olamayabilir amma o gelen vatandaşlarımızın hayat kalitelerini illet düşürüyorsunuz. Maatteessüf kimesne bize sormuyor bugüne kadar da sormadıkları gibi ve depremden ahir günlerde Ihtişam makamlarından bize hangi kayıtlı hangi birlikte namzet hiçbir şeye davet edilmedi. Bunu birlikte kınıyorum amma hiç kocaman değil tığ üzerimize düşeni yapıyoruz. Arkalama yapılacaksa yapıyoruz ve Uray yerine Artvin halkı zahir entrika edilecekse ona bakarak halkımızı külah ediyoruz. Ayrıştırıcı değil birleştiriciyiz. Pandemilerde, ulusal bayramlarda, seyranlarda tıpkısı şeyler yapılıyor. Bu üzere durumların partisi olanaksız. Oran ayrıksı tıpkısı şeydir, fırka bambaşka bire bir şeydir. Ben Artvin Belediye Başkanı namına 31 Mart’ta seçildim yakamda Atatürk rozeti var o zaman zaman yakamda Atatürk rozetinin dışında apayrı bire bir rozet takmadım. Bana fikir veren ağa oy vermeyen de benzeri şekilde bakım etmeye çalışıyorum.”

Share: