Artvin Belediye Reisi Demirhan Elçin: “Tığ Bu Kentleri Koordinasyonla Baştan Ayağa Kaldırırız”

GARAZ İSTANBULLU

Artvin Şehremini Demirhan Elçin, “Süfli fevk 13-14 milyon insanın bulunduğu alanı etkileyen hareket oldu. Azamet yerine bunun altından fırlamak olağan değil ama mebzul benzeri koordineyle bu kentleri yeniden kurabiliriz amma esasen söylüyorum devletin bilcümle kurumlarıyla iyi tıpkı koordinasyonla bunu aşarız” dedi.

13-14 MİLYON İNSANI ETKİLEYEN BİR DEPREM OLDU”

Başbuğ Elçin, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana mevrut ve 11 ilin etkilendiği depremlerle ilişkin bölgeye yardım çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Depremzedeler de ilk devletin şefkati aynı zamanda hem milletin şefkati onları hiç değilse bu sevimsiz havada ve karda kışta barınabilecekleri, esas ihtiyaçlarını karşılayabilecek ortamların sağlanmasını dilek ediyorum zira adi fevk 13-14 milyon insanın bulunduğu alanı etkileyen yer sarsıntısı oldu. Zelzele bölgesinde yaşayanlar amacıyla bu nicelik ve dışardaki akrabaları benzeri zamanda eşleri dostları tıpkı baktığında şişman tıpkısı antant etkilendi ne yazık kim bu depremde” dedi.

Başkan Elçin şöyle konuştu:

“ÇÖZÜLEMEYECEK MASLAHAT DEĞİL”

“Zaten fehamet kendisine bunun altından kalkmakta macerasız birlikte değil. Bilelim ki aheste sorundur amma çözülemeyecek benzeri molekül bile değildir.  İyi benzeri koordine olunursa bu şekilde çözülür. Değme molekül mülk değil yeri gelir yurtdışı mal kaynaklarından krediler alıyoruz bazı güreşçi köprüsü üzere birtakım baraj amacıyla alıyoruz oparaları. Tıpkısı zamanda Mürekkep Milletler’den da bağışlar geliyor. Özge ülkelerden alınan yardımlar birlikte tamam, faiziyle üstelik olsa bu paralar temin edilir. 0 kentler yeniden kurulur. Kentlerdeki insanların aynı zamanda psikolojileri bile düzeltilerek yine o kente ‘dökülen su o kabı doldurmaz’ derler ama tek değilse onu telafi edecek aynı şekilde zelzele dolayısıyla göç fail insanlarımızın gine bir memleketlerine dönüp yaşamlarını sürdürebilmeleri üzere belediyeler  ve mülki idarenin de üzerinde birlikte aynı şişman sıkıntı vardır ve bu sorumluluğun birlikte hesabına getirilmesi gerekiyor.

“YARDIMLARI İLÇE BELEDİYELERLE KOORDİNELİ BİR ŞEKİLDE BÖLGEYE GÖNDERDİK”

Biz Artvin Belediyesi kendisine geçmiş günden görmek amacıyla yardımlar göndermeye başladık en son yerine yakacak sorunu kendisine odun gönderdik öncesinde ise ısıtıcı göndertilmiştik. İlçe Belediyelerimizle koordineli kendisine beher belediyemiz değişik noktalara yardımları göndermeye çalıştık. Gaziantep’ten başlayarak Hatay’a kadar yardımları gönderdik. en üst Malatya Battalgazi’ye odun gönderdik. Yeniden valimizin de talebiyle birlikte Kahramanmaraş’a AFAD’a üstelik itfaiyemizi gönderdik. Yapılan yardımların bölgede akla yatkın dağıtılmadığını da maalesef ekranlardan gördük bu birlikte elhak bizi üzdü.

“EĞİTİMLE OYNANMAMALI”

Şunu göstermek istiyorum pandemi döneminde yaşadık şimdi da yaşıyoruz; ayrımsız ülkenin eğitimiyle oynanmaması lazım ve çok bulutsuz ve net söylüyorum. Deprem olmuşsa ve pandemi yaşanmışsa da o bölüm depremden ve pandemiden dolayı eğitim görememişse şayet ya gökçe yazın telafi eğitim almalı ya birlikte sene kaybıyla eğitimine bitmeme edebilmeli. Pandemi döneminde iki almanak teknisyenlik okuyan gençlerimizi gördük ve bu iki almanak okuyan gençlerimizin yüzdelik doksanı okula gitmedi açıktan eğitimle okulu bitirdi. Okulu bitirince dahi zaten eğitim kusurlu diyoruz ve tam değil diyoruz. Maalesef hiçbir eğitim bilimi alamadan okulu bitiriyorlar ve biz Belediyeye uygulayımcı alacağız kim biz eskiden diyorduk ‘mühendis geliyor mühendis tek madde bilmiyor’ diyorduk.  Evet demincek ne diyeceğiz? Onun için tekrarlıyorum yer sarsıntısı bölgesi dışındaki okullarımız açılmalı ve üniversitelerimiz açılmalı eğitime bitmeme edilmeli. KYK Yurtları hal değil ve KYK yurtlarının kapasitelerini biliyoruz. Filhakika ülke genelinde öğrencilerin yarısından ilavesi dışarda ve Artvin’da da böyle.

“ARTVİN’E SÜZÜLMEK İSTEYENLERİ GETİRİYORUZ”

Zelzele bölgesinden sâdır ya bile çıkmaya çalışıp birlikte imkanı olmayan vatandaşlarımızın belediyemize başvurma etmeleri halinde hareket bölgesinden Artvin’e gelmelerini sağlıyoruz. Aynı zamanda sarsıntı bölgesinde kıvrak amma hareket gereği Artvin da olan vatandaşlarımızın deprem bölgesine ücretsiz ayrımsız şekilde gitmelerini sağlıyoruz.

“PANDEMİDE OLDUĞU GİBİ KRİZ MASASINA DEPREMDE ÜSTELIK ÇAĞRILMADIK”

Burada Artvin’da Valilikte oluşan kriz masası ise bize ‘ne yapacağız, toplanalım mı ve vatandaşlarımıza bittabi apotr olacağız evet bile Uray adına aynı katkınız tamam mu’ kabilinden bire bir talepleri olmadı. Gelen vatandaşlarımızın lağım döşemi, akarsu sorunu olacak ve temizlik sorunu olacak. Bu konuda ‘belediye tam olamadı belediye zehir ve yeterli olmadı’ denecek. Uray kötü kabil evet birlikte ehliyetli olamayabilir amma o gelen vatandaşlarımızın hayat kalitelerini sebep düşürüyorsunuz. Maatteessüf kimse bize sormuyor bugüne kadar üstelik sormadıkları kadar ve depremden ahir günlerde Fehamet makamlarından bize hangi mukayyet hangi üstelik yavuklu hiçbir şeye davet edilmedi. Bunu bile kınıyorum amma hiç koskocaman değil biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Arkalama yapılacaksa yapıyoruz ve Şehremaneti adına Artvin halkı bittabi desise edilecekse ona bakarak halkımızı temsil ediyoruz. Ayrıştırıcı değil birleştiriciyiz. Pandemilerde, ulusal bayramlarda, seyranlarda ayrımsız şeyler yapılıyor. Bu kabil durumların partisi olmaz. Heybet başka bire bir şeydir, öğür bambaşka tıpkısı şeydir. Ben Artvin Belediye Reisi kendisine 31 Mart’ta seçildim yakamda Atatürk rozeti var o gün bugün yakamda Atatürk rozetinin dışında eksantrik aynı rozet takmadım. Bana düşünce veren ağabey oy vermeyen bile bir şekilde hizmet etmeye çalışıyorum.”

Share: