Artvin Eş Tesanüt Platformu Hareket Bölgesindeki Kadınlar İçin Hijyen Paketleri Hazırladı

EREK İSTANBULLU

Deprem bölgesinde mevcut kadınların hıfzıssıhha malzemelerine olan ihtiyaçlarının karşılanması için Artvin Avrat Dayanışma Platformu harekete geçti. Artvin Eğitimsen Idarehane sekreteri Yalaz Hanoğlu Fazilet, “Akıbet zamanlarda bölgede karı hıfzıssıhha malzemeleri konusunda eksikler olduğu iletildi. Bizde Artvin Kadın El Birliği Platformu adına oradaki arkadaşlarımız için hıfzıssıhha paketleri alıştırmak istedik. Hele Artvin’deki avrat arkadaşlarımız ve Artvin esnafı bize çok nazik bindi verdi” dedi.

Artvin Kadın El Birliği Platformu gönüllüleri deprem bölgesindeki kadınlara yeter olmak üzere hıfzıssıhha paketleri hazırladı. Hazırlanan beherglas paketin içerisine kadınların tıpkı aylık ihtiyaçlarını giderebilecekleri hıfzıssıhha malzemeleri konuldu.

Artvin Eğitimsen Şube sekreteri Alaz Hanoğlu Erdem, hazırladıkları hıfzıssıhha paketleriyle şunları söyledi:

“Zelzele haberini aldıktan bilahare tamam Türkiye kabilinden bizde neler yapabiliriz diyerek düşündük ve rastgele hafta oraya gönderilen tıpkısı araca tıpkısı şekilde tıpkı katkı sağlamaya çalıştık. Amma serencam zamanlarda bölgede kadın hıfzıssıhha malzemeleri konusunda eksikler olduğu iletildi. Biz üstelik Artvin Karı El Birliği Platformu olarak oradaki arkadaşlarımız amacıyla hijyen paketleri hazırlamak istedik. Çuvallar yaptık, her bir paketin içerisinde karı arkadaşlarımızın ihtiyaçlarını giderebilecekleri hıfzıssıhha malzemeleri çorap ve benzeri malzemeler var. Dört aktarılma içerisinde kombinasyon olmamıza rağmen alelhusus Artvin’deki eş arkadaşlarımız ve Artvin esnafı bize çokça şişman bindi verdi ve bu dört günde çabuk benzeri şekilde tedarik aşamasına girdik. Ayrımsız terslik olmazsa perşembe günü Artvin Barosu’yla gelişigüzel bölgeye ulaştırmayı düşünüyoruz.”

PAKETLERİN ÜZERİNE “BU YARALARI HEPİMİZ BİRLİKTE SARACAĞIZ” YAZILDI

Artvin Avrat Dayanışma Platformu gönüllüsü Nurcan Ay Katırcı ise şöyle konuştu:

“Bir eş arkadaşımızın ve benzeri kız kardeşimizin eline geçecek olan paketlerin üzerlerine ‘bu yaraları hepimiz alay malay saracağız’ yazdık. Yani yer sarsıntısı bölgesindeki arkadaşlarla bağlantı halindeyiz. Tanıdığımız, on paralık tanımadığımız öğrencilerimiz ve tıpkısı sürü insanımız var orda. Paketlerin sunma akla yatkın şekilde gideceğini düşünüyoruz ve buradan ilk elden gidecek. Doğrusu baronun aracıyla gideceği için içimiz abat. Dört gün içerisinde çabuk benzeri düzenleme oldu. Zaman burada 50’ye mümasil kadın arkadaşımızla gelişigüzel ahali ele paketleri hazırladık. Umuyoruz ki oradaki kız kardeşlerimize eline geçecek ve yaralarına tıpkı nebzede olsun merhem olmuş olacak.

“DAYANIŞMA İLE RASTGELE BİR SORUNUN ÜSTESİNDEN GELECEĞİMİZE İNANCIMIZ BITMEYEN”

Bu yardımlar bir seferlik olmayacak zira yara çok büyük ve alan çokça şişman insanlar haddinden fazla naçar ve o anlamda bu organizasyonların sonsuz olacağını düşünüyoruz doğrusu. İleride tam STK’larla bu arada zelzele bölgesine yapacağımız seçme tip yardımları yeniden böyle hızlı aynı şekilde tedarik yapacağımıza inanıyorum çünkü bunu gördük ve deneyimledik zaman. El Birliği ile temas soy sorunun üstesinden geleceğimize inanıyorum imdi dahi. Filhakika az ilk bunu konuştuk bu tıpkısı seferlik değil kalan paketlerimiz oldu ve onları duyurulmayan gerekseme sahiplerine ulaştıracağız”.

Share: