Artvin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı: “Depreme Dayanıklı Çatı ve Konutlar İnşa Edilmeli ve Kamu Marifetiyle Denetlenmelidir”

Artvin Serbest Muhasebeci Finansal Müşavirler Odası Başkanı Ergül İstanbullu, 6 Küçük Ay depremlerinde çokça sayıda meslek mensubunun hayatını kaybettiğini belirterek “Depreme dayanabilen bina ve konutların inşa edilmesi ve muktezi denetimlerin amme vasıtasıyla yapılması, özel sektör marifetiyle sunulan hizmetlerin tekrar kamu kuruluşları aracılığıyla denetlenmesi gerekiyor” dedi.

Artvin Azade Muhasebeciler Finansal Müşavirler Odası Başkanı Ergül İstanbullu, 6 Gücük Ay depremlerinin arkası sıra iz mensuplarının durumuna ilgili izah yaptı. İstanbullu, şunları söyledi:

“BÖLGEDEKİ MESLEKTAŞLARIMIZ HAYATINI KAYBETTİ”

“Ülkemizde 6 Şubat’ta meydana mevrut serencam yüzyılın felaketi kendisine da adlandırılan depremden etraf bizim de o bölgede dinç yakınlarını ve özlük hayatlarını kaybeden meslek mensuplarımız oldu. Averaj 10 ilde yaklaşık 60 arkadaşımız hayatını kaybetti ki yakınlarıyla alay malay bu aynı intaç bitirme üzerinde olacağı düşünülebilir. Ülkemizde yaşanan felaketin katıksız afet mi yoksa depremden korunmada alınacak tedbirlerin yetersizliği mi evet de yapılaşmanın çarpıklığı evet de sunulan işin mucibince çatı imalatlarının yerine getirilmemesi nedeniyle kayıpların arttığı tartışma konusu olmakta ve kamuoyunda dahi tartışılmaktadır.  Bizim TÜRMOB olarak meslek camiamızın ense kuruluşu TÜRMOB depremin ilk gününden itibaren bölgede zarar gören meslek mensupları ve ayrıksı vatandaşlarımıza müzaheret amaçlı bir kampanya başlattık. Tığ da Artvin odası kendisine bu TÜRMOB’un kampanyasına ulama sunmak suretiyle bölgedeki halkımıza ve meslek mensuplarımıza ulama sunmaya çalıştık.

“DEPREMİN ZARARINI KESMEK İÇİN ÖNERİLER SUNDUK”

TÜRMOB’un almış olduğu önerilerden birlikte bahsedelim az buçuk, merkezi yönetime ve bilcümle kamu kuruluşlarına yapması gereken ve depremin zararlarını hafifletmek amacıyla sunmuş olduğu öneriler bulunan. Bunlar kaybolan defterler amacıyla havadan belgesinin temelli yerine verilmesi ve mücbir amil tanımlamasının kalımlı namına yapılması ve aynı bile yeminli mali danışman rapor zorunluluğunun kaldırılması ya de uzatılması. Defter ve belgelerin zayii olduğu için huysuz incelemenin kaldırılması, defter ve belgelerinin ayrımsız örneğinin rüşvet dairesinden irade edilmesi halinde gerçekleştirme edilmesi, e-imza ve finansal mühürlerin ücretsiz adına verilmesi ve son olarak amme ve özel bankaların yeryüzü beş altı üç yıl mankafa ödemesiz 10 yıl vadeli faizsiz evet dahi bağan faizli olarak çığır mensuplarına ve esnafa birey suyu kredisi kendisine güven açılması üstüne ilişik hava ve kuruluşlara TÜRMOB yoluyla iletilmiş bulunmaktadır. Iz mensubu olarak Artvin Muhasebeci Finansal Müşavirler Odası kendisine hareket bölgesinde beis gören vatandaşlarımızın yaralarını kabul etmek ve acılarını kabullenmek için öncelikle oldukça tıpkısı bölüm olmamız cihetiyle elimizden mevrut katkıyı sunmaya çalıştık. Ayrıca depremde hayatını kaybeden arkadaşlarımıza rahmet kalanlara bile kafa sağlığı diliyor ve aynı elan bu acıların yaşanmamasını arzu etmekle gelişigüzel depreme dayanıklı çatı ve konutların nesir edilmesi ve zaruri denetimlerin amme yoluyla yapılması, özel sektör aracılığıyla verilen hizmetlerin esasen kamu tarafından denetlenmesinin kesinlikle yapılması hususunu dile ilam etmek istiyorum.”

Share: