Artvin’de göçü riski dolayısıyla 2 bina boşaltma edildi

Artvin’in Borçka ilçesinde 2 yapı heyelan riski sebebiyle tahliye edildi.

İlçenin Gündoğdu Mahallesi’nde, 34 hanenin bulunduğu 2 binanın arka kısmındaki yamaçta yağışlar sonucu toprak kayması meydana geldi.

Durumu ayırt eden vatandaşların ihbarı üstüne mahalleye gelen Borçka Belediyesi ve AFAD ekiplerinin yaptığı inceleme sonrası iki çatı hazırlık için boşaltıldı.

Binalardan ayrılan vatandaşların tıpkısı kısmı akrabalarının yanına giderken, bazıları da kaymakamlık ve şehremaneti eliyle otel ve misafirhanelere yerleştirildi.

Teknik ekibin yapacağı etraflı inceleme ve dayanç etüdü çalışmalarının arkası sıra binalarda oturulup oturulamayacağına dair rapor hazırlanacak.

Borçka Şehremini Ercan Orhan, AA muhabirine, kar yağışından sonra biraz gündür bitmeme eden yağmurun ilçede bazı noktalarda heyelanlara neden olduğunu söyledi.

Bu nedenle 2 binayı dökmek zorunda kaldıklarını tamlayan Orhan, şunları kaydetti:

“Buğulanmış bölgede yaşıyoruz. Begayet yağışlar zımnında toprak suya doydu. Bu doyumdan kaynaklı heyelanlar oluşabilir. Vatandaşlarımızın haddinden fazla tetik olması gerekiyor. Akşam kalktığımızda dahi dışarıya bir bakalım, hangi oluyor. Bir Vakitler keder tecrübelerimiz var. Tıpkısı kişinin de burnunun kanamasını istemiyoruz. Tedbirlerimizi almamız gerekiyor. Bu tedbirler çerçevesinde tığ üstelik çalışmalarımıza devam ediyoruz. AFAD’ın öngörüsü içre bu süreçte vatandaşımızın keyif ve huzuru amacıyla hangi gerekiyorsa yapacağız.”

Share: