Artvin’de heyelan bölgesi amacıyla hevesli dağcılar bölgede faaliyet başlattı

Artvin’da toprak kayması bölgesi amacıyla hevesli dağcılar bölgede çalışma başlattı

ARTVİN – Artvin’birlikte heyelan nedeniyle kapanan Artvin- Erzurum karayolunun emniyetli bir şekilde yeniden trafiğe açılması üzere istekli dağcılar devreye girdi. Yamaca tırmanan ekipler levye, çekiş yardımıyla riski bulunan kayları kontrollü ayrımsız şekilde düşürüyor.

Artvin-Erzurum karayolu üzerinde kâin Deriner-4 Tüneli üstünde geri meydana mevrut kayşa nedeniyle karayolu ulaşıma kapanmıştı. Karayolları 10. Kesim Müdürlüğüne sınırlanmış 5 istekli endüstriyel dağcı heyelanın meydana geldiği alanda mevcut riski olan kayaların temizlenmesi için çalışmalara başladı.

Trafiğe tutkun olan yolda yamaca tırmanan ekipler levye, çekiş kabilinden herif gücüne dayalı materyallerle karayoluna tedenni riski kâin kayları kontrollü benzeri yerinden sökerek yuvarlatıyor.

Dağcı ekiplerin çalışmasının tamamlanmasının ardından bölgede amade halde muntazır karayolları ekiplerinin yolunu temizlemesinin ardından yolun baştan trafiğe açılması bekleniyor.

Profesyonel endüstriyel alpinist ekip sorumlusu Orhan Balkır, ” sınai dağcı yerine karayolları güzergahlarında tehlike mucit kayaların dökümünü yapıyoruz. Esbak burada pislik kayşa olmuş ve kere kapanık. Heyelanlı bölgede hareket bitmeme ettiği için yolun trafiğe açılması çokça riskli. Bizde kol arkadaşlarımızla bölgeye geldik ve yamaca çıkarak kayaç arıtma çalışmasına başladık. Öncelikli hedefimiz akıntıyı durdurmaktı bunu sağladık. Demin da yamaçta askıda olan nazik kütleleri hafifletmek üzere çalışıyoruz.

5 nefis tıpkı ekibiz. Karayolları 10. Nahiye Müdürlüğüne tutkun namına çalışıyoruz. Bütün Karadeniz Bölgesinde ihtiyaç bölgesinde yamaçlardan taş kaya dökümünü yapıyoruz. Bu çalışmalarımızı alelumum bahar ve akıbet baharat aylarında yapıyoruz. Burada çalışmalarımız tahminî iki zaman daha sürecektir. Heyelanların sebebi coğrafyanın dayanak noktası yapısı ve sürekli enerjik olan yağışlar. hava durumu, yağmur zeminin yapısı kadar bir nice faal var” ifadelerine vadi verdi.

Share: