Artvin’de heyelanların sebebi yağışsız havalardan bilahare gelen yağışlar

Artvin’birlikte heyelanların sebebi yağışsız havalardan sonra mevrut yağışlar

ARTVİN – Artvin’bile son günlerde yaşanan heyelanların sebeplerini uzmanlar değerlendirdi. Doç. Dr. Mustafa Tüfekçioğlu; kalan heyelanların nedenini yağışsız geçen havaların peşi sıra yağan kar ve yağmurdan kaynaklı olduğun söyledi. Depremlerin ise yoz tıpkısı oranda etkilemiş benzer dedi.

Artvin’dahi aynı haftadır neredeyse rastgele dolaşma meydana umumi heyelanlar bölgede ürkmek ve paniğe sebep oldu. Uzmanlar heyelanların depremden kaynaklı olmadığını tabir ederek, genişlik balaban etkenin anaforlu toprak ve yağışsız gecen havalardan bilahare mevrut yavaş yağan kar ve baran sularından kaynaklı olduğu belirttiler. Antrparantez bölgede yapılan barajlar dolayısıyla karayolunun dip kotlara çıkartılması, arızalı arazide kayaların ısıdam ve sevimsiz etkileşimi sonucunda cereyan etmesinden kaynaklandığını belirttiler.

Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Nahiye Yönetimi Anabilim Dalı Akademisyen Doç. Dr. Mustafa Tüfekçioğlu, erozyonla ilgili icraat gerçekleştirdiğini ifade ederek, yamaçtan kopan kayaların bire bir aşınım çeşidi olduğunu söyledi.

Heyelanlar beş altı faktörde görk oynuyor diyen Tüfekçioğlu, özelikle iklim faktörü burada genişlik eke faktörlerden birisi olduğunu belirtti. Tüfekçioğlu yaptığı açıklamasında şunları dile getirdi, ” Yağışın şappadak ve biberli oluşu yanında topraktaki ayrımsız topluluk prosesler yani arazi içine işleyişi büyük fiyaka oynuyor. Alelhusus serencam zamanlarda sık sık yaşadığımız kayaç düşmeleri yeniden buda ayrımsız aşınım çeşididir.

Bölgeye 8 günde 100 mm’den fazla kar ve yağmur yağdır

Burada heyelanlara sıkça yaşıyoruz çünkü burası az çok eğik ayrımsız nahiye. Yolarımız özelikle barajlardan kıran tıpkı arka kotlara fariğ zımnında haddinden fazla aşkın meyilli alanlardan bu yollara getiriyoruz tünellere dokuyoruz. Dolayısıyla haddinden fazla akıntılı olması, bu son 8 periyot içerisinde 100 milimetreden çok gerçekleşen, bunun 70 cm’si kar yerine mevrut ve elan öncesinden kurak benzeri dönemden bahsediyoruz. Bu faktörler ayrımsız araya geldiği için çıktı bu riskli olan bölgede kayaçların hareketi mübrem oluyor.

“Suyun kayaçlar içerisinde donması ve çözülmesi”

Bu kayaçların hareketine geçmesinde özelikle neler etken oluyor, suyun kayaç içerisinde donması ve çözülmesi bu kayacın ayrışmasına sebebiyet verebiliyor. Eğik alanlarda bu riziko seçkin zaman var. Güvenli alanlarda buralarında beceri ekipler marifetiyle gezilerek envanter oluşturulması varsa riziko altında taş kaya varsa bunun kontrollü tıpkısı şekilde alandan uzaklaştırılması lazım.

“Tünel giriş çıkışları riziko taşıyor”

Vatandaşlarımızın şunu unutmaması lazım. Özellikle böyle yağışsız dönemlerden sonradan gelen kar yağışı ve yağmurlarla alay malay havalar dahi ısınınca çok çok zorda kalmadıkları sürece yolculuk çıkmamalarını öneriyorum. Bide şuna ilgi etmekte yarar var tünellerin methal ve çıkışları fazla riziko oluşturuyor olduğunu görüyoruz. Benzeri alanda materyalin oturduğu zemin var, tünelin acilen çıkışında öyle bire bir dayanç namevcut. Ne büyüklüğünde kontörlü yapılsa da buralardan gereç hulul riski aşkın. Onun üzere sürücülerde hele antre çıkışlara çok dikkat girmek gerekiyor.

“Bildirme ufak tıpkı heyelanda sürücülerin banko durmamaları gerekiyor”

Yani pespaye tıpkı materyalin geldiğini görüyorsalar serian alandan çabuk bir şekilde uzaklaşmaları gerekiyor doğacak yada izansız neresi müsaitse banko durmamaları gerekiyor. Hızlı aynı şekilde ilerlemeleri gerekiyor.

Kayaçların düşmesi, kopmaları eğik aynı alanda angarya bozulduysa kayaç harekete geçecek. Uzakta yaşanan tıpkısı hareket burada olmadıysa ağırlık etmez, amma burada akıbet zamanlarda siktirici ölçeklerde de olsa yaşandı. Bu kıtipiyoz depremler yamaçlardaki kayacı tetikleyebilir. Bu deprem esnasından cins yer sarsıntısı sonrasından birlikte ortalık tıpkı şekilde mümkün bunu bilemeyiz. Boşluk farklı aynı faktörlerin süresince siftinlik ayrımsız orandır. Ne oranda olaya sıklet etmişti onu çakmak baskı” ifadelerine düzlük verdi.

Share: