ASELSAN, ADEX 2022’de Azerbaycan Cumhur Reisi Aliyev’i ağırladı

AZERBAYCAN’ın başkenti Bakü’de düzenlenen ADEX 2022 fuarına katılan ASELSAN, fuardaki standında Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev’i ağırladı.

Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanlığı (SSB) liderliğinde, Defans ve Havacılık Endüstri İhracatçıları Birliği desteğiyle Türk defans sanayi firmaları, Cenup Kafkasya ve Mutedil Asya bölgesinin bildirme cesim savunma fuarlarından ADEX Fuarı’na (Azerbaijan International Defense Exhibition) katıldı. Bakü’da fuar alanın yarısından fazlasını kaplayacak büyüklükte ‘Türk Milli Pavilyonu’ konsepti oluşturuldu. ASELSAN, 700 metrekareyi fazla ekspozisyon alanında, Azerbaycan ordusu aracılığıyla halen etkili şekilde makbul güdüm kitleri, elektro-optik sistemler, drone alın hazırlık sistemleri, haberleşme sistemleri ve elektronik savaş ürünlerinin bile vadi aldığı 62 ayrımlı ürünü ile vadi aldı.

AZERBAYCAN YÖNETİMİNDEN ASELSAN STANDINA ZİYARET

Azerbaycan Cumhur Reisi İlham Aliyev, fuarda ASELSAN’ın standını ülfet etti. Aliyev’in beraberinde birlikte Defans Bakanı Orgenerel Zakir Hasanov, Defans Sanayii Bakanı Orgeneral Imdat Guliyev, Albeni Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Ramiz Tahirov, Devlet Tehlikesizlik Hizmeti (DTX) Reisi Orgeneral Ulu Nagiyev, Harici Keşfiyat Başkanı Orgeneral Orhan Sultanov, Nahcivan Kalaba Komutanı Orgeneral Asillik Mustafaev, Defans Bakanlığı Ilgi Reisi Memmed Eminov, Defans Bakanlığı Keşfiyat Reisi Alem Necefov, KOBİA (Kiçik ve Mutedil Biznesin İnkişafı Agentliyi) Başkanı Orhan Memmedov ile Elmi Tetqiqat Enstitüsü Başkanı Mürsel Aliyev haremlik etti. İlham Aliyev’i Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile ASELSAN Umumi Heyet Başkanı ve Umumi Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün karşıladı. Fuar süresince ASELSAN arka yönetimi, ocak sahibi devlet yetkilileri ve fuara katılan diğer büyüklük heyetleriyle üstelik görüşmeler yaptı.

‘AZERBAYBAN İÇİN SEÇKIN GÖREVE HAZIRIZ’

Azerbaycan Cumhuriyeti ve ASELSAN arasındaki ilişkilerin derinliğine dikkat çekici Yönetim Kurulu Başkanı ve Umumi Müdürü Haluk Görgün, “ASELSAN, Azerbaycan için çalışmaya 1990’lı yıllarda başladı. Azerbaycan’daki ruh alanları ve hizmetlerde artış yaşanınca dar dışındaki evvel şirketimiz adına yüzdelik ASELSAN iştiraki olan ASELSAN Bakü kuruldu. ASELSAN’ın Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’ne tedbir ettiği modern danışma teçhizatı, uslu mühimmatları ve birçok ayrımlı ürünü oylumlu ve hareketli şekilde kullanıldı. ASELSAN ürünleri Azerbaycan’da takkadak askeri alanda değil, sivil alanda de koca şekilde kullanılıyor. Tığ Azerbaycan ve Türkiye’deki çalışmalarımızı birbirinden farklı görmüyoruz. ASELSAN, Azerbaycan’ın değme türlü elektronik alet ve tümce ihtiyacı üzere fariza almaya hazırdır” dedi.

Share: