Aski, Atık Su Arıtma Tesislerinin Çıkış Belgesi Suyunu, Onlıne Kendisine Kesintisiz İzliyor

ASKİ Umumi Müdürlüğü, Başkent’in günce 5 bin metreküp ve cisim kapasiteli atılmış su tasfiye tesislerinin sorti sularını 7 dönme 24 saat online namına izliyor. 10 atık akarsu tasfiye tesisinden alınan veriler, Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın merkezi yazılımına müstacelen iletiliyor. Çubuk Atılmış Akarsu Arıtma Tesisi Daima Atılan Su İzleme Sistemi (SAİS) kabininde incelemelerde bulunan ASKİ Umum Müdür Yardımcısı Baran Bozoğlu, “ASKİ kendisine kendimize o büyüklüğünde güveniyoruz kim atılan akarsu tasfiye tesisi depar suyu parametrelerini, Başkanımız Mansur Yavaş’ın Asetat Ankara Projesi’ne bütünleşmiş ederek herkese çıplak bir şekilde paylaşacağız” dedi.

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 2015 yılında yayımladığı Sürekli Atılmış Su İzleme Sistemi’ne (SAİS) ilgili bildiri, müesses kapasitesi günce 5 bin metreküp ve üzerinde olan atık su tasfiye tesisleri amacıyla SAİS kabini kurulması zorunluluğunu getirdi. ASKİ Genel Müdürlüğü bile Başkent’teki kâin SAİS kabinlerinin yenilenmesi ve yenilerinin kurulumu için bulutsuz ihale gerçekleştirdi. İhale kapsamında Ankara Merkezi (Tatlar), Karaköy, Çubuk, Kahramankazan, Polatlı, Ayaş, Elmadağ, Beypazarı, Kızılcahamam ve Gerede Atılan Akarsu Arıtma Tesisleri için SAİS kabini gerçekleştirme edildi.

ASKİ böylece söz konusu atık akarsu arıtma tesislerinin yokuş sularını, 7 dolaşma 24 saat online izlemeye başladı. Ayrıca online ölçülen alaz, pH (gizil hidrojen), çözünmüş müvellidülhumuza, elektriksel iletkenlik, debi, kimyasal müvellidülhumuza ihtiyacı (KOİ), Askıda Allahsız Konu (AKM) gibi parametreler, Bakanlığın merkezi yazılımına bile yargılama aktarılmaya başlandı.

SAİS İLE ŞEFFAFLIK VE SORUNLARA HIZLI MÜDAHALE

ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Yağmur Bozoğlu, Çubuk Atık Su Tasfiye Tesisini musahabe ederek buradaki SAİS kabininde incelemelerde bulundu. Bozoğlu, burada yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“2015’te yayımlanan Bakanlık tebliği ile atılmış su arıtma tesislerinin müdrike izlenmesi şartı getirilmişti. Dolayısıyla kapasitelerine göre atılmış su arıtma tesislerinde bu sistemlerin kurulması gerekiyordu. Biz birlikte ASKİ namına kapasitesi günlük 5 bin metreküp ve eğin olan 10 atılan akarsu tasfiye tesisimizde Daima Atılmış Su İzleme Sistemlerimizi yalnız kurduk. Kabinlerimizin ömrü dolanlarını yeniledik ve kapasitesi 5 bin metreküpü güzeşte tesislerimize ise sıfırdan yaptık. Zımnında şu anda Ankara’dahi bütün atılan akarsu tasfiye tesislerimizden sâdır suları 7/24 izliyor ve entelekt verileri Bakanlığa aracısız asetat tıpkı şekilde iletebiliyoruz. Bu durumun bizim üzere koskocaman avantajları var. Bu sayede su havzalarının korunmasını, tesislerimizdeki beklenir problemlerin gözlemlenmesi, gereken engelleme, bakım ve onarımların gecikmeden yapılmasını sağlıyoruz. Hep bu kurduğumuz 10 tesisin bütünü için dahi Bakanlıktan onayımızı aldık. Yani sistemin anlık yerine bilgi sağlamaya başladığını teyit ederek müsaade verdiler. Bakanlığın tebliğlerine akıllıca şekilde debi ediyoruz. Elhak menfi durumda cezai yaptırımı var. Böylece beklenen tıpkısı ukubet problemini da çözmüş olduk haddizatında. ASKİ namına kendimize o kadar güveniyoruz ki atık su arıtma tesisi sorti suyu parametrelerini, Başkanımız Mansur Yavaş’ın Belirgin Ankara Projesi’ne entegre ederek herkese peyda tıpkı şekilde paylaşacağız. Bu parametreleri dünyada ilk olan Transparan Ankara Projesi ile cümle dünya ile paylaşmayı planlıyoruz.”

“AKILANE ARITMA TEKNOLOJİSİ BÜZÜK SAĞLIYOR”

Çubuk Atılan Akarsu Tasfiye Tesisi’nin arıtılmış sularının mekân izni olduğu için dereye deşarj edildiğini, bu suların Ankara Çayı’na bağlanarak bir nice havzayı bile beslediğini nâkil Bozoğlu, “Atılan akarsu arıtma tesislerimizin bereketli işletilebilmesi amacıyla personelimizin öz gayretleri ve yaptığımız yatırımlarla mefret adımlar attık. Kendimize bu anlamda güveniyoruz zira arıtma tesisimizin bereketli çalıştığını biliyoruz” dedi. Bozoğlu, arıtılmış atık suların tekrar kullanımı konusundaki faaliyetlere de değinerek, “Örneğin Karaköy, Polatlı, Beypazarı ve Çubuk Atık Akarsu Tasfiye Tesislerinde arıttığımız atılmış suları peyzaj amaçlı sulamada kullanıyoruz. Bunun bir sonraki aşaması ise tarımsal sulama olacak” diye niteleyerek konuştu.

Share: