Askı Küçük Asya Patriği 1. Bartholomeos, “Gençleri koçmak amacıyla yapılan benzeri toplantıdır”

Askı Anadolu Patriği 1. Bartholomeos, “Gençleri kucaklamak amacıyla yapılan ayrımsız toplantıdır”

İSTANBUL Fener Rum Patriği Başpiskopos 1. Bartholomeos, İstanbul’da Ortodoks Gençleri benzeri araya ifade etmek için planlanan kodifikasyon öncesinde açıklamalarda bulunarak, “Seçkin molekül dostça gençleri koçmak için yapılan ayrımsız toplantıdır. Onları dinlemek istiyoruz” dedi.

İstanbul Rum Patrikhanesi eliyle 1-4 Ilkgüz tarihleri ortada Türkiye’deki Ortodoks Çoluk Çocuk için bire bir konferans organize edildi. Türkiye’de ve muhtelif Avrupa ülkelerinde ruhlu 255 Ortodoks Genci, İstanbul’da düzenlenecek olan organizasyonda ayrımsız araya getirmeyi planlayan Askı Küçük Asya Patriği Başpiskopos 1. Bartholomeos, yerel ve yabancı gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Gençleri koçmak amacıyla yapılan bir toplantıdır”

Gençlerin düşünce ve fikirlerine önem verdiklerini belirten Başpiskopos 1. Bartholomeos, “Türkiye’de ateş parçası Ortodoks gençlerimize özel olarak rapor edilecektir. 1 – 4 Ilkgüz tarihleri arasında Pendik’te balaban bir otelde gerçekleşecek. Ego açılışını yapacağım 1 Ilkgüz akşamı. Temas öz dostça gençleri koçmak amacıyla yapılan tıpkısı toplantıdır. Onları dinlemek istiyoruz. Türkiye’de ruhlu bütün Ortodoks Gençler, patrikhanemize bağlıdır. Patrikhanemizi manevi çocuklarıdır. Kilisemizin kaidelerine göre Türkiye’de hayatiyetli bilcümle Ortodokslar bizim patrikhanemizin manevi evlatlarıdır. Zalim olanaklı, Romen mümkün, Gürcü gibi, Ukraynalı gibi” dedi.

“Bu derinti vesilesiyle Rus ve Ukrayna Gençleri beyninde el birliği gelişir”

Rusya ve Ukrayna’dan programa katılacak olan gençlerin aralarındaki bağın iyileşmesini talip Başpiskopos 1. Bartholomeos, ” Antakya, İskenderun, Mersin’den katılacak olanlar 45 kişidir. Orası Şam Patrikliğinin alanıdır. Bu çocukları çağırmak için Şam Patriği Yuvaniks’ten cevaz istedim. Onun tasdikini istedim, kabul etti. Katılacak olan Zalim Gençler 20 kişidir, Ukraynalı 20 sevimli. İnşallah Zalim ve Ukrayna Gençleri arasında muadele gelişir bu derinti vesilesi ile. Maatteessüf Ukrayna’da tekevvün bulan bu çokça zehir ve kabul edilemez savaş onları etkilemez. Bulgar Gençler 15 yaşama. Rumen 15 yaşama, Gagavuz 15 can, Gürcistan’dan 25 hayat ve Anadolu Cemaatimizden 100 yaşama, 20 dirilik benim memleketimden Gökçeada’dan gelecekler. 80 kişide İstanbul’dan katılacak” şeklinde konuştu.

“Bu çarpışma benzeri zaman önceki bitsin”

Rusya ve Ukrayna’daki savaşın bitmesi gerektiğine değinen Başpiskopos 1. Bartholomeos, “Ben bu savaşın başından beri savaşın aleyhinde konuştum. Kişisel fikrim değil patrikhanemizin tutumudur. Kabul edilemez bir savaştır. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un bana yazdığı tıpkı mektupta rapor ettiği gibi Rusya bu savaşın bitimi için diplomasi masasına oturmalıdır. İkna edilmelidir. Bu kavga ayrımsız an evvel bitsin. Diyalog ve diplomatlık vasıtasıyla. Silahlar aracılığıyla değil. Okuduğumuz gibi değme bölüm yüzlerce genç değme iki taraftan 30 – 35 bin Moskof Askeri ölmüş bu savaşta. Ukrayna eliyle okuduğum kadarıyla henüz birkaç çeri durgun. Askerlerden ötürü masum insanlar, kollar ölüyor her çağ Ukrayna’da. Şehirler, kasabalar mahvediliyor” ifadelerini kullandı.Share: