Atatürk’le zaman bağının olması şayan biçilemez benzeri servettir

İstanbul Kandilli’deki evinde ülfet ettiğimiz edip ve öğretim üyesi Selin Söğütlügil, eke benzeri özgeçmişe cemaat. Atatürk’ad cömert çocukları süresince genişlik çok sevdiği Vusat Erbatur Söğütlügil, onun büyükannesi. Naim Gürsel imzalı yağlıboya Atatürk tablosu evinin kelle köşesinde duruyor. Ayn kamaştıran ayrımsız eğitim bilimi hayatına cemaat olan Selin Söğütlügil, Amerika’bile doğdu ve Şişli Neşvünema Lisesi ile Illinois’da St. Charles Lisesi’ni bitirdi. Fashion Technology Enstitüsü ile Mimar Sinan Üniversitesi’nde tekellüm tarihi eğitimi aldı.

GARAZ TOPLUMA KATKIDIR
Yüksel Şengül’e konuşan Selin Söğütlügil, “Garaz topluma katkıdır” dedi…

AYRINTILAR İÇİN KOŞACAK

Londra’de Regents Üniversitesi’nde Film, Media and Acıklı Okulu’nda senaryo ve film prodüksiyonu üzerine faziletli lisans yaptı. Oxford Üniversitesi’nde edebiyat yüksek lisansına devam eden Söğütlügil, Ayvansaray ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde tedris görevlisidir. Kanatlarım Aşk’tandı ve Mavi Bora adlı iki koşuk kitabı vardır. Balaban Çin Seddi Maratonu’na katılan önceki Türk kadınıdır. 3 Kasım’da Arsıulusal İstanbul Maratonu’nda WWF üzere, 23 Kasım’da ise Myanmar Maratonu’nda gazi ve şehitlerin babasız çocukları üzere koşmaya hazırlanan Selin Söğütlügil’le sohbetimize iri amcası olan Atatürk’le başladık.

Vusat Erbatur Söğütlügil, önce eş uçman Sabiha Gökçen ile gelişigüzel.

Avrat toplumun çimentosudur

Atatürk’le baba yoluyla olan akrabalığınızı konuşalım mı?

Büyükannem Vusat Erbatur Sögütlügil’le Atatürk, cömert çocuklarıdır. Bu kan büyü benim için paha biçilmez bire bir servettir.

Atatürk’nam akrabaları alelumum düşüncesiz planda kalmıştır. 

Bu, Atatürk’ün bizzat kendisinin aynı yaşam stratejisidir. Yaşayacağımız buut, icraat boyutudur ve uğur bile topluma, vatana katkıdır. Çünkü karı toplumun çimentosudur.

Vusat Kadın, Sabiha Gökçen’in mümasil arkadaşı mıydı?

Atatürk, 1927’birlikte önce Söylev’u büyükannem Vusat Hatun’a imzalamış. Büyükannem de Sabiha Gökçen gibi geçmiş Türk karı uçuculardandı ama on paralık civar planda olmadı. İkisinin hatıralarından biri da 1927’bile THK’de fariğ fotoğraflarıdır.

Selin Söğütlügil İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu makamında ülfet etti.

Beni heyecanlandıran tıpkı lider var

Hedefinizde faal benzeri siyaset var mı?

Evet, üç çocuğum Dila, Cana ve Ağababa’nın sağlığından sonraları yer çok istediğim madde akademik kariyerimi Oxford Üniversitesi’nde izafe etmek, ikincisi ise Atatürk’ün açtığı Meclis’te avrat mebus adına görev almaktır. Kurtuluş Savaşı’nda ‘Hattı müdafa yoktur sattı müdafa vardır’ sözünü gelin demincek cumhuriyetimizi geleceğe taşıyacak bakışa bütünleşmiş edelim ve ‘Hattı dümen yoktur, sathı yönetim vardır’ diyelim.

Geleceği pekâlâ görüyorsunuz?

Eflatun ‘Cesamet’ adlı eserinde felsefeci yönetici tanımını şöyle yapar, ‘Erdemli, bilinçli, adaletli ve mümin, ileriyi görebilen’… Henüz önceki Eflatun’un bu tanımına uyan yegâne kişinin Atatürk olduğunu düşünmüştüm.

Günümüzde…

Günümüzde beni heyecanlandıran benzeri şef henüz var. Onun Cumhuriyet Altını önünde akva adımlarla yürüyeceğine inanıyorum. Bu emanet Sayın Ekrem İmamoğlu’dur.

Tanıştınız mı?

Ekrem İmamoğlu’nu makamında musahabe ettim ve büyükannem Vusat Bayan’a Atatürk tarafından imzalanan 1927 tarihli Nutuk’un geçmiş sayfasını armağan ettim. Atatürk’nam yaktığı ateşi parlamentoda seyretmek talip mirasçısı olduğumu söyledim. Azamet yöneticilerinin özlük insanını anlayabilmesi ve henüz dip gelişim üretebilmesi için canevi sesinin çok eke olduğuna inandığımı açıkladım.Türk insanı yüreğine yapışık adaletli liderleri unutmaz. Sayın İmamoğlu’nun tekmil icraatlerini sadık ve istekle yaptığına inanıyorum.

Vereceğiniz sonuç akıl ne tamam?

Söylev’u her dönemde Türk vatandaşının banko ve defaatle okumasını referans ediyorum. Zira Nutuk’u okuyan tümce evrim geçirir, bilinçlenir.

Share: