Atıl karye okulları hizmete açılacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’nin değme noktasında kısaca 6 bin 900 işsiz duran köy okulunu, aceleci bire bir şekilde düzeltilmiş ve restore ederek vatandaşların hizmetine açacaklarını söyledi.
Adapazarı ilçesi Hacıramazanlar Mahallesi’nde kâin Hacıramazanlar Köy Dirim Merkezi’nin açılış töreninde mütekellim Özer, Sakarya’nın eğitimde yüce mesafeler aldığını, şanlı sükse hikayeleri ürettiğini söyledi.

Bakanlık olarak kentteki bu muvaffakiyet hikayesini daha yükseklere çıkarabilmek için tamlık Sakaryalıların hizmetinde olacaklarını vurgulayan Özer, Bakanlığın kentte birçok proje başlattığını, bunlardan yeryüzü önemlilerden birinin zaman açılışını yapacaklarını kaydetti.

Öğrencilerin, illerde yaşanan göçlerden etkilenmemesi için taşımalı terbiye sisteminin uygulandığını nâkil Özer, salgının ortaya çıkmasının peşi sıra insanların köylerine, ilçelerine dönmeye başladığını belirtti.

Vatandaşların, büyükşehirlerden elan gerçekten şehirlere döndüğünü gördüklerini dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“Bire Bir zamanda nazik bire bir proses daha yaşadık. Tarım ve hayvancılık ülkeler gözetiminde haddinden fazla aşkın haysiyet görmezken, özellikle akıbet zamanlardaki besin hazırlık zincirlerinde yaşanan uluslararası sıkıntılar, ekincilik ve hayvancılığı üstelik kelimesi kelimesine enerji büyüklüğünde nazik tıpkı kısım haline dönüştürdü.

Vekâlet yerine bu iki süreci birleştirerek, dedik kim köylerimizde etkisiz duran, ilişkin duran okullarımızı acul bire bir şekilde düzeltilmiş ederek, restorasyonunu gerçekleştirerek vatandaşlarımızın hizmetine sunalım. Bunun üzere geçmiş adımı, köy ilkokullarının açılmasıyla ait mektepli sayısını ortadan kaldırarak, talimatname değişikliği yaparak gerçekleştirdik. Şu anda matlup her köyde mektepli sayısına bakılmaksızın beş açılabilecek. İkinci adımı, köylerde anaokulu boşaltmak üzere zaruri 10 olan öğrenci sayısını 5’e düşürerek gerçekleştirdik.

Sadece bu adımımızla 1800 köyümüzde tahminî 20 bin yavrumuz anaokullarıyla buluştu. İlkokul ve anaokulu ihtiyacı yoksa o köye hayat merkezleri, ahali eğitim merkezleri kuralım istedik. Hangi yapalım el eğitim merkezlerinde? Bu bölgede zihayat vatandaşlarımız, ne istiyorlarsa tarımdan hayvancılığa kadar tahminî 3 bin 200 farklı kursu, ilçeye gitmeden ayaklarınıza getirip burada bakım vereceğiz.”

Sembolik kendisine Samsun’dan başlattıkları projenin faydalarına değinen Özer, “Türkiye’nin değme noktasında tahminî 6 bin 900 süreduran duran köy okulunu acul aynı şekilde rötuşlu ederek, restore ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. 12 Eylül’e büyüklüğünde Türkiye’birlikte 1000 karye yaşam merkezini vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. İnşallah sene sonuna kadar dahi işsiz duran tamlık karye okullarını vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Ihtimal burada uzun yıllar öğretmenlik eden, yöneticilik yapan büyüklerimiz, torunlarıyla alay malay buraya gelecekler.” ifadelerini kullandı.

Köy hayat merkezleri projesini çok önemsediklerini aktaran Özer, “İnşallah bu ayrımsız kelle. Ferda bir gün eksiksiz illerimizde avrat kooperatiflerini dahi karye dirim merkezlerinin içine dahil edeceğiz. Bu alçak gönüllü başlangıçlar, alışılmamış hikayelerin, ülkemizin kalkınma hamlesinde haddinden fazla mehabetli boşlukları dolduracak.” dedi.

Küşat kurdelesinin kesilmesinin arkası sıra Bakan Özer ve beraberindekiler, merkezde incelemelerde bulundu.

Merkezdeki sarıklı, öğrenci, eş kursiyerlerle kardeş kardeş fail Icra Vekili Özer, namına izzetüikram edilen lokal lezzetlerden tattı.

Vekil Özer: Banko okula kayıtlarda bağış alınmayacak

 

Icra Vekili Özer’den LGS açıklaması

 

Milli Terbiye Bakanı Özer: 3 bin yeni anaokulu yapacağız

 

Nazır Özer: Derdimiz istihsal değil, eğitim

 

Share: