Atılgan kardeşler teniste milli forma hayali amacıyla raket sallıyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde öğretmenleri yoluyla yönlendirildikleri teniste elde ettikleri derecelerle adından küçümseme ettiren Ayaz ve Agit Acar kardeşler, milli topluluk formasıyla dahi başarıyı hedefliyor.

Güvenlik güçlerinin kudretli operasyonları sonucu geçim ve güven ortamının yapılış edilmesinin arkası sıra güre ve çocukların sportif faaliyetlere yönlendirildiği Yüksekova’bile, değişik branşlardaki kurslarda müsabakalara hazırlanan sporcular katıldıkları organizasyonlarda elde ettikleri derecelerle ayn dolduruyor.

Deneyimsizlik ve Spor İlçe Müdürlüğü bünyesindeki kurslar sayesinde lisanslı sporcu sayısı mütezayit ilçede, öğretmenlerinin yönlendirmesiyle tenise başlayan 13 yaşındaki Ayaz ve 14 yaşındaki Agit Girişken kardeşler de ulusal müsabakalarda heybetli başarılara imza attı.

Batman’da 15-17 Nisan’bile düzenlenen “Rum Yıldızlar Ligi Alan Topu Ekip Müsabakaları” ve 26-28 Haziran’da Şırnak’ta gerçekleştirilen Küçük Asya Yıldızlar Ligi Alan Topu Çeyrek Altın Final Müsabakaları”nda kendi kategorilerinde bir numara olan Girişken kardeşler, 18-21 Ağustos’ta Ağrı’de düzenlenen “Geleneksel 2. Ağrı Dağı Alan Topu Turnuvası”nda üstelik birlik maçlarını kazanarak şampiyon oldu.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde 29 Eylül’dahi düzenlenecek Tatvan- Nemrut Yanardağ Ağzı Cup’a katılacak olan liyakatli sporcular, buradan de madalya kazanarak elde edecekleri puanlarla milli takım forması giymeyi hedefliyor.

Başarılarıyla ilçedeki farklı gençlere dahi örnek olmak talip kardeşler, Cahillik Merkezi bahçesindeki sahada sair sporcularla gelişigüzel hazırlıklarını sürdürüyor.

Ayaz Acar: “Aynı raketi iki birey kullanıyorduk”

Ayaz Acar, AA muhabirine, öğretmenleri yardımıyla 3 sene evvel tenise başladığını ve değişik illerdeki turnuvalara katıldığını belirtti.

Tenisle birlikte hayatının bile değiştiğini anlatan Ayaz Girişken, “Tenisle tanıştıktan bilahare okulda birlikte takat sınırı arttı. Dondurucu soğuklarda da fasılasız çalışmalarımızı sürdürdük. Benzeri raketi iki emanet kullanıp alıştırma yapıyorduk. Dert Dağı Alan Topu Turnuvasında birinci oldum. Çok mutluyum. Amacım milli formayı giyip arsıulusal müsabakalarda ülkemi, ailemi ve öğretmenlerimi gururlandırmak.” diye konuştu.

Agit Atılgan: “Nazik başarılar iletilmek istiyorum”

Agit Atılgan ise öğretmeninin tavsiyesi üzerine bu spora başladığını tabir ederek, “Mayıs ve haziran aylarında Batman ve Şırnak’ta planlı bölge şampiyonasında, en son de Veca Dağı Alan Topu Turnuvasında birinci oldum. Okulda akim benzeri çocuktum. 7 tutkun notum vardı. Spora başladığımdan beri çıktı düşük basamak almıyorum. Okuldaki başarım arttı. Kardeşimle gelişigüzel milli takım forması giyerek nazik başarılar yutmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Izdırap: “bilcümle insanlarımıza dokunacağız”

Bilgisizlik ve Spor İlçe Müdürü Sami Üzücü ise ilçenin zihayat koca ve sportmen potansiyelinin erdemli olduğunu söyledi.

Huzur ve yürek ortamının sağlanmasıyla ilçedeki sportmen kapasitesini keşfettiklerini tamlayan Yara, şunları kaydetti:

“Ülkemizde, ilimizi ayrı ayrı branşlarda kaşkariko fail birçok sporcumuz var. Kayak dalında 36 milli sporcumuz var. Kayakta çok bati başarılarımız var. Ayrıksı alanlarda de yoğun başarılar elde ettik. Kort tenisinde güzeşte hep maçlarını kazanarak böke olan iki sporcumuz var. Bu sporcular mayıs ve haziran ayında de mıntıka da böke oldular. çıktı bile onlardan balaban başarılar bekliyoruz. 5 yaşından 70 yaşına kadar hep insanlarımıza dokunacağız ve ilçemizin sporcu potansiyelini ortaya çıkaracağız.”Share: