Av yasağı sona erdi, balıkçılar törenle ayan denize uğurlandı

Av yasağı sona erdi, balıkçılar törenle münhal denize uğurlandı

SİNOP – Denizlerde balaban balıkçı tekneleri amacıyla uygulanan av yasağı sona erdi. Balıkçılar 1 Ilkgüz gecesi itibarıyla sabırsızlıkla beklediği belirtik denizlere akla yatkın hareket etti.

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 Nisan’üstelik başlayan yasak dönemi 1 Eylül itibariyle sona erdi. Av yasağının kalkması balıkçılıkta yüce limanlardan biri olan Sinop’ta düzenlenen törenle kutlandı, ekmeğini denizden çıkaran balıkçılar Karadeniz’e dualarla uğurlandı. Sinop iskelesine sıralanan balıkçı teknelerinde koşuntu uzun bekleyişin arkası sıra cümbüş ve mutlulukla denize açıldı.

Düzenlenen törene Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, CHP Umumi Komutan Yardımcısı Denizli Mebus Gülizar Biçer Kara, CHP Çorum Mebus Tufan Köse, CHP Sinop Milletvekili Sulh Karadeniz, DOĞRU Fırka Sinop Saylav Nazım Maviş, Sinop İl Açıkgöz Komutanı Kd. Alb. Ferhat Kuran, Sinop Belediye Reisi Hazar Ayhan, amme kurum ve bünye amirleri, sivil topluluk kuruluş temsilcileri, tören düzeni üyeleri ve haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı.

Balıkçı Salih Üçüncüoğlu, “Bu akşam nasipse açılacağız, av yasağı kalkıyor. Seçkin sene olduğu kabil bu sene üstelik heyecanlıyız. Cenabıhak yıldız ederse ongun ayrımsız zaman olmasını diliyoruz, güzel sezonlar diliyoruz” diye konuştu.

Özledikleri denize açılmanın heyecanını yaşadıklarını dile getiren balıkçı Mehmet Altun, “İllaki gelişigüzel şeyin bire bir heyecanı var. Mufassal ayrımsız müddet bekledik, inşallah güzel bir sezon olmasını diliyoruz balıkçılar amacıyla. El aynı konuşma amma fayrap etmek zorundayız. Şu zaman üzere Sinop açıklarındayız, amma Zonguldak ile Artvin arasındayız. Daha Çok duruma bakarak ayrı ayrı yerlere gideceğiz, Rusya tarafına akıllıca gideceğiz bu yıl” ifadelerini kullandı.

Sinop Belediye Reisi Hazar Ayhan, “Balıkçılık pres zanaattır. Balıkçılık sevmeden, özveri göstermeden yapılacak benzeri iş değildir. O anlamda yekpare balıkçıları gösterdikleri özveriden dünya kutluyorum. Umuyorum ki daha çok bugüne büyüklüğünde yaşadıkları sıkınıtları imdi yaşamazlar. Umuyorum ki balık ülkemizde pazarda hak ettiği yeri bulur, ek değeri erdemli bir ürüne çevrilerek bizim için bire bir emtiaya dönüşür” şeklinde konuştu.

Vali Erol Karaömeroğlu, “Su ürünleri avcılığında sürdürülebilirliğin sağlanması üzere her makule taharri ve denetimlerimiz bu av sezonu süresince birlikte okunabilen yerine devam edecektir. Konuya ait valiliğimiz koordinasyonunda ilgili bilcümle kurumlar üzerlerine düşen görevi sunu sıra ve canlı şekilde adına getirmektedir. Bu tedbirden henüz muhteşem olan; balıkçılarımızın bilinçlendirilmeleri ve konuya yaklaşımlarıdır. Balıkçılarımızın bu hassasiyeti göstereceklerine özden inanıyorum. Balıkçılığı sürdürebilir ayrımsız biçimde yürütmemiz gerekmektedir. 2022-2023 akarsu ürünleri avcılık sezonunun balıkçılarımız üzere verimli soylu erki tıpkısı mevsim geçirmesini, İlimiz, Ülkemiz ve milletimiz üzere esaslı olmasını diliyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.Share: