Avrat girişimci devlet desteğiyle dokuma atölyesini kurdu

Eş müteşebbis oran desteğiyle tekstil atölyesini kurdu

MUŞ Muş’ta mehabet desteğiyle oluşum atölyesini kuran 30 yaşındaki 2 bala annesi Merve Parıltı, 30 kişiye istihdam sağlıyor.

15 sene İstanbul’daki evinde yapı işi yaptıktan sonraları Muş’a gelerek fehamet desteği ile öz işinin patronu olan Merve Parıltı, az dışına dış satım yapıyor. 30 personelin çalıştığı atölyede günde bin 500 giyecek dikimi yapılıyor.

“Heybet desteğiyle ev hanımlığından hareket kadınlığına atıldım”

Bu işe atılmadan önce karı kadınlığı yaptığını ve KOSGEB desteğiyle kişi nesiç atölyesini açtığını kaydeden Merve Parıltı, “2 çocuk annesiyim ve 30 yaşındayım. Şu andaki kapasitemiz 30 emanet. Yavaş Yavaş bu sayıyı yükseltebiliriz. Burada 150-200 gönül birlikte istihdam edebiliriz. Günde 1000 ile bin 500 arası çıkarmak dikiyoruz. Bu rakam yılda 400 bin civarında ayrımsız sayıya ulaşıyor. Mahdut dışına ihracat yapıyoruz. Devlet desteği olmasaydı bu işi yapamayacaktım. Devletin desteğiyle bu işi yapabildim. İŞKUR’dan de destek alacağım. Büyüklük desteğiyle sülale hanımlığında aksiyon kadınlığına atıldım. Kadınlara bu işi yapmalarını başvuru ediyorum. Kadınların ayakları üstünde durmalarını istiyorum. İstanbul’da yaşıyordum ve buraya 4 ay evvel taşındım. Orada yapı işini evde yapıyordum. 15 sene İstanbul’birlikte kaldıktan sonradan devletin desteğini duyarak buraya geldim” dedi.

“Buradan aldığımız maaşla ailemizin geçimin sağlıyoruz”

3 aydır yapı atölyesinde aksiyon başı yaptığını anlatan işçilerden Mehmet Atılganlık da, “Şu anda montgomer üretiyoruz. Tekstil işi bizler için haddinden fazla bereketli oldu. Ekmeğimizi buradan kazanıyoruz ve meslek sahibi oluyoruz. Buradan aldığımız maaşla ailemizin geçimin sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Fiilen aileme katkıda bulunuyorum”

Çalışarak karı ekonomisine katkıda bulunduğunu anlatan Zehranur Güler ise “3 kamer geçmiş burada işe başladım. Burada fiilen aileme katkıda bulunuyorum. Araba kullanıyorum ve bir yandan bile iz öğreniyorum. Evde oturan kızlar yapı işinde çalışabilirler. Tekstil olmasaydı hareket bulamayacaktım” diye niteleyerek konuştu.

Share: