Avrupa üçüncüsü felek boksörler, bu misil değerli madalya peşinde

Güzeşte yıl Avrupa üçüncüsü olan şans boksörler Tusem Ilkgüz Önem (16 ) ve Yoncagül Yılmaz’ın (15) bu seneki Avrupa Şampiyonası’nda hedefi kızıl madalya.

Türkiye Yumruk Oyunu Federasyonu Kadıdağı Dinlenme Kampı Merkezi’nde başantrenör Ahmet Çınar ile koruyucu antrenörler Mehmet Dalbudak ve Feridun Şah nezdinde 3 Ilkgüz’de kampa giren Baht Avrat Boks Milli Takımı’nda 13 sportmen, Avrupa Şampiyonası hazırlıklarını sürdürüyor.

Geçen sene kilolarında Avrupa üçüncüsü olan Tusem Eylül Ehemmiyet ve Yoncagül Yılmaz, altın madalya hedeflerini bu sene akdetmek istiyor.

Yılmayan: “Ablalarımı yaşıt alıyorum”

Milli sporcu Yoncagül Yılmaz, AA muhabirine, boksu çokça sevdiğini söyledi.

Antrenörünün 2019 yılında okulunu ziyareti sonrası boksla tanıştığını dile getiren Yılmaz, “Hocamız okulumuza gelip bizimle konuştu. Onunla gelişigüzel çalışmalara başladım. 2020’de Çankırı’üstelik düzenlenen Türkiye Şampiyonası’na katıldım ve peş miniklerde ikinci oldum. 2021’de Türkiye şampiyonu oldum ve milli takıma çağrıldım. 2021 yılında Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü oldum.” dedi.

Boksa olan ilgisinin elan bile arttığını rapor eden Yoncagül Yılmayan, “Bu sene yıldızlarda baştan Türkiye şampiyonu adına milli takıma seçildim. Demincek İtalya’dahi düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Orada hedefimiz değerli madalya. İstiklal Marşı’mızı okutmak amacıyla elimizden geleni yapacağız. çıktı çalışıp, mesai veriyoruz. Busenaz Sürmeneli ve Öpücük Baylanlık Çakıroğlu gibi ablalarımı örnek alıyorum. İnşallah onlar kadar evire çevire işlemler yaparım.” diye niteleyerek konuştu.

Yoncagül Yılmaz’ın antrenörü Mehmet Dalbudak ise 2019’dan beri Kırşehir’de fariza yaptığını belirterek, “Milli topluluk kampında var gücümüzle çalışıyoruz. Hedefimiz, Avrupa Şampiyonası’nda zer madalya sarmak. Yoncagül geçen yıl Avrupa üçüncüsü oldu. O zaman hedeflerimiz az kalmıştı. Bu sene Avrupa Şampiyonası’nda hedefimize ulaşıp, değerli madalyayı kısaltmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ehemmiyet: “Çalışmalarımıza serencam dakikasında devam ediyoruz”

Ay-münhal sportmen Tusem Ilkgüz Ehemmiyet, 2019 yılında boksa başladığını dile getirerek, “Antalya’da büyük bire bir spor kompleksimiz vardı. Kompleksi kaldırmak amacıyla gittiğimde hocamla tanıştım. Boksa başladım. Yedi aydır boksla uğraşırken 2020 yılında Çankırı’daki Türkiye Şampiyonası’na katıldım ve ikinci oldum.” şeklinde konuştu.

Bu derecenin kendisini çıktı heyecanlandırdığını vurgulayan Tusem Ilkgüz Ehemmiyet, şunları dile getirdi:

“2021’de Türkiye şampiyonu oldum. Gürcistan’dahi düzenlenen Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü oldum. Bu sene yeniden Türkiye şampiyonu yerine milli bando kampına çağrıldım. Çalışmalarımıza serencam bir anda bitmeme ediyoruz. İnşallah Avrupa’birlikte şampiyon olup, İstiklal Marşı’mızı okutup, Türk milletinin gücünü göstereceğiz.”

Sporcunun antrenörü Feridun Şah ise “Tusem daha 7 aydır antrenman yaparken ona inanıp, Türkiye Şampiyonasına götürdüm ve final oynadık. Çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Beni yanıltmadı ve 2021 yılında Türkiye şampiyonu oldu. Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü olduk. Demin 25 Ilkgüz’de İtalya’da yapılacak Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Hedeflerimiz ve takımımızın moral ile motivasyonu yüksek. Hep kilolarda altını koparıp süzülmek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: