Ayrımsız annenin bildirme bahtiyar hatırat… Çocuğu 10 sene sonradan “temel” dedi

Tıpkısı annenin en bahtiyar ajanda… Çocuğu 10 sene sonraları “ana” dedi

Tam umudunu yitirmişti, çocuğu 10 sene sonra konuştu evvel sözü “esas” oldu

BURSA – Bursa’da işlek sema sakat 10 yaşındaki Muhammet Enes Tutar, ilk defa konuştu ve önceki sözleri “temel” oldu. Çocuğunun sesini ilk defa duyan Daha Miktar anne sözcükleri oğlunun dilinden dökülünce mutluluktan uçtu.

36 yaşındaki Renkler Tutar’ın 4 çocuğundan 3’ncüsü olan 10 yaşındaki çocuğu Muhammet Enes Miktar, sem sakat olarak dünyaya geldi. Bu zamana büyüklüğünde hiç konuşmayan çocuk için ailesi umudunu kaybetmeye başladı.

Çocuklarını işaret dili eğitimine gönderen eş bu esnada İşaret Dili Eğitmeni Emine Eşkâl ile tanıştı. İlk eğitimine annesiyle alay malay revan Muhammet Enes Cirim, Emine Merkez vasıtasıyla verilen 5 seanslık eğitimle geçmiş sözünü ağzından çıkarttı. İlk defa mütekellim çocuğun önce sözü ise ‘temel’ oldu. Annesi Daha Miktar, bu anlara şahit yerine şişman bahtiyarlık yaşadı.

10 yıldır konuşmayan çocuğunun evvel sözünün ana olduğunu tabir eden Renkler Miktar, “Çocuğum 10 yıldır işitme sakat. Bu süreci daima hastanelerde geçirdik. “Yeter ki çocuğum konuşsun” diye niteleyerek hastanelerde gezdik. Tığ çocuğumuzun konuşamayacağını düşünerek ümidimizi kaybetmeye başlamıştık. Onu meni dili eğitimi alması için işaret dili eğitimine göndermiştik. Bilahare Emine Tarz hocayla tanıştık. 10 yıldır hiç konuşmayan çocuğum Emine Hoca’mın verdiği eğitimler sebebiyle ilk defa konuştu ve evvel sözü esas oldu. Çok büyük mutluluk yaşadım. İnşallah devamı sağlık” dedi.

Öğrencisi Enes’in ilk defa “esas” dediğini tamlayan İşaret Dili Eğitmeni Emine Eşkâl, “Kendisi sem engelli. Duymayan insanın konuşması ve harfleri çıkartması çok zor. Ailesi Enes’i bana aritmetik öğrenmesi ve az buçuk meni dili öğrenmesi için getirmişti. Ben Renkler Hanım’ın “anne” demesine özlenti olduğunu çok mebzul biliyorum. Beşinci dersimizde ben Enes’e “asıl” dedirtmeyi başardım. Bu anne annesi bile şehadet etti ve çokça bahtiyar oldu. Bundan sonraki hedefimiz başka cümleleri artikülasyon etmesini sağlamak” şeklinde konuştu.

Öğretmen Emine Eşkâl temel sözcüğünden bilahare demincek bile Muhammet Enes’e “baba” sözcüğünü söyletebilmeyi hedefliyor. Enes’in ilerleyen süreçlerde eğitimle konuşmayı daha bayındır yapabilmesi planlanıyor.

Muhammet Enes’in 3 kız kardeşi olduğu onların ise konuşup sema problemi yaşamadığı öğrenildi.

Share: