Ayrımsız Karadeniz klasiği: Kovanlarını ayılardan müzaheret etmek amacıyla ‘ayısavar’ yaptı

– Bire Bir Karadeniz klasiği: Kovanlarını ayılardan destek olmak için ‘ayısavar’ yaptı

Yıllarca ayılarla uğraş etti, kişi yaptığı sistem sebebiyle kurtuldu

KASTAMONU – Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde görev eden bire bir imam, senelerce bahçesine ve temiz kovanlarına zarar veren ayılardan, kişi yaptığı ‘ayısavar’ sistemi sebebiyle kurtuldu. Vatandaşın kurduğu sistemle, suyun ağırlığı ile havaya koruyucu direğin, düşerek saca çarpmasıyla ortaya çıkan curcunalı, ayıların ve yaban hayvanlarının bölgeye yaklaşmasını engelliyor.

Kastamonu’nun İnebolu ilçesine bağlı Deliktaş köyünde imamet işleyen Durmuş Ünlü (55), evinin bahçesindeki öz kovanları, göveri ve meyvelere dadanan ayılardan yıllar boyunca kurtulamadı. Muhtelif alarm sistemleri ve ışıklar alarak bahçesine kuran Ünlü, ayılara hiçbir şekilde hal bulamadı. Kişi imkanları ile çözüm bulmaya karar veren Ünlü, çöğüncek aynı bire bir düzenekle ‘ayısavar’ yaptı. Ünlü’nün bahçesinde kurduğu ve akarsu ile etkin cümle, daim kendisine gürültülü çıkartarak ayıların bahçeye yaklaşmasını önlüyor. Ünlü, bahçesine kurduğu hep sayesinde bundan sonra ayıların bahçesine yaklaşmadığını söyledi.

“Meyveleri yiyor ayrıca ağaçların dallarını kırıyor, sili kovanlarına bile beis veriyor”

Bölgede ayıların bahçelere beis verdiğini ve sonuç ağaçlarının dallarını kırdıklarını Adlı, “1995 yılında imam yerine Deliktaş köyüne atama oldum. Merhum babam rahatsızdı, ondan dünya mecburi hizmete geldim. Aşılanmamış hayvanları beis veriyordu amma bu büyüklüğünde zararı olmuyordu. Teknolojik adına iki pille çalışan lambalar bulunuyor, bu bahçenin etrafına zir fevk 20 parça lamba döşedim. Melez hayvanları yine engel verdi. Bahçemizde kiraz ağacımız var. Kiraz ağacına 3-4 modül çıra asmamıza karşın ayrımsız dönüş sabah baktığımda dallarının kırıldığını görüyordum. Burada arılarım var. Ayılar, günahsız kovanlarımdan 4 tanesini aldı. Ancak, hınzır giremedi amma diğer hayvan bilimi yani ayı bahçemize girdi. Ben bile bu düzeneği çocukluğumda ayrımsız yerde görmüştüm. Rüzgar ile dönen ve saça vuran tak tak diye niteleyerek sistem var, onu yapmayı düşündüm. Esasen su ile dönüp ‘tak tak’ diye vuran başka benzeri dizge var, onu düşündüm. Ayrıca salt kovanımın yanına radyo aldım. Bataryalı radyo aldım, sabaha büyüklüğünde radyo çaldığım halde yine radyonun alt marifetiyle yeniden ayı girdi ve kovanlarıma kötülük verdi. Antrparantez şu anda bu radyoyu görenler ‘burada bambaşka bir molekül mi var’ diyerek düşünüyor. Bunun için de radyo çalıyordu. Ben üstelik en son ameliye olarak bu sistemi düşündüm. Hortum ile buraya su getirdim. Ameliye patırtılı yarmak için dahi ast tarafına saç koydum. Bunu ayarladım, dakika üstelik aynı inip kalkması için su haznesini yaptım. Suyu bir iki verdiğim antlaşma henüz kilolu curcunalı yapıyor, suyu aceleci verdiğim devir elan acul çalışıyor. Saç sebebiyle patadak patladığı için bire bir cebe patlar kadar çokça gürültülü yapıyor. Bu dizge yardımıyla burada ne melez hayvanı olursa olsun bu ses çıktığında kategorik ürküyor, kaçıyor” dedi.

“Sistemi yapalı 4 yıl oldu, o zamandan beri bahçeme ayı girmedi”

Yaptığı sistemden sonradan bahçesine ayıların yaklaşmadığını anlatım fail Ünlü, “Ego bu sistemi yapalı 4 yıl oldu. O zamandan bu tarafa belirli ayrımsız küşayiş yani adi üst 100 metreye büyüklüğünde gelebildi, oradan ilerisine henüz geçmedi. Yani bahçemize girmedi, seçme meyvemiz evet dahi katışıksız kovanlarımız beis görmedi. Ben bu sistemden çok memnunum. Bu cümle sayesinde bahçemizi kurtardık, yaban hayvanlardan koruyoruz. Tezelden anında arı kovanlarımızı ve arılarımızı kurtardık, koruyoruz çokça şükür. Bu yüzden bu sistemden memnunum. Bizler üzere pratik ayrımsız çözüm oldu. Bire Bir masrafı yok bizim amacıyla. Natürel akarsu ile müteharrik değme masrafı olmayan aynı bütün oldu. Benim için hal oldu” diyerek konuştu.

“Ayısavar sistemini kurduktan sonra arılarım çoğaldı”

Ayısavar sistemini kurduktan sonradan arılarının çoğaldığını anlatan Adlı, “Benim bu su hazneli ayısavar düzeneğini kurmamın sunu balaban sebebi münezzeh kovanlarıdır. Arıları öldürmesin, günahsız kovanlarına beis vermesin diye niteleyerek bu sistemi kurdum. Bu düzeneği kurduktan sonradan Allah’a şükür az buçuk arılarım çoğaldı. Sürekli bahçeme gelip arılarıma, günahsız kovanlarına uymazlık veriyordu. 1 kapçık aynı nöbet, 2 kapçık aynı el alıp gidiyordu. Bende bu yüzden bu düzeneği bu şekilde yaparak abat ettim” şeklinde konuştu.

Share: